Audioknihy ke stažení zdarma

Audioknihy ke stažení zdarma

Audioknihy nejsou žádnou žhavou novinkou, ale až v poslední době stoupá jejich popularita. Přinášíme přehled pozitivních a negativních aspektů audio knih a odkazy, kde se dají zdarma stáhnout v češtině i angličtině.

Výhody audioknih

 • Pokud čtete aktivně, určitě jste už zažili, že jste celé týdny obcházeli jednotlivé knihkupectví a hledali titul, který byl už dávno vyprodaný, stažený z prodeje apod. Třeba jste ho nenašli ani na internetu a pochodili jste až v nějakém antikvariátu. Pokud nakonec přijde na to, že tato kniha nebyla zas až tak úžasná, může tato neblahá zkušenost ovlivnit váš vztah k literatuře. No s audio knihami, které můžete za určitý poplatek stahovat z internetu, titul vyprodáno neuvidíte (platí tedy prozatím zejména pro anglickou literaturu).
 • Další velkou výhodou, kterou tento typ knih skýtá je, že pokud jste po celém dni totálně vyčerpaní, nebo máte tak unavené oči, že skoro nevidíte, nemusíte se četby vaší oblíbené knížky vzdát, prostě se uvelebíte v křesílku, nebo si lehnete do postele a můžete nerušeně číst (respektive poslouchat).
 • Tento typ knih si můžete vychutnat téměř při jakékoliv činnosti: je jedno, jestli sportujete, nebo jste se ocitli na nudné přednášce, stačí jeden klik a jste se svým literárním hrdinou.
 • Pokud máte děti a občas jste tak vyčerpaní, že jim jejich vysněnou pohádku přečíst už prostě nezvládáte, jelikož byste je nejspíše ukolébali ke spánku dříve, než vaše ratolesti usnou, jednoduše jim pustíte audio pohádky a můžete jít spát.
 • Jako jednu z dalších výhod můžeme uvést úsporu místa.  To se hodí zejména, pokud rádi čtete při cestě do práce, do školy, na jednání atd. Skončily časy, kdy jste se museli nechat omezovat rozměry knihy, váš mp3 přehrávač, mobil či iPod se přece jen vejde i do malé kabelky.
 • Pokud musíte přečíst knihu, která vás zrovna neoslovila, nebo nejste zrovna dobrý čtenář například do povinné školní četby, s audio knihou se tato činnost dá překousnout.

poslech audioknih

 

Nevýhody audioknih

 • Pokud nějakou pasáž přeslechnete, nebo se vám zalíbí a budete si ji chtít v budoucnu znovu připomenout, máte docela smůlu. Budete muset poměrně složitě přetáčet a hledat ve skladbách (pokud váš přehrávač touto funkcí vůbec disponuje). Nebo si budete muset úsek pustit celý znovu. V knížce byste si to prostě podtrhli, nebo vložili záložku.
 • Mnoho audioknih bývá nahráváno ve zkrácené verzi a to z důvodu ještě větší úspory vašeho času. To ji sice hezké, ale taktéž můžete přijít o úžasnou pasáž knihy, jelikož i ta omáčka má někdy dost zásadní význam na celkový dojem z knihy.
 • Může se také stát, že vám nesedne hlas předčítače, tudíž bude celkový dojem z knihy negativní, nebo knihu ani nedokážete doposlechnout do konce.
 • Klasickým čtením si zlepšujete, nejen tuto schopnost samotnou, ale zvyšuje se rovněž vaše slovní zásoba a pravopis (pokud disponujete alespoň drobnou fotografickou pamětí) – není škoda se o tyto dovednosti ochudit?
 • Číst opravdovou klasickou knihu, ba dokonce i výběr samotný má určité kouzlo, každý s knihou zacházíme jinak, z toho je patrný pak náš vztah ke knize samotné: někdo si olízne prst, než otočí stránku, někdo ohne list, na kterém přestal číst atd. Prostě klasické čtení má takové zvláštní kouzlo, které audiokniha nenahradí.

A kde se dají audioknihy zadarmo stáhnout?

Česky načtené knihy

Audioknihy na YouTube

Obrovské množství rozhlasových her, čtených knih a povídek najdete také samozřejmě na YouTube. Stačí zajít na YouTube.com a hledat „audioknihy“, případně přímo zadat název knihy, kterou hledáte.

audioknihy na youtube

Pro potřeby poslechu na cestách je ovšem lepším mít staženy audioknihy offline, zvláště pokud je posloucháte přes mobil do sluchátek – určitě je mnohem pohodlnější než neustále tahat obsah přes data a čerpat si tak mobilní tarif, všechno jednorázově stáhnout na wifi a ještě tak zamezit výpadkům v připojení.

Převádět videa z youtube do podoby mp3 nahrávek lze pomocí poměrně velkého množství nástrojů, zde uveďme některé z nich:

 • https://www.onlinevideoconverter.com/video-converter
 • http://2conv.com
 • http://youtubemp3.to/

Převedenou knihu pak můžete přetáhnout do mobilu přes kabel, a nebo si ji třeba poslat přes email nebo Messenger a stáhnout na wifi.

Pokud máte mobil s Androidem a hledáte nějakou aplikaci na konverzi YouTube videa, bohužel na Google Play je nenajdete – Google tyto aplikace z tohoto aplikačního obchodu systematicky maže .

Audioknihy v angličtině

4.3/5 - (7 votes)

4 komentářů k Audioknihy ke stažení zdarma

 1. Mně osobně se teď celkem hlavně na mobilu osvědčilo stahování podcastů, co se dají najít přes iTUnes, můžu vřele doporučit všem 🙂 hodně je toho zadarmo a něco i s videem

 2. Heledá kluka ve věku 21-358 -:)

 3. Audioknihy su super, tiez mam nejake v mobile a rad ich pocuvam, ked niekam idem, alebo caklam na bus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.