Co dělat když ztratím lítačku

Co dělat když ztratím lítačku

O 1. března 2016 je v Praze k dispozici Lítačka – nová čipová karta, která slouží jako identifikátor. Předtím v Praze fungovala celkem problémová Opencard, která byla pro magistrát města příliš drahá. V tomto článku vám přiblížíme, co to Lítačka je, jak funguje a co dělat, když ji ztratíte.

Co dělat když ztratím lítačku

Karta Lítačka je čipová dopravní karta, která je určena pro cestování v Pražské integrované dopravě a po Středočeském kraji. Karta je v našem hlavním městě zavedena od 1. března 2016. Původně na ni bylo možné fyzicky nahrát kupony MHD, koncem léta 2018 však došlo ke změně odbavovacího systému a Lítačka nyní slouží už pouze jako identifikátor. Všechny kupony může držitel Lítačky zakoupit na www.pidlitacka.cz, na jakémkoliv kontaktním místě DPP a též ve Škodově paláci v Zákaznickém centru.

K čemu Lítačka slouží?

Lítačka není určena pouze pro dopravu po Praze, ale slouží také jako čtenářská karta do Městské knihovny Praha nebo také pro nabití elektromobilu v PRE point.

V Lítačce je zahrnut slevový program, který lze čerpat v Praze i Středočeském kraji.

Jak získat kartu Lítačka?

O Lítačku můžete požádat online, vyplněním online žádosti. Můžete si ji nechat zaslat na vaši adresu nebo na některé z kontaktních míst. Požádat o Lítačku můžete též v Zákaznickém centru Škodova paláce v Praze, kde vám ji vystaví expresně.

Co když ztratím lítačku

Může se stát, že Lítačku někde ztratíte, vypadne vám z batohu nebo ji někde zapomenete. Není však důvod k obavám, Lítačku lze snadno zablokovat na blokační lince. K tomu potřebujete pouze číslo žádosti, které jste obdrželi při pořízení Lítačky. Blokaci proveďte ihned, jak se dozvíte, že jste kartu ztratili. Mohl by ji zneužít někdo jiný.

Poté si budete muset pořídit Lítačku novou, a to opět zažádáním online nebo na prodejních místech Lítačky (včetně Zákaznického centra Škodova paláce). Výměna karty online vás bude stát 50 korun, pokud si zažádáte o standardní zaslání do 14 dnů, zaplatíte 100 korun a na počkání (expresně) zaplatíte 200 korun.

Zůstali vám na ztracené lítačce nějaké kupony? Budou vám přehrány na novou lítačku a vy tak o nic nepřijdete.

Co dělat když ztratím Lítačku

Co potřebujete k výměně Lítačky?

Expresní žádost

  • Průkaz totožnosti
  • Fotografie průkazového formátu – slouží pouze k nascanování
  • Hotovost či platební karta

Standardní žádost

  • Průkaz totožnosti
  • Průkazová fotografie
  • Vyplněný formulář žádosti (ke stažení na internetu)
  • Hotovost či platební karta

Jaká jsou kontaktní a expresní místa, včetně žádosti o vydání nebo výměnu, naleznete na webových stránkách karta.litacka.cz.

Co dělat, když Lítačka nefunguje?

Pokud máte nepoškozenou Lítačku, ale nefunguje, budete ji muset vyreklamovat. Podmínkou reklamace je, aby karta nebyla poškozena, tedy nalomená, prohnutá a podobně.

Kartu lze vyreklamovat pouze v Zákaznickém centru Škodův palác.

Co budete k reklamaci potřebovat?

  • Průkaz totožnosti
  • Fotografii průkazového formátu – opět slouží pouze k nascanování
  • Hotovost nebo platební kartu – bude-li reklamace uznána, kartu vám vystaví zdarma

Máte-li na reklamované kartě MHD kupony, obsluha vám je přehraje na nově vystavenou kartu.

Co dělat když ztratím Lítačku

Otázky a odpovědi o Lítaččce

Jak dlouho Lítačka platí?

Lítačka platí 4 roky od vydání.

Jak zjistím, co se děje s žádostí o Lítačku?

Pokud jste o Lítačku žádali online, průběh žádosti můžete sledovat ve svém účtu. Pokud jste žádost podávali na pobočce, obdržíte SMS s informací.

Jak zařídit Lítačku pro dítě?

Žádáte-li o Lítačku pro své dítě, mladší 15 let, musíte navštívit Zákaznické centrum ve Škodově paláci. V tomto případě nelze žádost provést online.

Co Lítačka a senioři?

Pokud jste dosáhli věku 70 let, po Praze a v přímětských částech můžete jezdit zdarma, postačí vám pouze předložit občanský průkaz. Pro využití jízdy zdarma na železnicích však již potřebujete Lítačku s dokladem o nároku na zvláštní cenu pro seniora od 70 let. Tento doklad stojí 20 korun a platí 4 roky. Také můžete použít papírovou průkazku Senior 70+, též za 20 korun. Tato průkazka má neomezenou platnost.

Pokud je vám 65 – 70 let, nárok na jízdu zdarma máte též. V tomto případě však potřebujete doklad o nároku na zvláštní cenu jízdného pro seniora od 65 do 70 let. Tento doklad stojí 120 korun. I zde lze použít průkazku Senior 65 – 70, která stojí 20 korun. Platnost u obou průkazů je do dovršení 70 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *