Jak na daňové přiznání pro rok 2018

Jak na daňové přiznání pro rok 2018

Každý rok touto dobou mají zaměstnanci i podnikatelé napilno. Musí totiž vyplnit růžový formulář, který nese název „daňové přiznání“. Bohužel se každým rokem stává, že své daně nechávají lidé na poslední chvíli, díky čemuž se dostávají do stresu a dělají nespočet chyb. Jak je to s daňovým přiznáním letos, do kdy se má odevzdat, jak ho můžeme poslat a kdo si letos na daních polepší? To vše vám přinášíme v tomto článku.

Jak jsme zmínili, daně řeší nejen majitelé firem, ale i osoby samostatně výdělečně činné či zaměstnanci. Každý zaměstnanec by si měl zjistit, jestli se o jeho daně stará podnik samotný či nikoliv. Za mnohé zaměstnance daně vyřeší mzdová účtárna v podniku, jiní se o své daně musí postarat sami. Pokud patříte k zaměstnancům, kteří se o své daně musí starat sami, bylo třeba si zažádat o zúčtování daně, o které jste mohli zažádat do poloviny února.

Jestliže jste poplatníkem daně a je vaší povinností podat daňové přiznání, což je jakýsi akt občana či právnické osoby, kdy musí přiznat veškeré příjmy podléhající dani, máte čas podat růžový formulář do 3. dubna. Obvykle se daňové přiznání podává do konce března, ale jelikož konec března spadá na velikonoční svátky, termín odevzdání je oddálen a stanoven až na 3. dubna. Pokud máte daňového poradce či svou účetní, termín máte o něco prodloužen.

Co je to daňové přiznání?

Mnoho lidí zná tento pojem, ale ve skutečnosti neví, co to vlastně daňové přiznání je. Pojďme si proto vše vysvětlit, ať jsme zase o něco chytřejší.

Jak na daňové přiznání pro rok 2018

Jak jsme zmínili, jedná se o jakýsi akt občana nebo právnické osoby (tedy společnosti) vůči státu. Při vyplňování daňového přiznání přiznáváte veškeré příjmy, které podléhají dani vyměřené státem. Vyčíslujete svou daň a následně ji porovnáváte se zaplacenými zálohami. Vzniká buď doplatek či přeplatek – doplatek je nutné uhradit do osmi pracovních dnů (nejpozději však 3. dubna), přeplatek je vám vrácen, a to během dubna, tedy po termínu odevzdávání daňového přiznání.

Jak můžeme daňové přiznání odevzdat?

Daňové přiznání lze odevzdat hned několika způsoby. Pokud máte zřízenou datovou schránku, jste povinni daňové přiznání odevzdat prostřednictvím datové schránky. Jestliže ji zřízenou nemáte, máte tři možnosti, jak daňové přiznání odevzdat. Buď ho můžete odevzdat elektronicky, tedy v elektronické podobě, nebo ho můžete poslat na finanční úřad či ho na finanční úřad můžete přinést osobně.

Každá fyzická osoba, právnická osoba či zaměstnanec odevzdává daně na příslušném finančním úřadu, pod který spadá. Příslušný finanční úřad se zapisuje i do hlavičky formuláře daňového přiznání.

Jak se liší daňové přiznání pro zaměstnance od daňového přiznání OSVČ?

Zásadní rozdíl mezi těmito daňovými přiznáními není. Zatímco podnikatelé zaznamenávají do svého daňového přiznání i platbu sociálního a zdravotního pojištění a musí vystavit přehledy pro sociální a zdravotní pojišťovnu, s tímto se zaměstnanec trápit nemusí. Jemu totiž platí zdravotní i sociální zaměstnavatel. Zaměstnanec je však povinen zaznamenat do daňové přiznání benefity a jiné výhody, které podnikatel nemá.

Všichni poplatníci daně mají nárok na slevu na poplatníka, která v současné době činí 24 840 korun za rok. Jeden z rodičů (je jedno, jestli je to OSVČ či zaměstnanec) má nárok na daňové zvýhodnění na děti či na manželku.

Kdo si letos polepší?

Každý rok musí ti, kteří podávají daňové přiznání, zaregistrovat celou řadu změn. Letos se jedná o poměrně pozitivní změny. Polepší si například rodiny s dětmi, protože jsou od letošního roku vyšší slevy na děti. Na první dítě zůstává stejné roční daňové zvýhodnění jako v loňském roce, tedy skvělých 13 404 korun. Na druhé dítě je však částka vyšší. Roční daňové zvýhodnění na druhé dítě činí letos 19 404 korun a na třetí a další dítě je daňové zvýhodnění 24 204 korun.

Jak jsme zmínili, daňové zvýhodnění na děti může uplatnit jenom jeden rodič. Podmínkou je, aby dítě s rodičem žilo v jedné domácnosti.

Letos si polepší i ti, kteří mají vyšší vklady na penzijním připojištění či na životním pojištěním. Meziročně totiž došlo ke značnému zvýšení daňového odpočtu. Nyní u penzijních pojištění a jiných produktů je maximální daňový odpočet 24 tisíc korun (zvýšil se tedy o rovnou polovinu), u životních pojištění a podobných produktů se maximální daňový odpočet zvýšil taktéž na 24 tisíc korun, tedy také o polovinu.

Zvýšily se stropy výdajů „paušálem“

Mnozí podnikatelé, tedy fyzické či právnické osoby, uplatňují paušální výdaje procentem z příjmů. Je to mnohdy daleko výhodnější než skutečné výdaje. Letos však došlo ke snížení stropů paušálních výdajů.

U řemeslných životností, zemědělské výroby a u lesního a vodního hospodářství, kde se uplatňují 80% výdaje, klesl strop z 1 600 000 korun na 800 000 korun, u 60%výdajů, které uplatňují všichni ti, kteří mají volnou, vázanou či koncesovanou živnost, se snížil strop z 1 200 000 korun na 600 000 korun, u 40% výdajů, které uplatňují ti, jež podnikají bez živnostenského listu, klesl strop z 800 000 korun na 400 000 korun – tedy všude o polovinu.

Letos si však můžete vybrat, zdali uplatníte paušální výdaje procentem z příjmů s vyšším limitem či s tím nižším. Jelikož se jedná o změnu, která vyšla v platnost v průběhu loňského roku, máme na výběr. Pokud zvolíte nižší, nový limit, můžeme uplatnit slevu na děti či manželku bez vlastních příjmů.

Jak vyplnit daňové přiznání rychle, jednoduše a z pohodlí domova?

Daňové přiznání je něco, na co si ne každý udělá čas. Samozřejmě je třeba ho vyplnit, ale dost nám zasahuje do času, který chceme využít jinak. Ještěže žijeme v rychlé a internetové době, která nám umožňuje vyplňovat daňové přiznání elektronicky! Pokud tedy chcete vyplnit daňové přiznání rychle, jednoduše a navíc z pohodlí domova, vyplňte ho na www.radirna.cz/onlinepriznani.

Vyplňování formuláře na internetu je skutečně rychlé, trvá jen patnáct minut, což si i v sebevíc nabitém diáři najde skutečně každý.

Jak vyplnit online přiznání krok za krokem

  1. Na hlavní stránce stačí kliknout na „Chci přiznání“.
  2. Při otevření nové stránky vyplňte vše potřebné, tedy vyplňte, zdali podáváte řádné či opravné daňové přiznání (většinou řádné, pokud jste nebyli pobízeni k tomu, abyste daňové přiznání vyplnili znovu kvůli chybám, v tom případě se podává opravné přiznání). Vyplňte, zdali jste pobývali v zaměstnání či nikoliv, jestli jste důchodce a další potřebné kolonky na stránce.
  3. Na další stránce opět zodpovíte na vše potřebné, a sice na to, jestli platíte hypotéku, jestli jste darovali krev či nikoliv, zdali jste poskytli dary či jestli jste vdaná či ženatý, jestli platíte penzijní připojištění či jiné penzijní spoření, jestli máte děti či studující mládež ve vaší domácnosti nebo máte povinnost používat elektronickou evidenci tržeb.
  4. Čtvrtým a posledním krokem je vyplnění osobních údajů. Vyplňte tedy vše podstatné, a sice jméno, příjmení, rodné číslo, bydliště, IČ, DIČ, příslušný finanční úřad a další náležitosti.

Daň se vám automaticky vypočítá na základě vyplněných informací. Jak jsme zmínili, vznikne buď přeplatek, doplatek či nulová hodnota. V případě přeplatku je částka poslána na registrovaný účet fyzické či právnické osoby, v případě doplatku jste povinni částku uhradit, a to do osmi dnů po podání daňového přiznání, nejpozději musí částka přijít 3. dubna, tedy poslední den termínu podání daňového přiznání.

Poté jen zadáte email, na který chcete poslat vámi vyplněný formulář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *