Jak jezdit vlakem

Chystáte se cestovat vlakem a nechápete k čemu jsem všechny ty tabule, lístky a čím se liší tento systém.

Jak zjistit, kdy vlak jede

K vyhledávání spojů je nejjednodušší využít služeb Idos (integrovaný dopravní systém) a přepnout v něm na volbu “vlaky”. K těmto údajům se můžete dostat:

Jak koupit jízdenku

Jízdenku si můžete koupit u jednoho z těchto dopravců:

  • České dráhy – drtivá většina spojů jde koupit přes ČD –  stačí najít na nádraží pobočku pro prodej vnitrostátníchvlak nebo mezinárodních jízdenek případně využít web cd.cz. Při zakoupení jízdenky u okýnka je systém trochu jiný, než u dálkových autobusů – můžete jet jakýmkoliv spojem na dané trase (a třídě), který jede v termínu dva dny od zakoupení jízdenky. Jízdenku lze ale u koupit i ve vlaku – ovšem s přirážkou.
  • RegioJet – vlaky od provozovatele Student Agency lze rezerovat buď přes web a nebo na pobočkách Student Agency, případně přes web regiojet.cz
  • Leo Express – jízdenky pro tyto vlaky rezervujete přes web le.cz

Jak odjet

Předpokládejme, že tedy už máte jízdenku a víte, kdy má vlak odjet. V tomto okamžiku je ta pravá chvíle, abyste našli na nádraží tabuli s přehledem příjezdů a odjezdů vlaků a začali bedlivě sledovat hlášení nádražního rozhlasu.

  • Srovnejte čas a konečnou stanici spoje –  zpravidla je zobrazena až konečná stanice, takže pokud např. váš vlak končí v Košicích a vy vystupujete už v Brně, bude na tabuli zobrazeno Košice.
  • Srovnejte vůz, kterým pojedete – v přehledu spojů na idos.cz je kromě informací o trase také informace o dopravci a především označení vozu, např.: EC 75 Franz Schubert. Ve chvíli, kdy se na tabuli objeví vlak, který jede v čas podle jízdního řádu, končí kde končit má a je na něm navíc i označení odpovídající popisu (v tomto případě EC 75), máte stoprocentní jistotu, že právě toto je váš vlak.
  • Ve chvíli, kdy vlak přijede do stanice, se ozve hlášení nádražního rozhlasu a na tabuli se zobrazí, na kterém nástupišti vlak stojí. Teď už tedy stačí jen projít nádražím, zorientovat se, jak je organizováno a nastoupit na odpovídajícím nástupišti do vašeho vlaku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *