Jak aktualizovat iOS

Jak aktualizovat iOS

Aktualizace iOS vám umožňuje využívat nejnovějších funkcí, které mobilní operační systém iOS nabízí. Ten byl původně vytvořen pouze pro mobilní telefony iPhone, nyní je však používán i na dalších mobilních zařízeních společnosti Apple, kterými jsou iPod Touch a iPad.

My jsme si připravili článek, který vás provede historií operačního systému iOS a zároveň jsme vytvořili návod, jak iOS aktualizovat.

Jak aktulizovat iOS

Historie iOS

Pojďme nejprve zabrousit do historie operačního systému iOS a připomenout si, jak to vlastně celé bylo.

Steve Jobs představil v roce 2007 revoluční iPhone. V tomto telefonu, jak sám poznamenal, se podařilo zkombinovat funkce výkonných zařízení společně se snadnou ovladatelností. Tak vznikl inovativní smartphone iPhone a Apple tím obrátil mobilní průmysl vzhůru nohama.

iPhone se navždy zapsal do historie, protože s ním se změnilo vnímání mobilních telefonů. Najednou existoval telefon, který dokáže všechno, na co si uživatelé jen vzpomenou. Moderní operační systém iOS se tak stal výrazným konkurentem dalších systémů Android a Windows Phone.

Je důležité podotknout, že společnost Apple původně mluvila o iOSu jako o upravené verzi OS X a nazývala ho iPhone OS. Ke změně názvu na iOS došlo až o pár let později.

iOS prošel za dobu od svého představení na trhu mnoha významnými změnami. U prvního zmíněného modelu zatím neexistovaly žádné zázračné aplikace, ty se objevily až o něco později. Když iPhone OS 1 v červnu 2007 vyšel, obsahoval pouze 16 aplikací: Fotoaparát, Počasí, Mail, iPod, Fotky, Kalendář, Safari, SMS, Hodinky, Poznámky, Youtube, Kalkulačku, Mapy, Nastavení, Telefon a Akce.

Ostatní aplikace a funkce přibývaly postupně. Nejprve vznikla iTunes Store a v roce 2008 byl na základě toho spuštěn iTunes App Store.

S každou další verzí operačního systému přišly nové změny a vylepšení. Ve zkratce si představíme ty nejdůležitější z nich.

iPhone OS 2

Společně s vydáním systému iPhone OS 2 byl v roce 2008 spuštěn App Store, který umožňoval stahovat a vyvíjet aplikace. Tenkrát obsahoval tento obchod přibližně 1 000 aplikací. Dnes jich je přes 1,5 milionu a neustále přibývají.

App Store je skvělým businessem pro vývojáře, kterým byly vygenerovány miliardové zisky. Dalším pokrokem byly Push Notifikace propojené s aplikací Mail, přibyly nové ikony v kontaktech, možnost screenshotu a otevírání dokumentů MS Office, rodičovské zabezpečení a Genius Playlist v iPodu.

iPhone OS 3

iPhone OS 3 byl vydán v roce 2009 a proběhly u něj jedny z největších aktualizací. Přibyly funkce jako kopírovat, vyjmout a vložit, možnost natáčet video, přijímání MMS i nová funkce Spotlight, sloužící pro prohledávání telefonu a nová aplikace Záznamník. Také se zvýšil počet stran na domovské obrazovce z 9 na 11.

Jak aktualizovat iOS

iOS  4

Systém iOS 4 byl vydán v roce 2010 a Apple představil aplikace jako iBooks, služba FaceTime, multitasking nebo také Game Center. Též došlo k vylepšení funkce Spotlight, která umožňuje prohledávat nejen telefon, ale také procházet webové stránky. U verze iOS 4 se konečně změnil název z iPhone OS na iOS.

iOS 5

U iOS 5 došlo k velkým a výrazným změnám a vylepšením. Apple vytvořil službu Notifitation Center a iMessage a také zavedl možnost úpravy fotografií přímo v aplikaci Fotoaparát. Přibyla i možnost WiFi synchronizace a intergace služby Twitter. Také byly představeny aplikace Kiosk a Připomínky. Byl přepracovaný design aplikace iPod a přidána inteligentní hlasová asistentka Siri.

iOS 6

Ačkoliv je iOS 6 nazýván propadákem, i v tomto systému došlo k významným vylepšením. Zvětšila se úhlopříčka displeje, v aplikaci Telefon se objevila novinka – možnost odpovědět na hovor SMS zprávou a také přibyla funkce Panoramatické snímky v aplikaci Fotoaparát. Aplikace iPod se přejmenovala na Hudba.

iOS 7

Výraznou designovou změnou prošel systém iOS 7. Byl vytvořen tzv. plochý design telefonu. Navíc byly vylepšeny funkce jako multitasking, AirDrop a přidána služba Control Center. Také je nově možné fotit s filtry.

iOS 8

V systému iOS 8 se Apple rozhodl přidat větší množství nových funkcí, jako například: prediktivní psaní s funkcí QuickType, editace obrázků v aplikaci Fotky, posílání audio i video zpráv přes iMessage nebo zálohování fotografií na iCloud Drive a HealthKit. Ve fotoaparátu se objevila nová funkce natáčení časosběrného videa a časovač. Díky službě Continuty je možné spojit všechna jablíčková zařízení.

iOS 9

Cílem iOS 9 bylo stabilizovat celý systém tak, aby všechny aplikace fungovaly plynule. K tomu slouží technologie Metal. Byla přidána služba Low Power, zlepšující výdrž baterie a nová aplikace News sloužící ke čtení zpráv. Vznikla také aplikace Poznámky, ve které je možné malovat a vkládat do ní třeba i fotky. K vylepšení došlo i u aplikace Mapy. iPad se také dočkal změn, přibyla zde funkce multitasking a došlo k vylepšení Siri.

iOS 10

K představení iOS 10 došlo v červnu 2016. Nejvýznamnější změnou je změna vzhledu systému, ovládacího i notifikačního centra, přibyly nástroje na úpravu fotek i nové funkce v aplikaci iMessage. Došlo také k vylepšení aplikace Apple Music a aplikace Maps. Vznikla nová aplikace HomeKit, která je schopna ovládat chytré příslušenství ve vaší domácnosti.

iOS 11

V systému iOS 11 došlo k dalšímu vylepšení asistentky Siri, která nyní slouží jako překladatelka. Do fotoaparátu se podařilo přidat čtečku QR kódů a do klávesnice je přidána funkce psaní jednou rukou. Také došlo k redesignu aplikace Podcast a zjednodušení přepínání záložek pomocí funkce 3D Touch. Mezi novinky patří také: aktualizace Apple Music, vylepšení Apple Maps, přepracování AirPlay a HomeKit.

iOS 12

Absolutní novinkou je operační systém iOS 12. Ten nenabízí mnoho nových funkcí, ale cílem bylo jej vyladit a zrychlit. Výhodami nového systému je zrychlení až o 70 % při spouštění fotoaparátu, rychlejší zobrazování klávesnice i spouštění aplikací.

Vylepšením je také integrace platformy ARKit 2, která umožňuje lépe pracovat vývojářům. Nová funkce Čas vám také pohlídá dobu, kterou trávíte u obrazovky svého telefonu. Nově se automaticky spouští režim Nerušit a u aplikace Knihy váš potěší zcela nový design.

iOS 12 je dostupný pro iPhony 5s i novější typy, iPad mini 2, iPad Air, Air 2, iPad 5. a 6. generace, iPad Pro i pro iPod Touch.

jak aktualizovat ios

Jak tedy provést samotnou aktualizaci iOS?

Podívejte se na postup jak na aktualizaci iPhonu, iPadu i iPodu Touch.

Nejprve si svá data zálohujte na iCloud nebo iTunes.

Máte tři možnosti aktualizace: Bezdrátová, Automatická (novinka u iOS 12) nebo pomocí iTunes

Bezdrátová aktualizace systému

Pokud se vám zobrazí zpráva, že máte k dispozici aktualizaci, stačí klepnout na instalovat. Pokud se zpráva nezobrazí, postupujte následovně:

 1. Zařízení připojte k napájení a zajistěte WiFi připojení k internetu
 2. Klepněte na Nastavení – Obecné – Aktualizace softwaru
 3. Klepněte na Stáhnout a aktualizovat
 4. Zobrazí-li se vám výzva na odstranění aplikací z důvodu nedostatku místa, můžete zvolit Pokračovat nebo Zrušit (systém aplikace po aktualizaci opět nainstaluje zpět)
 5. Teď už stačí pouze zvolit možnost Instalovat nebo Později a vybrat čas, kdy chcete systém aktualizovat. Zvolíte-li v noci, nezapomeňte připojit telefon napájení, než půjdete spát
 6. Pokud je k aktualizaci potřeba více místa, můžete obsah telefonu smazat ručně nebo v případě chybové zprávy provést aktualizaci pomocí iTunes.

Automatická aktualizace

Novinkou v iOS 12 je možnost automatické aktualizace. Tu naleznete v Nastavení – Obecné – Aktualizace softwaru – Automatická aktualizace. Již se nebudete muset o aktualizace starat a budou se vám automaticky stahovat.

jak aktualizovat ios

Aktualizace pomocí iTunes

Zařízení lze také aktualizovat pomocí iTunes prostřednictvím počítače.

 1. Připojte počítač k Hotspotu aktualizovaného zařízení a k WiFi.
 2. Do počítače si nainstalujte nejnovější verzi iTunes
 3. Připojte telefon k počítači a otevřete iTunes
 4. Klikněte na Souhrn a Ověřit aktualizace poté na Stáhnout a aktualizovat
 5. Můžete být vyzvání k zadání svého kódu, zadejte jej

Do zařízení se vám nyní začnou stahovat aktualizace a vy se můžete těšit na nová vylepšení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *