Jak vybrat správné reproduktory

Jak vybrat správné reproduktory

V tomto článku se můžete dočíst, jak vybrat kvalitní reproduktory a jaké druhy reproduktorů se nejčastěji používají.

Ze všech zařízení, které používáme v našich hi-fi systémech a u domácího kina, jsou reproduktory věc, která se za posledních 20 let téměř nezměnila. Koneckonců, existuje jen několik málo způsobů, jak lze produkovat zvuk. Zní to, že by mělo být velmi snadné vybrat si správné reproduktory, že? Ale existuje několik klíčových specifikací, které mají vliv na celkovou výkonnost reproduktorů. Dnešní reproduktory jsou navrženy tak, aby reprodukovaly živé a dynamické zvuky. K dispozici je ohromující škála reproduktorů – od velkých věžových reproduktorů s velmi hlasitým zvukem až po venkovní reproduktory, které splynou s přírodou. Zde jsem sepsal stručný přehled nejpopulárnějších druhů reproduktorů, se kterými se při výběru určitě setkáte:

Věžové reproduktory

Věžové reproduktory mají už léta v mnoha ohledech svůj standard. Obecně platí, že jsou větší než jiné typy reproduktorů, a vychází z nich zvuk v širokém rozsahu frekvencí, včetně hlubokých basů. Jsou obvykle velmi efektivní, což znamená, že tyto reproduktory mají větší výkon na jeden watt. Tyto reproduktory se skvěle hodí, pokud máte větší místnost, kterou chcete dokonale ozvučit, nebo pokud máte v plánu hodně hlasitý poslech hudby.

Regálové reproduktory

Pokud máte omezený prostor pro umístění reproduktorů, nebo nemáte tolik peněz, abyste si koupili věžové reproduktory, jsou regálové reproduktory dobrou alternativou k věžovým modelům. Tento model má menší skříň, kterou můžete umístit na stolek, nebo třeba na stojan vedle televize, a nabízí vynikající výkon v menší skříni (a obvykle lepší cenu, oproti věžovým reproduktorům). Nicméně, vzhledem ke své velikosti, nemohou přehrát kvalitně nízké basové frekvence, což ale většina uživatelů vyřeší pořízením subwooferu.

Středové reproduktory

Středové reproduktory jsou klíčem k získání realistického prostorového zvuku ve vašem obýváku.

Jsou postavené na širokém rozsahu frekvencí, vynikají v poskytování přesných dialogů, hudby a speciálních efektů, které doprovázejí filmy. Jsou obvykle umístěné na stojanu, nebo jsou namontované přímo nad nebo pod televizní obrazovkou. Pokud hledáte reproduktory k vašemu domácímu kinu, je tento reproduktor nejdůležitější součástí vaší sestavy a neváhejte do něj investovat.

Subwoofery

Subwoofer slouží k jedinému účelu, a to pro reprodukci nízkých basových frekvencí.

Subwoofer je také nutnou součástí pro každé domácí kino, pokud si chcete plně vychutnat akční scény ve filmech a ocitnout se ve středu exploze, nebo uprostřed automobilové honičky.

 

Většina reproduktorových soustav obsahuje všechny tyto typy reproduktorů, pro dosažení co nejkvalitnějšího zvuku. A nyní se dostaneme k tomu, podle čeho tedy vybrat ty nejlepší reproduktory.

Impedance:

Měří se v ohmech (Ω), a má typicky hodnoty 4, 6 nebo 8. U tohoto prvku záleží především na tom, k čemu a kde chceme reproduktory používat. Platí, že čím větší je impedance, tím mají reproduktory vyšší výkon a výsledný zvuk je odolnější vůči rušení.

 

Výkon:

Výkon je často velmi přeceňovaná specifikace u reproduktorů. Měří ve wattech. Určuje, jak velký elektrický příkon je reproduktor schopen zpracovat při jeho přeměně v akustický výkon, obvykle se pohybuje v jednotkách až stovkách wattů. Účinnost je však velmi malá, protože většina elektrické energie přivedené do reproduktoru se promění na teplo. Mnohem důležitějším parametrem při výběru reproduktorů je jejich citlivost.

Citlivost

Citlivost reproduktoru je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru. Čím vyšší je citlivost, tím účinnější a hlasitější jsou reproduktory. U většiny reproduktorů se setkáme s hodnotou 87 až 93 dB, ale pokud chcete pořídit kvalitní reproduktory, měla by být jejich citlivost vyšší než 90 dB.

Označení reproduktorových sestav

Při výběru reproduktorů se také můžete setkat s číselným označením, například 2.0, což znamená, že se jedná pouze o dva klasické reproduktory, nebo třeba označení 5.1, což znamená, že v soustavě je pět klasických reproduktorů a jeden subwoofer. Při výběru reproduktorů k počítači si zkontrolujte, jaké typy reproduktorů podporuje vaše zvuková karta v počítači, aby se nestalo, že si koupíte reproduktorovou sestavu 7.1 a doma zjistíte, že vaše zvuková karta u počítače podporuje jen sestavy nejvýše do 5.1. Což by znamenalo, že reproduktory sice  budou fungovat, ale dva reproduktory ze zakoupených sedmi budou nevyužité.

Jaký reproduktor vybrat

Rád bych se v této chvíli ještě podíval konkrétně na zajímavé typy reproduktory, co se dají aktuálně koupit a které jsem osobně testoval a nebo je viděl u někoho v provozu. Rozdělil jsem je podle využití do několika sekcí.

Přenosné bluetooth reproduktory

Razer FEROX Mobile

Větší obrázek na MALL.cz

Luxusní přenosná soustava dvou reproduktorů, která narozdíl od běžných reproduktorů směřuje zvuk do všech stran. Ideální k mobilu nebo notebooku – stačí je sbalit do batohu a kdekoliv vybalit, a může se začít hrát. Vydrží zhruba 10 – 12 hodin. Zvuk, podle toho co mohu posoudit, je opravdu velmi kvalitní. Nabíjí se přes USB, baterie není potřeba vyměňovat.

Urban Revolt Lago Waterproof Wireless Speaker

Větší obrázek na MALL.cz

Tenhle reproduktor se hodí buď těm, kdo potřebují vyhrávat doslova ve větru a dešti, a nebo v prostředí, kde by mohl být reproduktor znečištěn vodou (a nebo jinou tekutinou), jako třeba v koupelně. Je totiž vodotěsný. Po stránce výkonu to není nějaká extrémní hitparáda, ale jako odolný malý repráček, co se dá vytáhnout prakticky kdekoliv je optimální.

Genius SP-920BT

Větší obrázek na MALL.cz

Bezdrátový bluetooth reproduktor od Geniusu, který se dá využít i jako bezdrátový mikrofon, takže se dá použít jako pohotovostní zesilovač hudby z tabletu a mobilu, tak i třeba v zasedačce, když je potřeba nějak jednoduše uspořádat konferenční hovor. Není k němu potřeba kupovat baterie – obsahuje akumulátor, co se nabije do plného výkonu zhruba za 2 hodiny.

Výkon Výdrž
Razer FEROX Mobile 2 x 3 W 12 h Zjistit cenu
Urban Revolt Lago Waterproof Wireless Speaker 3 W 6 h Zjistit cenu
Genius SP-920BT 6 W 2,5 h Zjistit cenu

Reproduktory k počítači

AVerMedia Herní reproduktory Ballista

Větší obrázek na MALL.cz

Kvalitní reprosoustava se zajímavým designem, která dokonale ozvučí jak hraní her, tak sledování filmů na počítači. Zesilovač zajišťuje solidní výkon 40 W, takže občas používáte obrazovku počítače jako improvizované domácí kino, neměla by tato soustava mít problém s ozvučením.

Genius GX GAMING SW-G2.1 2000

Větší obrázek na MALL.cz

Solidní reprosoustava od tradičního výrobce pc doplňků Genius, s jejíž koupí určitě nemůžete udělat chybu. Nečekejte sice, že by se při zapnutí plného výkonu třásly sousedovi tabulky v oknech, ale i při nejvyšší hlasitosti můžete očekávat čistý zvuk. Za svou cenu velmi rozumná volba pro každého gamera i náročnějšího uživatele počítače.

Genius SW-HF5.1 4500

Genius SW-HF5.1 4500
Větší obrázek na MALL.cz

5.1 soustava, která je špičkou v tom, co se dá pořídit pro domácí použití k počítači. Design je uměřený, elegantní, zvuk mohutný, bez problémů ozvučí i obývák. Pro toto použití je připraven zesilovač, který obsahuje 4 vstupy, takže se dá použít jak pro přehrávání zvuku z počítače, tak televize i rádia zároveň. Výrobce k soustavě dodává i dálkové ovládání.

Výkon Rozsah
AVerMedia Herní reproduktory Ballista 40 W 50 Hz – 20 kHz Zjistit cenu
Genius GX GAMING SW-G2.1 2000 45 W 25 Hz – 20 kHz Zjistit cenu
Genius SW-HF5.1 4500 125 W 40 Hz – 20 kHz Zjistit cenu

Reproduktory do auta

Pioneer TS-R1350S

Větší obrázek na MALL.cz

Značka Pioneer má obecně ve světě audiozařízení dobrý zvuk. Nezklame ani s těmito automobilovými reproduktory – kužel z vícevrstvé slídové matice zajišťuje kvalitní zvuk i ve středních a vyšších tónech.

JVC CS-V418

Větší obrázek na MALL.cz

Dvoukuželové reproduktory od tradičního výrobce automobilové audiotechniky JVC o průměru 10 cm mají solidní výkon 180 W a uspokojí každého fanouška kvalitního poslechu při jízdě, já osobně je mám aktuálně ve voze a nevšiml jsem si zatím žádného problému nebo nepřirozeného drnčení.

Pioneer TS-44

Větší obrázek na MALL.cz

Reproduktory vhodné pro vrchní montáž do vozů, kde nechce nebo nemůžete využít montáž do dveří. Oproti reproduktorům montovaným do dveří tedy nabízejí nutně o něco menší výkon, nicméně i tak dosahují solidních 40 W.

Vstupní výkon  Rozsah

Pioneer TS-R1350S

250 W 44 Hz – 31 kHz Zjistit cenu
JVC CS-V418 180 W 70 Hz – 20 kHz Zjistit cenu

Pioneer TS-44

40 W 180 Hz – 20 kHz Zjistit cenu

2 komentářů k Jak vybrat správné reproduktory

  1. zdravím,má něaký vliv na výkon reproduktoru když mám na 4 ohm zesilovači zapojený 8ohm subwoofer? ..zesilovač má max. výkon 130w a subwoofer 140 w a když to zesílim víc než na půlku,subwoofer chrčí,praská a přestává hrát nevíte čím by to mohllo být ? děkuji..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *