Dřezy do kuchyně aneb o otvorech pro baterii nebo dávkovače

Dřezy do kuchyně aneb o otvorech pro baterii nebo dávkovače

Standardní průměr všech otvorů ve dřezech je 35 mm – do dřezu s takovým otvorem můžete nainstalovat vodovodní baterii, excentrické ovládání výpusti i stále populárnější dávkovač saponátu.

Pokud už má dřez otvory vyvrtané, jedná se většinou o typ s předem určenou orientací (pravý, levý) nebo o dřez určený pouze k jednomu způsobu montáže.

U většiny otočných dřezů otvory nejsou právě proto, aby mohly být zhotovené až podle přání zákazníka. S vyhotovením otvorů by vám měl pomoci každý výrobce. Často stačí, když jim při nákupu výrobku do poznámky napíšete, kolik otvorů si přejete ve dřezu vyvrtat, a výrobce se o všechno postará.

Dřezy z granitu již mívají otvor naznačený

Pokud vámi vybraný dřez nemá dosud potřebný otvor nebo jich má málo, výrobce vám je bez problémů vylisuje. Většina granitových dřezů je už ale dodávána s naznačenými šablonami na otvor, podle kterých ho snadno vyklepnete. Stačí, když si vezmete kladívko a šroubovák a otvor s jejich pomocí vytlačíte.

Při manipulaci s ještě nenainstalovaným granitovým dřezem buďte ale velmi opatrní. Granit je silně odolný materiál pouze tehdy, je-li namontovaný v pracovní desce. Při přepravě a při jeho instalaci je potřeba dbát zvýšené opatrnosti.

Vyklepnutý otvor můžete ještě zbrousit, aby byl hladký a rovnoměrný. Doporučujeme ho také přeměřit, aby jeho průměr byl skutečně 35 mm. Do takto širokého otvoru můžete následně nainstalovat vodovodní baterii o velikosti 25 až 35 mm.

V individuálních případech je možné vyvrtat otvor i na místo, kde předem naznačený není, pokud se tím nenaruší pevnost a soudržnost dřezu. Otvor vám také bez problémů zhotoví každý instalatér, kterého si zavoláte k montáži dřezu.

Je možné, abyste si vyvrtali sami otvor do nerezu?

I do nerezového dřezu dokážete otvor vyvrtat pomocí vrtáku sami a následně ho můžete dopilovat. Počítejte ale s tím, že otvor nebude pravděpodobně tak pěkný, jako kdyby byl přímo od výrobce. Stejně jako u granitových dřezů můžete otvor na příslušenství vyvrtat do jakéhokoliv nerezového dřezu.

Výjimkou jsou pouze malé jednodřezy, které nemají místo ani na otvor pro baterii. Jediným řešením je v těchto případech umístění baterie nebo dávkovače saponátu přímo do pracovní desky nebo použití nástěnné baterie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *