Americká lednice – jak ji vybrat?

Americká lednice se vyznačuje jako lednice se dvěma dvířky dle anglického označení “side by side“. Má funkce jak lednice, tak mrazáku. Její popularita se mezi lidmi stále zvyšuje především díky užitnému prostoru, jenž nabízí.

Kde mohu americkou lednici koupit?

Americké lednice jsou již celkem populární a tak je seženete snad v každé větší prodejně elektro spotřebičů. Nabídka je široká a každá lednice něčím vyniká. Někoho více zajímá design, někoho počet polic uvnitř ledničky a někoho energetické vlastnosti. Výrobci myslí na všechny tyto uživatele a přicházejí s bohatou nabídkou sortimentu. Mimo kamenné elektro-prodejny naleznete mnoho amerických lednic i na internetových obchodech různých dodavatelů. Ověřené značky amerických lednic jsou Samsung, Bosch, Siemens, Whirlpool, Beko, Lieberherr nebo třeba LG.

Kolik americká lednice stojí?

Cena se liší dle vlastností lednice, jako je tomu i u ostatních spotřebičů. Můžete pořídit levnější americkou lednici odhadem už od 20 000 Kč, ale pokud vám jde o nadprůměrné funkce či design, ceny některých amerických lednic šplhají pomalu ke 100 000 Kč. Průměrné ceny se pohybují okolo 30 000 Kč. Sledujte akční nabídky dodavatelů – bývají na ně často pěkné slevy a tak lednici můžete pořídit za méně, než je její obvyklá prodejní cena.

Výběr tedy záleží především na tom, co od lednice očekáváte. V každé prodejně elektro spotřebičů, kde americké lednice nabízí, by měli být znalí a informovaní prodejci, kteří vám dle vašich požadavků poradí s výběrem lednice pro vás vhodné.

Širokou nabídku těchto zařízení najdete například na Alza.cz nebo Kasa.cz.

Americká lednice, její funkce a rady pro nákup

Americké lednice jsou oproti klasickým lednicím, na které jsme zvyklí, širší i hlubší, tedy všeobecně nabízejí mnohem více prostoru. Šířka lednice může být i 90 cm a hloubka většinou od 70 cm. Výška se pohybuje zpravidla okolo 180 cm. Výjimkou není ani americká lednice se čtyřmi dvířky pro velmi náročné uživatele. Vzhledem k velikosti ledničky nejdříve zvažte, jestli pro ni máte v domácnosti dostatek místa, jestli ji vůbec pro nastěhování pronesete dveřmi a připravte se na nákladnější provoz. Oproti klasické lednici má americká lednice funkce, které jistě každý majitel ocení – nenamrzající mrazák, upozornění na vysokou teplotu, oddělené chladící zóny, LCD displej, držáky na lahve, výsuvné držáky a mnoho dalšího. Abychom nezmiňovali pouze pozitiva, poznamenáváme, že je potřeba se připravit na vyšší cenovou relaci, než jste u běžných ledniček zvyklí (viz níže). Pokud budete vyžadovat i výrobník ledu nebo automat na vodu, může to znamenat i nutné napojení na přípojku vody.

americká lednice

Velkým pozitivem amerických ledniček je fakt, že většina z nich již zahrnuje funkci NoFrost, jenž zabraňuje tvorbě námrazy a díky níž už nebudete muset ledničku nikdy odmrazovat. Vnitřní kvalitní povrch zaručuje bezpečnou antibakteriální úpravu. U některé lednice můžete nastavit i dětskou pojistku nebo zvukový alarm v případě, že necháte nedovřená dvířka.

Rovněž se americká lednice vyznačuje zpravidla dvěma kompresory, kdy jeden je určen pro chladící a druhý pro mrazící okruh a umožní vám tak kdykoli vypnout samotnou ledničku nebo mrazák, což představuje především úsporu například v době, kdy jste na dovolené. Rozdělení mechanismu lednice na dva kompresory znamená i fakt, že teploty v jednotlivých částech lednice jsou stálé, což je důležité pro potraviny v lednici i mrazáku.

Již zmíněná vyšší spotřeba americký lednic oproti lednicím běžným činí důležitým i faktorem výběr energetické třídy. Energetické třídy jsou značeny písmenem A++, A+, A až D. A++ je označení pro lednici s největší úsporou energie, která oproti energetické třídě A uspoří téměř 50 % energie, a lednička A+ ušetří až o 25 % elektrické energie více, než lednice třídy A. Dbejte mimo jiné i na spotřebu elektrické energie, neboť se vám to v budoucnu může velmi vyplatit – při pomyšlení, že lednička je zařízení, které kupujete s předpokladem, že ji budete využívat několik let, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně.  Celkově lednice v domácnosti obsáhne zhruba 15 % celkové elektrické energie. Energetická třída je závislá na velikosti objemu lednice, typu kompresoru a dalších veličinách

A tip na závěr – nezapomeňte, že pro otevření dvířek americké lednice budete po každé straně lednice potřebovat zhruba 5 centimetrů, jinak dvířka pořádně nebudete moci otevřít.

1 komentář k Americká lednice – jak ji vybrat?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *