Jak poslat balík na dobírku

Jak poslat balík na dobírku

Dopravci, přes které je aktuálně možné poslat balík

 • Česká pošta – není zřejmě potřeba dále představovat, všichni ji známe 🙂 Právě o posílání balíku na dobírku klasickou poštou je tento článek
 • Zaslat.cz – zajímavá alternativa ke klasické poště: kombinuje služby několika dopravců a na svém webu uvádí, že zaručuje tu nejlepší cenu za poslání balíku po Čechách i do zahraničí. Zásilku buď doručíte k dopravci sami, anebo ji vyzvedne přímo u vás v dohodnutý čas.

Na dobírku můžete poslat obyčejný balík, obyčejné psaní, cenný balík, doporučenou zásilku, cenné psaní, obyčejné psaní a obchodní balík. Dobírka slouží nejenom k předání zboží mezi adresátem a odesílatelem,  ale také jako předání požadované peněžní částky za zboží. Tuto službu můžeme využívat pouze k zasílání vnitrostátních zásilek. Služba je využívána nejčastěji, pokud někomu něco prodáváme, když si někdo objednává zboží z internetu nebo z e-shopů.

Štítky na balíku

 • zásilka by měla být před odesláním dobře zabalena, záleží na druhu zboží, které odesíláme ( v bublinkové obálce, krabici) – velké množství vhodných krabic najdete v supermarketech; pokud posíláte častěji, vyplatí se nakoupit složené krabice v papírnictví. Krabice, které mají na sobě příliš vhodné
 • na levé straně nahoře by měla být napsána adresa odesílatele a hodnota dobírky
 • vpravo dole by měla být uvedena adresa toho, komu balík posíláte

Takto nějak by měl vypadat správně připravený balík:

balík na dobírku - vzor

Pokud chcete, aby byly tyto údaje vyplněny profesionálně, můžete je vytisknout. Velmi dobře k tomu poslouží program Word, který je součástí Microsoft Office. Dá se využít následujícími způsoby:

 • adresy vytisknete na běžný kancelářský papír a pak lepidlem nalepíte na papír
 • ve Wordu je funkce speciálně připravená na tisk obálek a štítků – tu se vyplatí používat zejména tehdy, když posíláte větší množství balíků

Dostanete se do ní tak, že zvolíte záložku Korespondence.

Korespondence v MS Word

A pak pokračujete výběrem tlačítka Štítky.

Štítky ve Wordu

Zde je nejprve potřeba vybrat správný formát štítků, aby odpovídal tomu, rozměru, který máte k dispozici. To zařídíme kliknutím na položku „Možnosti“.

Možnosti tisku štítků

Různých formátů štítků existuje opravdu velké množství – stačí se tedy podívat na obal krabice s těmi, které máte k dispozici, případně pravítkem proměřit jejich velikost a vybrat z dostupných formátů ten správný a nebo nejvíce podobný.

Nyní stačí vyplnit obsah, který chcete tisknout a vytvořit nový dokument s podklady pro tisk.

zadání tisku štítků

Takto pak vypadá dokument se štítky připravenými pro vytištění.

připravené štítky

 

Podací lístek

 • Další nezbytnou součástí zásilky je správně vypsaný podací lístek – na něj patří jméno adresáta, odesílatele, dobírkovou částku a pokud chceme, napíšeme i částku, na kterou chceme zásilku pojistit, podací lístek si uschováme pro případnou reklamaci, slouží jako doklad

Takto může vypadat správně vyplněný podací lístek:

podací lístek vzor

 • pokud máte zákaznickou kartu České pošty, podací lístek v případě zaslání jednotlivého balíku vyplňovat nemusíte
 • pokud pravidelně zasíláte větší počet zásilek, pak je potřeba mít připraven podací arch s výpisem adres všech, komu zasíláte – ten vypadá vyplněný zhruba takto:

podací arch - vzor

Dobírková poukázka

Poslední věcí, kterou je zapotřebí k podání dobírky vyplnit je poštovní dobírková poukázka. Jsou většinou v dostatečném počtu volně k dispozici na poště (stačí si je nabrat domů do zásoby). Pokud k dispozici nejsou, měl by vám ji pomoci vyplnit pracovník na pobočce.

 • k tomu, aby vám dorazily peníze ze převzatý balík se dají využít dva typy poštovních poukázek: dobírková poukázka A (peníze pak dorazí na zadaný účet)

poštovní poukázka A - vzor

 • a nebo dobírková poukázka C (peníze dorazí hotově a předá nám je poštovní doručovatel)

poštovní poukázka C

 • na poukázce je nutné vyplnit číslici i slovy dobírkovou částku, která bude po předání balíku od adresáta vybraná – je důležité prázdná místa proškrtnout, aby nebylo možné do poukázky nic vepsat. Dále se vyplňuje adresa odesílatele a příjemce.

Při odevzdávání zásilky u přepážky předáme podací lístek a dobírkovou poukázku, pošta vybere od odesílatele poplatek za přepravu, kterou musíme zaplatit na místě. Při dodání zásilky adresátovi od něj bude vybrána částka, která je uvedena na dobírkové poukázce. Tato částka bude odesílateli doručena na bankovní účet, nebo poukázkou domů. Pokud pošta adresáta nezastihne v místě bydliště, bude mu do schránky vloženo oznámení o uložení zásilky.

Posílání do zahraničí

Zboží na dobírku je možné zaslat i do ciziny. V současnosti je to přes Českou poštu ovšem možné pouze do těchto zemí:

 • Bělorusko
 • Lotyšsko
 • Polsko
 • Slovensko
 • Maďarsko
 • Rumunsko
 • Ukrajina

Od balíku směřujícího na adresu v Čechách se podání liší tím, že štítky na balíku musí obsahovat adresu v mezinárodním formátu a v tom, že poukázka má jiný, mezinárodní formát. Ten může vypadat po vyplnění nějak takto:

mezinárodní dobírka - vzor

5/5 - (1 vote)

11 komentářů k Jak poslat balík na dobírku

 1. Dobrý den,
  chci poslat balíček na dobírku a chci, aby poštovné uhradil adresát, musím to někde uvést nebo hned připočítat k částce, kterou má adresát platit? A kolik mám očekávat poštovné, je to malý balíček neváží ani 200 g. Děkuji za odpověď.

 2. Nijak nastavit aby to doplatil podle výše po podání už bohužel nejde, je to potřeba připočítat k celkové částce. Na ceskaposta.cz je kalkulátor, kde se to dá přesně vypočítat, doporučuji tam zajít

 3. jak správně vyplnit plastovou obálku cenné psaní – máte vzor?
  Děkuji
  Z.Urajová

 4. jak vyplnit plastovou obálku na cenné psaní – máte vzor?
  Děkuji

 5. CHci se zeptat odeslala jsem balicek na dobirku,balicek byl dorucen 8.4.a penize se mi maj pripsat na ucet,tak za jak dlouho se pripisi.Dekuji

 6. Chtela jsem se zeptat kolik by stalo zaslani na dobirku balicku do 3 kg, spis mene, mozna do 2.? V tomto ohledu to z toho internetoveho kalkulatoru moc nechapu, jsem zvykla zasilat jen doporucene. Dekuji

 7. Zdravím,

  záleží taky na rozměrech, ale bude to zhruba 100 Kč po celé ČR. Přesně spočítat si to můžeš na http://nejlevnejsibalik.cz a zásilku můžeš rovnou objednat, kurýr ji druhý den přijede vyzvednout

 8. Proč máte v kolonce dobírkové částky odesilatele? Snad to platí ten komu to posílám

 9. Taky jsem si toho všiml. Autor to má naopak.

 10. Já posílal včera balík na dobírku s poukázkou A tj 116 a pošťačka mi to vrátila s tím že je to špatně a že levou část nemám vůbec vypisovat. Tak jak to tedy je? A poradí mi nekdo proč jsem za balík na dobírku cca c35cm×20cm×10cm platil 190kč? Není to nějak moc? A to mám dojem že to ani nebylo pojištěné.

 11. Vzor adresát-odesílatel je vložen úmyslně, už jen proto, že je to naopak.
  Standartní doporučený dopis má přece odesílatele nahoře vlevo, kdežto adresát je vpravo dole.
  Taky jsem nad tím chvíli přemýšlel, dává to logiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *