Jak levně cestovat

Jak levně cestovat

Cestování je snem mnoha z nás, většinou však tento sen ztroskotá právě na nedostatku financí. Přitom je možné cestovat levně a snadno, stačí jenom vědět, jak na to. Sledujete příběh jiných lidí, kteří cestují, a ptáte se, kde na cestování berou peníze? My to zjistili a tyto informace právě přinášíme vám. Před čtením našeho článku se připravte na to, že se vás zmocní silná touha cestovat! Tak pojďme společně vyrazit do světa!

Jak levně cestovat

Chcete procestovat svět, ale myslíte si, že se vám to splní jedině, pokud vyhrajete v loterii? Nebo stále věříte, že cestují pouze bohatí lidé? Tyto předsudky můžete s klidem poslat pryč, nejsou totiž pravdivé. Dnes již cestuje plno mladých, ale i starších lidí, kteří si prostě jenom plní své sny a nebojí se.

Dnešní doba nabízí neomezené možnosti a tak se nemusíte bát, že když začnete cestovat, přijdete o práci a o vše, co máte. Právě naopak, v zahraničí se ve svých dovednostech ještě více zdokonalíte, získáte sebevědomí, naučíte se jazyk a koneckonců, pracovat můžete třeba i online z pláže.

Jak na levné cestování?

Vyberte si vhodnou destinaci

Prvním krokem k levnému cestování je vybrat si takovou destinaci, kde se ceny pohybují minimálně stejně jako v České republice, případně je tam ještě o něco levněji. Mezi tyto oblasti patří například jihovýchodní Asie či Střední Amerika. V Evropě se k levnějším zemím řadí Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina, Slovinsko, Srbsko a Bulharsko, které však již také zdražuje. Naopak mezi „dražší“ oblasti všeobecně patří zejména skandinávské ostrovy, kde se setkáte s trojnásobně dražším ubytováním i jídlem.

Pokud je vaším snem například USA nebo Florida, počítejte s tím, že se vám takové cestování o něco prodraží. Pro příklad, týden na Floridě vás vyjde finančně stejně, jako měsíc v jihovýchodní Asii. Na druhou stranu, vždy cestujte do zemí, které vás zajímají a toužíte je prozkoumat. Ušetřit lze totiž i na jiných položkách v cestování.

Jak najít vhodnou destinaci?

Před samotnou cestou si udělejte průzkum a vytvořte si plán. Zjistěte si co nejvíce informací od ostatních cestovatelů a spočítejte přibližné výdaje na cestu, ubytování a jídlo.

Ušetřit můžete i na dopravě

Cestovat můžete hned několika způsoby. Mezi ně patří doprava autem, autobusem, vlakem nebo zkuste stopování. I cesta letadlem může být výhodná, pokud víte, kde shánět levné letenky. Letadlo nabízí totiž hned několik výhod: je to nejbezpečnější dopravní prostředek, z bodu A do bodu B se díky němu dostanete rychle a navíc, cesta letadlem bývá často tou nejlevnější variantou.

Při hledání vhodné a hlavně levné dopravy je potřeba být trochu flexibilnější, než když hledáte destinaci pro letní dovolenou. Pokud jste tedy na volné noze, máte flexibilní zaměstnání, či jste čerstvý absolvent a chcete v zahraničí získat zkušenosti, máte obrovskou výhodu! Nemusíte totiž lpět na daném termínu a můžete vyjet, kdy se vám bude chtít a hlavně, kdy to bude nejvýhodnější.

Letadlem levně

Pokud sháníte levné letenky klasicky přes leteckého dopravce, kde zadáte datum a destinaci, pravděpodobně se vám nevygenerují nikterak překvapivě nízké ceny. Právě k vyhledání levných letek slouží hned několik portálů, díky kterým si může tisíce lidí dovolit cestovat. Jaké to jsou?

Kiwi.com

Kiwi.com je český vyhledávač letů, vlakových a autobusových spojů. Podle zadaných kritérií vám pomůže vyhledat ty nejlevnější letenky. S hledáním doporučujeme začít s časovým odstupem, nejlépe dva měsíce dopředu.

Pokud vám nezáleží na konkrétní destinaci, můžete do položky kam zadat „kamkoliv“ a kiwi.com vám vyhledá aktuálně nejvýhodnější destinaci. Stejně tak, nejste-li vázáni na určité datum, zadejte do položky kdy „kdykoliv“ a vyhledávač vám najde ty nejlevnější letenky.

jak levne cestovat

Momondo

Momondo je přehledný vyhledávač levných letenek, který lze využít, pokud hledáte letenku do konkrétní destinace v určitém časovém období.

Výhodné letenky můžete také hledat na Skyscanner, Zaleť si, AZair a dalších portálech. Máte nějaký tip, kde lze ještě hledat levné letenky? Napište nám jej do komentářů.

Jak se dostat z letiště?

Z letiště jezdí takzvané shuttle bus, které jsou však zbytečně předražené. Mnohem víc se vám vyplatí koupit si obyčejný lístek na veřejnou městskou dopravu. Dejte si trochu práce s hledáním a určitě naleznete levný lístek na autobus nebo hromadnou dopravu a ještě se seznámíte s místními.

Stopování nebo spolujízda

I stopováním či spolujízdou se dá ušetřit, a ačkoliv jistě namítnete, že stopování není zrovna bezpečným způsobem dopravy, věřte, že tímto způsobem cestuje stále čím dál tím více lidí. Je důležité být ostražitý a vždy poslouchat svoji intuici. Pokud se vám řidič nezdá, do auta prostě nenastupujte.

Pokud vás láká cestování se zdviženým palcem, jděte do toho! Poznáte nové lidi, kteří vám mohou poradit kam se uchýlit přes noc, jaká místa navštívit, kde se dobře a levně najíst a z mnohých z nich se stanou vaši dobří přátelé.

Někteří řidiči, hlavně v asijských zemích, vás rovnou zavezou na krásná místa v okolí. Vůbec pro ně není ztráta času několikahodinová projížďka po okolí. Jsou prostě pyšní na svou zemi a rádi vám ji ukáží. Lidé tu jsou pohostinní, někteří dokonce nabídnou i přístřešek a večeři, i když sami mají málo.

Road trip

Road trip je jednoznačně skvělým způsobem cestování v partě kamarádů. Půjčíte si jedno větší auto, sbalíte pár potřebných věcí – hlavně jídlo, a vyrazíte na cesty. Na road tripu je výhodou, že se s parťáky složíte na výdaje za pohonné hmoty, takže vás cesta nevyjde tak draho, jako když jedete ve dvou. Navíc se podíváte na spoustu krásných míst a zažijete hodně zábavy.

Najděte si levné ubytování

Může se zdát, že ubytování bude nejdražší položkou při vašem cestování. Ale není to zdaleka pravda. I na ubytování se dá celkem slušně ušetřit. Stačí znát následující portály, kde můžete hledat levné ubytování nebo dokonce nocleh zdarma.

Booking.com

Na Booking.com si můžete rezervovat ubytování za výhodnou cenu. Tento portál umožňuje porovnávat ubytování hned podle několika kritérií (podle ceny, hodnocení či vzdálenosti od centra). Booking vám pomůže najít levný nocleh přesně podle vašich představ.

Couchsurfing

Couchsurfing je databáze hostitelů z celého světa. Jedná se o nejznámější způsob, jak bydlet na cestách zadarmo. Hostitelé zde nabízí postel, gauč či dokonce vlastní pokoj – a to zcela zdarma! Někteří hostitelé bývají dokonce natolik štědří, že vám nabídnou něco k pití a snědku, případně vám ukáží zajímavá místa v jejich kraji.

Jak na couchsurfing?

Nejprve se musíte zaregistrovat (zdarma) a vyplnit svůj profil. Poté si v databázi vyberete daného hostitele a pošlete mu zprávu, proč by měl ubytovat zrovna vás. Napíšete pár vět o sobě a naznačíte zájem. Je dobré si z profilu hostitele načíst informace, které pak v žádosti zminíte. Jedině tak bude vaše zpráva působit dostatečně osobně. Doporučujeme ozvat se alespoň 2 měsíce předem, ať se stihnete společně domluvit a místo vám nevyfoukne někdo jiný.

AirBnB

Na AirBnB naleznete zajímavá a cenově dostupná místa. Přenocovat tak můžete v pokojích, bytech, hotelech či vilách a to za velmi dobrou cenu. AirBnB je vhodné zejména ke krátkodobým pronájmům. Registrace na tomto portále je zdarma.

House sitting/Pet sitting

Webový portál TrustedHouseSitter.com spojuje cestovatele a majitele domů či bytů po celém světě. Ti zde hledají dobrovolníky, kteří by byli ochotni pohlídat jejich dům po dobu, kdy budou na cestách. Toto hlídání většinou zahrnuje péči o domácí mazlíčky, ale i o dům či zahradu. Majitel vás za toto pohlídání nechá bydlet ve své nemovitosti zadarmo. Díky tomu si můžete královsky žít třeba ve vile na Mallorce a to bez utracení jediné koruny.

Registrace na portále TrustedHouseSitters je zpoplatněna 2 700 korunami ročně. Když si ale spočítáte, kolik byste zaplatili za ubytování v hotelu, registrace se vyplatí. Právě i díky poplatku je tento portál označován za spolehlivý.

Hostel

Skvělou volbou, jak ušetřit na ubytování, může být také hostel. Na HostelWorld můžete najít ubytování, ve kterém budete sdílet prostor s ostatními lidmi. Jedná se o jednu z nejlevnějších forem ubytování, která není vhodná pro každého. Na druhou stranu poznáte spousty nových lidí a mnozí z nich se mohou stát vašimi parťáky na cestách.

Pracujte nebo se staňte dobrovolníkem

Pokud jste se rozhodli pro cestování na delší dobu, pravděpodobně vám nebudou stačit úspory. Také je možné, že vyrážíte na cesty právě proto, že chcete získat nové zkušenosti. Ať je to jakkoliv, u dlouhodobého cestování se pravděpodobně budete muset poohlédnout po práci. Inspirujte se našimi tipy.

jak levně cestovat

Dobrovolnictví

Jak cestovat dlouhodobě a téměř zadarmo? Odpověď zní dobrovolnictví!

Díky dobrovolnictví získáte cenné zkušenosti, poznáte spousty zajímavých míst a neméně zajímavých lidí, vytvoříte si dlouhodobá přátelství a ponoříte se do místních kultur. Dalším bonusem je cestování zadarmo, většinou i s ubytováním a jídlem. Kde hledat?

Workaway

Workaway je databáze dobrovolnických projektů po celém světě. Jedná se o rozličně zaměřené aktivity od výroby cukrovinek v Indonésii až po stavbu jacht ve Španělsku. Fantazii se meze opravdu  nekladou. Výměnou za dobrovolnictví pak získáte zdarma ubytování, stravu a další aktivity.

Evropská dobrovolná služba (EDS)

Evropská dobrovolná služba je projekt financovaný z grantového programu EU a umožňuje vycestovat mladým od 17 do 30 let a účastnit se některého z projektů po celé Evropské unii. V rámci programu je proplácena doprava, strava, ubytování, kapesné, pojištění a jazykový kurz.

Volunteer Latin America

Některé dobrovolnické organizace chtějí po dobrovolnících několik tisíc dolarů, ale ve skutečnosti se nejedná o žádnou pomoc, organizace si tak pouze „vydělá“, ale vy ničemu dobrému nepomůžete. Proto si na tento způsob dávejte pozor.

Jiný přístup má například organizace Volunteer Latin America, která působí ve Střední a Jižní Americe. Dobrovolníci maximálně přispívají menší částkou na stravu či ubytování. Některé projekty jsou dokonce placené, případně vám uhradí zpáteční letenku. Vy platíte pouze za dvouleté členství, které stojí $14.

Práce v zahraničí

V zahraničí však nemusíte pouze dobrovolničit. Můžete si najít plnohodnotnou práci, která vám navíc vydělá dostatek peněz na další cestování. Co k tomu budete potřebovat? Hlavně vytrvání, píli, umět alespoň anglický jazyk a vypilovat životopis.

V zemích jako je Nový Zéland, Kanada či Jižní Korea můžete pracovat přes tzv. Working Holidays. Ty vám umožní v dané zemi legálně pracovat a cestovat po dobu jednoho roku. Jedná se zejména o práci na farmách či vinicích, či v oblasti služeb (servírka, prodavačka, pokojská…).

Jaké další práce v zahraničí se nabízí?

 • Instruktor potápění
 • Instruktor lyžování
 • Práce na zaoceánské lodi
 • Práce na jachtě
 • Práce ve službách
 • Výpomoc na farmě
 • A spousta dalších …

jak levně cestovat

Využijte toho, co umíte

Pracujete na volné noze a doma v České republice vás tato práce bez problému uživí? Tak se nebojte nabídnout své služby i v zahraničí. Ať už jste šikovný fotograf, správce sociálních sítí, stavíte webové stránky či obchodujete na burze, vaše zkušenosti se mohou hodit i v zahraničí.

Některé služby můžete navíc nabídnout přímo danému hotelu, a kdoví, třeba dostanete ubytování zdarma.

I na jídle se dá ušetřit a to ne na úkor kvalitě

Jako poslední, ale zato velice podstatnou položku v itineráři zmíníme jídlo. Jak se říká, na jídle by se nemělo šetřit, ale co když můžete ušetřit, aniž byste jedli nekvalitně?

Na cestách ochutnávejte

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé cestují, je poznávání místních kultur a s tím úzce souvisí i ochutnávání místního jídla. Vyhněte se proto centru a známým, turisty opěvovaným restauracím a zalovte v malých uličkách, kde se místní obvykle scházejí. Ochutnáte tradiční speciality a to často za poloviční i nižší cenu, než kterou byste zaplatili v restauraci na náměstí. S místními komunikujte a nechte si doporučit. Získáte tak cenné tipy na levné, ale velice chutné jídlo a ještě se seznámíte s příjemnými lidmi.

jak levně cestovat

Vaření se vyplatí

Kromě ochutnávání místních specialit se rozhodně vyplatí ubytovat se v místě, kde budete mít k dispozici kuchyňku a sem tam si něco ukuchtíte. Místní potraviny, obzvlášť jste-li v jižních zemích, jsou nejen čerstvé a plné vitamínů, ale také na jiné cenové úrovni, nežli pokrmy z restaurací. Při vaření se můžete navíc i dobře pobavit s dalšími kuchtíky, kteří se s vámi o jídlo rádi podělí.

Cestování je podle mnohých dobrodruhů a cestovatelů nejlepší způsob jak utratit peníze. Navštívíte díky němu spousty krásných míst, poznáte inspirativní lidi, někteří z nich zůstanou vašimi přáteli navždy, a hlavně, vystoupíte ze své komfortní zóny a získáte plno nových zkušeností. Zážitky z cestování vám nikdo nemůže vzít a vzpomínat na ně budete už navždy. Proto neváhejte a vydejte se za dobrodružstvím.

Rate this post

4 komentářů k Jak levně cestovat

 1. Já si osobně myslím, že nejdřív by měl člověk poznat krásy své vlastní země než bude objíždět celý svět 🙂 A právě i z toho důvodu, že to může zvládnout ještě jako mladý student s nízkým budgetem – my jsme takto s kamarády objeli snad všechny možné kempy, ve kterých jsme stanovali s výbavou od https://www.naturehikecz.cz/ a moc se nám to líbilo 😉

 2. Pěkný den! My jsme kvůli korona krizi zjistili, že se skvěle dá cestovat i po Česku a že tady máme mnoho úžasných míst. Například Jižní Moravu. A dají se tam sehnat moc pěkná místa na přespání, například ubytování Pavlov https://www.pensionflorian.cz/ . Tam jsme byli vloni a měli jsme v okolí vše co bylo potřeba…zříceniny, přírodu, vodní nádrž a hlavně super víno!

 3. Děkuji moc za úžasné tipy jak levně cestovat, takhle před létem se určitě hodí! Levně cestovat se snažím vždy, a jdu hlavně tou cestou že si vybírám země které jsou pro nás pro Čechy v přepočtu levné, a tam si pak užívám. Teď přemýšlím například o Maďarsku. Poměrně levná ale krásná země. Destinací k návštěvě tam je nepřeberné množství, viz. třeba zajímavý přehled zde https://www.daen.cz/madarsko Myslím si, že pro každého kdo chce cestovat levně ale kvalitně je dovolená v Maďarsku povinností…

 4. Já třeba úplně souhlasím s Jakubem. Ve světě jsem moc nikde nebyl, ale třeba naši republiku a Slovensko mám už procestované solidně. Nejraději mám když člověk může trávit čas někde v přírodě. Tam je navíc super, že se nemusí řešit žádné ubytování, hotel ani nic podobného. Stačí klidně stan a nafukovací karimatka. Jen se toho člověk prostě nesmí bát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *