Jak rozdělit pokoj

Plánujete rozdělit pokoj, ale nevíte jak na to? Každá rodina má jiné požadavky na bydlení, a pokud máte dvě děti, které by již chtěli mít své soukromí, řešením často bývá rozdělení jedné větší místnosti na dvě menší. Důvodů pro přepůlení prostoru však může být více. Potřebujete rozdělit obývák a vytvořit si pracovnu? Nebo oddělit jídelnu a kuchyň? Podívejte se na naše tipy, jak snadno a jednoduše rozdělit pokoj. Také se zaměříme na programy pro modelaci interiérové architektury a jedinečný poptávkový systém Poptavej.cz.

Jak rozdělit pokoj

Potřebujete rozdělit velký pokoj na dva menší? Možností, jak vaše přání realizovat, je hned několik. Důležité je si hned na začátku promyslet, zda se chcete pouštět do stavebních úprav nebo vám postačí pokoj rozdělit nějakým jiným způsobem. Společně se podíváme hned na několik způsobů, jak místnost rozpůlit, a to například pomocí sádrokartonu, nábytku, posuvné stěny či závěsů.

Předtím, než se začnete plánovat rozdělování místnosti, ujasněte si několik důležitých bodů.

 • Jedná se o místnost ve vaší domácnosti nebo budete rozdělovat komerční prostor?
 • K čemu následně plánujete obě místnosti využívat?
 • Jsou možné případné stavební úpravy?
 • Jak vám budou velikostně obě vzniklé místnosti vyhovovat? Nebudou příliš malé?
 • Jste si se změnou jistí? Nebylo by lepší prozatím zvolit provizorní řešení?

Zodpovězte si tyto otázky a vytvořte si představu o nově vzniklém prostoru. Díky tomu se vám bude lépe volit způsob, jak obě místnosti rozdělit. Pustíte-li se do stavebních úprav, počítejte s tím, že se jedná o řešení „nevratné“. Pokud se rozhodnete prostor zatím rozdělit jiným způsobem, můžete jej pak ještě podle potřeb změnit.

V našem článku se dozvíte, jak rozdělit pokoj těmito způsoby:

 • Příčkou ze sádrokartonu
 • Panelovou posuvnou stěnou
 • Vertikálními žaluziemi
 • Závěsy
 • Nábytkem
 • Paravanem

Jak rozdělit pokoj

Jak rozdělit pokoj příčkou ze sádrokartonu

Pokud není z jakéhokoliv důvodu možné místnost rozdělit zdí z cihel či pórobetonu, můžete ji snadno přepůlit pomocí příčky ze sádrokartonu.

Pro montáž příčky s pláštěm ze sádrokartonu budete potřebovat kvalitní nářadí, materiál a zručnost. Sádrokartonová příčka nenahradí klasické nosné zdivo a neměla by být přetěžována těžkými závěsnými předměty. Pokud chcete použít sádrokartonovou příčku do koupelny, vždy myslete na to, že se jedná o prostředí se zvýšenou vlhkostí. Vybírejte proto takový sádrokarton, který je určen do podmínek s vyšší vlhkostí.

Do sádrokartonové příčky můžete zabudovat také otvor pro dveře. Po instalaci příčky aplikujte nátěr barvy podle svého výběru nebo nalepte tapetu. Pro lepení tapet použijte lepidlo určené na sádrokartonové povrchy. Stejně tak nátěrová barva by měla být speciálně určená na sádrokartony.

Jak rozdělit pokoj

Co budete potřebovat?

Materiál

 • UW a CW kovové profily
 • U profil vyztužovací (pro zabudování dveří)
 • třmínky upevňovací (dveře)
 • zárubně (dveře)
 • šrouby do sádrokartonu a zatloukací hmoždinky
 • sádrokartonové desky
 • těsnicí páska
 • minerální vlna
 • tmel
 • malířská barva nebo tapeta
 • lepidlo na tapetu (budete-li tapetovat)

Nářadí

 • akušroubovák
 • vrtačka s vrtáky
 • nástavec na vyřezávání zásuvek
 • šroubovák, kladivo, přímočará pila
 • hoblík, nůž a nůžky na plech (nebo oblouková pilka na železo)
 • vodováha, olovnice, skládací metr
 • pravítko, vědro, špachtle
 1. K výstavbě ocelové konstrukce použijte UW a CW profily. Po délce UW profilů nalepte těsnicí pásku, která slouží k odhlučnění a brání případným tepelným mostům. Poté UW profil připevněte k podlaze zatloukacími hmoždinkami, přesně dle pravítkem vyznačené hrany příčky.
 2. CW profil upevněte svisle a dole i nahoře zasaďte do UW profilů. Sádrokartonové desky lze montovat vodorovně i svisle. Chcete-li do desky zabudovat dveře, vyrobte z U profilu otvor, ke kterému připevníte zárubně speciálně určené k montáži do sádrokartonu.
 3. Hrany sádrokartonových desek zahoblujte hoblíkem. Vzniklé spáry poté vyplníte tmelem. Desky nejprve přisaďte ke stropu a přišroubujte k ocelové konstrukci. Pro instalaci rozvodů vytvořte v CW profilech otvory. Na úchytky připevněte minerální vlnu.
 4. Otvory na zásuvky vytvořte pomocí děrovače zásuvek (výřez můžete provést ještě před montáží desky). Po montáži všech sádrokartonových desek pomocí špachtle zatmelte spáry, místa napojení a šrouby. Tmel nechte vytvrdnout a přebruste jej do hladka. Sádrokartonové stěny po jejich vyschnutí vymalujte barvou, potapetujte či obložte obklady.

Jak rozdělit pokoj panelovou posuvnou stěnou

Panelová posuvná stěna (japonská stěna) je vhodná k rozdělení místnosti, ale lze ji také použít do oken místo žaluzií. Panelová stěna se skládá ze zatěžkávací spodní lišty, která zajistí pevný a elegantní vzhled, bez kabratění či kroucení stěny. Můžete ji použít také na balkón či terasu jako zástěnu proti slunečním paprskům.

Panelová posuvná stěna vám nabídne hned několik možností, jak ji lze využít. Oceníte tedy její vysokou variabilitu, snadnou montáž i funkčnost. Panely jsou k hornímu profilu většinou uchyceny suchým zipem, díky čemuž je jejich výměna naprosto jednoduchá.

Jak rozdělit pokoj

Jak rozdělit pokoj vertikálními žaluziemi

Alternativou oproti panelové stěně jsou vertikální žaluzie, které jednoduše shrnete na stranu. Jsou tedy ideální do těch místností, ve kterých rádi využijete velký prostor nebo skvěle oddělí obývák s terasou či balkonem. Snadno se udržují, lze je využít ve tvarově atypických místnostech a vybírat můžete hned z několika typů materiálů.

Jak rozdělit pokoj

Na trhu tedy nalezneme vertikální žaluzie z plastu, i například z látky. Látkové žaluzie jsou pak, co se týče barevného provedení a dalších materiálů, o něco nápaditější.

Plastové žaluzie jsou naopak z omyvatelného PVC materiálu, díky kterému jsou vhodné do prostorů se zvýšenými požadavky na sterilní prostředí.

Panelové stěny i vertikální žaluzie nezahrnují složité stavební úpravy a lze je použít v místnostech, kde nepožadujete finální řešení.

Jak rozdělit pokoj závěsy

Jednoduchým a ne konečným řešením jsou závěsy, kterými můžete snadno rozdělit místnost klidně i na několik částí. Nevýhodou klasických závěsů je však to, že se kaboní, nedrží na jednom místě a neposkytují stoprocentní soukromí.

Použít můžete tzv. zatemňovací závěsy, které patří k nejstarším prvkům stínící techniky. Lze je využít také jako tepelnou izolaci, odhlučnění či dekoraci. Vybírat můžete z mnoha druhů dekoračních látek. Zatemňovací závěsy jsou vyrobeny ze speciální zatemňovací látky, která nepropustí světlo dovnitř, ani ven.

Zatemňovací závěsy lze navíc kombinovat s látkovými či římskými roletami i žaluziemi.

Jak rozdělit pokoj nábytkem

Pokud máte v místnosti dostatečný prostor, můžete ji zkusit rozdělit nábytkovou stěnou přístupnou z obou stran. Vyzkoušet můžete skládací policové díly či větší stěny. Nábytek vám tak poslouží nejen jako příčka, která pomůže zachovat soukromí (vhodné zejména pro oddělení dětských pokojů), ale také jako úložný prostor, kterého není nikdy dost. Do poliček pak můžete uložit hračky, plyšáky, knihy, hry, oblečení a využít tak zcela nově vytvořenou příčku.

Jak rozdělit pokoj

Jak rozdělit pokoj paravánem

Také paravan vám může být ideálním pomocníkem pro rozdělení prostoru. Jeho výhodou je variabilita a také to, že se nejedná o finální řešení. Umístit ho můžete téměř kamkoliv a během minuty jej lze složit a schovat do skříně.

Paravan vám poskytne dostatečné soukromí. Lze jej použít v dětském pokoji, obýváku, v ložnici či například v koupelně. Vybírat můžete z široké nabídky dekorů, materiálů i barev. Může se stát výjimečným designovým prvkem vaší domácnosti.

Jak rozdělit pokoj

Programy pro modelaci interiérové architektury

Chcete-li rozdělit místnost, ale rádi byste si nejprve utvořili jasnou představu, jak by takový zásah do prostoru vypadal, můžete vyzkoušet programy pro modelaci interiérové architektury. Pojďme se podívat, jaké jsou nejlepší programy pro návrh bydlení (pro neprofesionály).

Ve speciálně vytvořených programech si můžete navrhnout nejen své vysněné bydlení, ale také rekonstrukci bytu, stavbu domu, změnu nebo posun nábytku, malování pokojů či třeba rozdělení místnosti.

Mezi jednoduché programy se snadným ovládáním a příjemným zobrazením se řadí Sweet Home 3D, který patří k nejznámějším programům tohoto typu. Umožní vytvořit půdorys domu, bytu či pokoje a umístit nábytek, elektroniku i dekorace. Díky tomu získáte jasnou představu o rozložení pokoje a podobě interiéru. Program po vás bude požadovat zadání rozměrů místností, na základě kterých v konečném návrhu sami uvidíte, jak bude místnost velká a co vše se do ní vejde.

Jak rozdělit pokoj

Dalším zajímavým programem pro modelaci bytu nebo domu je 3D program SketchUp, ve kterém lze vytvořit propracované návrhy celých staveb, ale také interiérů. Ačkoliv je tento program složitější nežli například Sweet Home 3D, stále je velmi intuitivní a snadný na ovládání. Jeho výhodou je, že je propojen s dalšími službami od Google, například Street View.

Český program Room Arranger je velice podobný Sweet Home 3D. Poskytne vám představu o tom, jak by váš byt, pokoj nebo dům mohl vypadat. Opět pracuje s vámi zadanými parametry a umožňuje rozestavovat nábytek, elektroniku i další zařízení. Lze v něm tvořit půdorysy místností, umístit dveře či okna, upravovat tloušťku zdí či přidávat patra. Vše si pak můžete prohlédnout ve 3D formátu.

Všechny tři výše zmíněné programy je třeba stáhnout do počítače, proto se podíváme ještě na jeden program, který je dostupný zcela online. Tato webová služba se nazývá Floorplanner a můžete ji využít na jeden projekt úplně zdarma. Nabízí jednoduché intuitivní ovládání a dostačující návrhy. Aplikace je celkem svižná, pro domácí použití naprosto dostačující.

Pokud tedy máte jasně vytvořenou představu o rozdělení místnosti nebo přestavbě vaší domácnosti, můžete se pustit do samotné realizace. Jedná-li se o stavební úpravy, na které byste raději využili služeb profesionála, podívejte se na poptávkový systém Poptávej.cz, kde můžete zadat poptávku po vámi požadovaných službách.

Jak funguje Poptávej.cz?

Poptávej.cz je poptávkový systém, prostřednictvím kterého lze zadat poptávku po službách či zboží z jakéhokoliv oboru i lokality. Vaše poptávka je systémem zkontrolována a rozeslána ověřeným firmám dle vašich parametrů (obor, kraj).

V Poptávej.cz si můžete také sami vyhledat firmu a podívat se na hodnocení, popis činnosti firmy či získat kontakt.

Poptávej.cz

Výhody Poptávej.cz

 • Poptávku lze zadat zcela zdarma a navíc šetří váš čas
 • Poptávej.cz vám najde firmu z vašeho okolí
 • Nabídky od firem obdržíte do několika hodin
 • Díky srovnání více nabídek ušetříte až desítky procent z ceny služeb i zboží
 • Získáte odborné rady od firem
 • Výběr nabídky je zcela na vás

Poptávku na Poptávej.cz můžete zadat zcela nezávazně. Z obdržených nabídek si pak vyberete pro vás tu nejvýhodnější.

Ušetřete svůj čas i peníze a vyzkoušejte spolehlivý server Poptávej.cz, který vřele doporučujeme.

Rate this post

3 komentářů k Jak rozdělit pokoj

 1. My jsme se u nás doma rozhodli rozdělit kuchyň a obývací pokoj. Chtěli jsme si tak dopřát trochu více soukromý při koukání na televizi. Pustili jsme se do toho a během pár dní se nám podařilo kompletně rekonstrukci dokončit. Manželka už delší dobu hledala designové krby, tak jsme nakonec naplánovali i jeho realizaci.

 2. Často jsme přemýšleli, jak nejlépe rozdělit velký dětský pokoj. Manžel se rozhodl postavit přepážku ze sádrokartonu, aby měli děti každý svůj pokoj. Proto jsem koupila ochranné brýle až budeme pracovat se sádrokartonem. Ty se nám hodili při broušení, a pak při malování pokojů barvami, které si vybraly děti. Teď mají každý svůj pokoj a jsou spokojeni.

 3. My jsme měli velký pokoj a ten jsme rozdělili příčkou. 🙂 Ale co jsme nechali, tak je spojený balkon. Je to docela fajn, když má na balkon přístup oba pokoje. A pak jsme dělali i nový balkon, a inspirace byla zde. Přiznám se, že když jsme vybírali byt, tak mi šlo o balkon především. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *