Jak odstranit vlhkost v lednici

Jak odstranit vlhkost v lednici

V každé domácnosti se nachází hned několik spotřebičů, bez kterých bychom nemohli fungovat. Ať už se jedná o pračku, lednici či myčku, vždy vybírejme co nejúspornější typy. Možná to z počátku bude větší investice, ale ta se námv budoucnu mnohonásobně vrátí. Samozřejmě je třeba, abychom na každý ze spotřebičů dohlíželi a občas je kontrolovali. Taková lednička se může pokazit ze dne na den. Už tehdy, kdy se vyskytne vlhkost ve vaší lednici, je něco špatně. Co je příčinou vlhkosti v lednici a jak s tímto problémem bojovat?

Jak jsme zmínili, každý spotřebič je třeba pravidelně kontrolovat. Je důležité podchytit problém včas, jinak se se spotřebičem můžeme brzy rozloučit. Vlhkost v lednici signalizuje, že je něco v nepořádku. Navíc je to poměrně závažný problém, který v sobě nese bakterie a plísně, které škodí celému tělu a samozřejmě i zdraví. Naštěstí se s tímto problémem dá něco dělat, otázkou však je, co.

Proč je vlhkost v lednici tak nebezpečná?

Jak jsme zmínili, vlhkost v lednici je doslova rájem pro bakterie a plísně, které nejsou pro zdraví prospěšné. Většinou zaznamenáme námrazu nebo nepříjemný zápach, ale to jsou jediné oku nepříjemné potíže. Vlhkosti si všimne jen málokdo. A právě takřka neviditelná vlhkost je nejvíce nebezpečná. Podle odborníků se v ní drží více bakterií než na toaletě, a to už je co říct.

Bakterie se následně rozkládají na potraviny, které potom jíme.

Proč vzniká vlhkost uvnitř lednice?

Důvodů, proč vzniká vlhkost, je mnoho. Vlhkost se odvíjí od stavu vaší ledničky, spojuje se i s následnou námrazou. Vlhkost vzniká v závislosti na teplotě. Vzadu je chladnější stěna, zepředu vane teplejší vzduch do lednice, když ji neustále otvíráme a zavíráme. Díky tomuto se vytváří na stěnách lednice kapky vody, které vnášejí vlhkost do samotné lednice a které následně zamrzají.

Jak předcházet vzniku vlhkosti v lednici?

Samozřejmě i tomuto problému lze předcházet, ale žádná forma ochrany nefunguje stoprocentně. Lidé si například pořizují samoodmrazovací lednice, v nichž se vlhkost ani námraza nevyskytuje tak často, jako v běžných lednicích. Jenže jak jsme zmínili, ani tato lednice není stoprocentní.

Co dělat, aby se vlhkost v lednici vyskytovala co nejméně?

Vlhkosti se nemůžeme nikdy zcela vyhnout. Můžeme však udělat něco pro to, aby se v naší lednici vyskytovala co nejméně. Hygienici doporučují, abychom lednici umývali jednou za měsíc. Používat k tomu máme buď roztok sava, nebo bezpečnější a méně chemickou octovou vodu. Pokud doma nemáte ani jedno, smíchejte vodu s jedlou sodou, i to je skvělý přípravek, kterým lze umýt lednici.

Nejen, že pravidelným umýváním lednice zneškodníte usazené nečistoty, ale taky se vlhkost bude ve vaší lednici vyskytovat velice málo.

Co udělat předtím, než se vrhnu do umývání lednice?

Jak odstranit vlhkost v lednici

Samozřejmě je třeba udělat několik věcí předtím, než se do umývání lednice vrhnete. Nejdříve je třeba vyndat naprosto všechny potraviny. Nikdy neumývejte lednici po částech, kdy v jiných částech lednice je nějaké jídlo. Ani jídlo během umývání nepřesunujte z místa na místo. Jen kontaminujete potraviny, které potom uškodí vašemu zdraví.

Zmražené potraviny můžete uschovat do mrazicího boxu, v němž zůstanou déle zmražené.

Jaká by měla být lednice?

Je třeba poznamenat, že některé lednice jsou náchylnější než jiné lednice. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat zejména starým lednicím, které nejsou nijak úsporné. Právě ty mohou za nesmírně vysoké účty za elektřinu a navíc postrádají automatické odmrazování, které mají jen novější tipy.  Jak jsme zmínili, automatické odmrazování je součástí samoodmrazovacích lednic. Tento systém je skvělý, protože vždy, když začnou mrznout kapky na stěnách lednice, lednička to “vycítí” a zvýší svou teplotu, aby led okamžitě roztál. Lednice s tímto systémem mají tedy hromadu výhod. Nejen, že se nemusíte bát vysoké vlhkosti, která do lednice přináší jen bakterie a plísně, ale taky jsou nové lednice s tímto systémem mnohem úspornější, tudíž vaše účty za elektřinu budou nižší a nižší.

Jak chránit domácí spotřebiče?

Sice nemůžeme poskytnout návod na to, jak ochránit ledničku před vlhkostí, ale můžeme prozradit, jak ochránit domácí spotřebiče a prodloužit jim životnost. Stačí, když budete dodržovat několik pravidel, která prodlouží životnost nejen lednici, ale i pračce, sušičce či myčce.

Domácím spotřebičům neprospívá nejen vlhkost vzduchu, ale i přímé sluneční světlo. Žádný domácí spotřebič by neměl být během celého dne vystaven nebezpečnému přímému slunečnímu světlu. Kromě toho doporučujeme spotřebiče jednou za čas kontrolovat. Povinností je i pravidelná údržba.

Jak chránit konkrétně ledničku?

Pokud bychom se měli zaměřit přímo na ledničky, odborníci doporučují, že je třeba ledničku umístit do suššího, chladnějšího místa. Nejvíce jsou lednice citlivé nejen na vlhkost, ale i na své LED žárovky. Neměli bychom potravinami nijak stínit, protože lednička nebude dobře chladit a zvýší se v lednici vlhkost. Žádná lednička by neměla mít pokažené těsnění! Musí přiléhat po celém jejich obvodu! Samozřejmě je nutné, abychom dveře pořádně uzavírali. Taky není dobré, když do ledničky dáváme tekuté potraviny, které nejsou zakryté, protože tím se také zvyšuje vlhkost v ní.

Asi málokdo nechvává svou lednici zaprášenou. Samozřejmě povrchový prach je utírán pravidelně, ovšem je třeba, aby se alespoň jednou ročně vysával prach i ze samotného chladiče, protože i zde se prach usazuje a bohužel omezuje chladící výkon.

Kdy je nutné odmrazovat lednici a jak ji odmrazovat?

Abychom bránili velké vlhkosti, musíme jednou za čas ledničku umývat. Kdy je však nutné její odmrazování, které má taky podíl na jejím bezproblémovém chodu? Odmrazování je žádoucí ve chvíli, kdy si povšimneme tvořícího se ledu na zadní stěně ledničky. Nenechávejte jej zajít daleko a odmrazte lednici co nejdříve. Během odmrazování je zakázané ruční strhávání ledu ze stěny lednice. Mohlo by dojít k poškození lednice. Je zakázané nejen sloupávání ledu ručně, ale i za pomoci nože nebo vidličky. Lednička si při odmrazovacím režimu poradí s ledem i s jinovatkou naprosto sama.

Abyste odmrazování trochu urychlili, můžete do kastrolu či do misky nalít vařící vodu. Pára pomůže roztavit led rychleji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *