Jak vytvořit epub, mobi nebo jiný formát ebooku

Papírové knihy jsou zvolna vytlačovány elektronickými a tak je stále aktuálnější potřeba konverzí formátu mezi nimi. Jak převést z počítače knihu do epub, mobi nebo jiného formátu podporovaného čtečkou?

ePub

Jedná se o formát, který můžete číst iBooks, případně ve většině čteček pro Android (jako je program Aldiko a další). Formátuje se automaticky podle velikosti obrazovky, poradí si i se styly písma a obrázky. Zatímco třeba pdf soubor číst na mobilu je vždy problematické (je zpravidla připravený pro větší obrazovku, jeho prohlížení vyžaduje vyšší systémovou zátěž), čtení souboru ve formátu ePub je bezproblémové a svižné.

Mobi

Formát mobi je známý především tím, že je podporován čtečkou Kindle. Nicméně existuje i řada programů pro mobily a tablety, které si s ním poradí – například androidová čtečka iReader. Vlastnostmi se podobá formátu ePub, populární byl hlavně v počátcích čtení na mobilních zařízeních, protože se jednalo o formát nejvíce podporovaný napříč Symbianem, PalmOS, Windows Mobile a stolními počítači.

PDB

Tento formát v současnosti nejvíce protěžuje Barnes&Noble, protože ho používá jako výchozí formát elektronických knih pro čtečky Nook. Poradí si s ním ovšem i řada čtecích programů pro Android, iOS nebo Windows Phone.

Jak provést převod

Existuje řada nástrojů, které se zaměřují na převod formátů elektronických knih – od online aplikací přes nástroje ke stažení do mobilu nebo tabletu. Problémem většiny z nich je to, že si poradí jen s anglickým textem a když máte knihu v češtině, výsledek se podobá rozsypanému čaji. Po dlouhodobém zkoušení řady programů vám můžeme doporučit tento – Calibre  (je ke stažení zde).

Převod v něm je celkem jednoduchou záležitostí, stačí se držet tohoto postupu:

  • Nainstalujte a spusťe Calibre
  • Otevřete adresář se souborem nebo soubory co chcete převést a všechny je jednoduše chytněte myší a přetáhněte je jednoduše do hlavního Calibre
  • Označte soubory, které chcete převést a klikněte nahoře na tlačítko Převést knihy
  • V pravém horním rohu vyberte požadovaný výstupní formát
  • Počkejte, než se dokončí převod
  • K souborům v požadovaném formátu se dostanete takto: v přehledu v hlavním okně Calibre klikněte na knihu v knihovně
  • V pravém sloupci je uveden autor, formáty ve kterých je – a je tam také nápis Klikněte pro otevření
  • Kliknutím na něj se otevře adresář, ve kterém jsou uloženy soubory ve všech formátech, do kterých byla kniha převedena

Zaujalo vás téma? Další tipy najdete ve starším článku o tom, kde najít ebooky zdarma.

4.5/5 - (2 votes)

1 komentář k Jak vytvořit epub, mobi nebo jiný formát ebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.