Jak sehnat levné letenky

Cestovat po světě není zas tak těžké, ale létat do různých destinací a zaplatit za let opravdu až směšné ceny je také možné, jen to stojí trošku hledání a té nezbytné práce.

Ovšem, čas vydaný na pátrání po levných letenkách a jejich následné objednávání je opravdu dobrou investicí, protože doletět do hlavního města Norska za 450 korun nebo do Londýna za sedm stovek je opravdu možné. Jak tedy postupovat při pořizování levné letenky?

Co obnáší levná letenka?

Každopádně, není třeba vstávat ze židle, protože se nejprve podíváme na ty správné internetové stránky, na kterých se dají sehnat levné letenky. Celý proces objednání zabere pár minut, jen je třeba si uvědomit některé věci dopředu. Levně je možné cestovat s takzvanými nízkonákladovými společnostmi, které ovšem nelétají vždy z hlavního města a také se s nimi nelze dostat do všech destinací. Například společnost Ryanair plánuje odlety pouze z Brna. Jelikož nízkonákladové letecké společnosti nabízí lety za nízké ceny, tak není možné očekávat nějaký výrazný komfort na palubě letadla. Zpravidla se u těchto letů nedočkáte jídel a občerstvení a za sezení u oken si většinou také připlatíte. Také není od věci začít prohledávat nabídky nízkonákladových společností s předstihem, protože ten nápad letět levně určitě nedostanete pouze vy. Nejen vyhledávání, ale i rezervace, objednávání i placení letenek probíhá přes internetové stránky. Může se stát, že vámi požadovaný termín letu je již obsazen nebo společnost v tu dobu neplánuje žádný let. V tom případě je vám nabídnut náhradní, zpravidla ten nejbližší termín. Pozor, vždy věnujte zabookovávání termínů zvýšenou opatrnost.

Prohledávání nabídek nízkorozpočtových společností je ideální pro ty zákazníky, kteří chtějí především ušetřit. Pokud hledáte i nějaké trošku přijatelné služby, tak se podívejte po akčních nabídkách nebo po letech označených jako Last Minute. Tady se totiž mohou skrývat i hodně zlevněné letové nabídky, které ale současně zaručují svým klientům určitý palubní komfort. Pokud už se rozhodnete pro hledání kvalitnějších, ale přesto levných letenek, tak je dobré si pročíst zkušeností zákazníků s tou danou společností, podívat se na úroveň letadlové flotily a i na způsob nabízení palubních služeb. Pozor, při vyhledávání letenek v nabídkách Last Minute je nutné počítat s odletem v horizontu čtyř až pěti dnů.

Kde vyhledávat letenky?

Společnost WizzAir má web v češtině : http://wizzair.com/Default.asp?slid=clear&language=CZ a vyhledávání na něm není nijak složité. Totéž platí i o společnosti SmartWings – http://www.smartwings.com/home.php?lang=cz. Podívat se také můžete na internetové stránky Easy Jet – http://www.easyjet.com/asp/cs/Rezervace/index.asp?lang=CS, na kterých si lze kromě levných letenek objednat i levné ubytování. Letecká společnost Ryanair provozuje své internetové stránky pouze v angličtině (http://www.ryanair.com/cz) a i když název webu obsahuje koncovku cz, do češtiny ho nepřepnete.


Existují ale servery, které dokážou nabídky levných leteckých společností prohledávat za vás. Určitě stojí za návštěvu Letuška.cz (http://www.letuska.cz/), kde se nachází možnost vyhledávání letenek a jejich následné seřazení dle zadaných kritérií, na webu jsou k dispozici akční nabídky s odlety do týdne nebo si lze na Letušce nakombinovat celé pobyty.Podobným způsobem funguje web Pelikán.cz (http://www.pelikan.cz/). Velmi aktuální nabídku levných letenek je možné najít na serveru Invia.cz (http://letenky.invia.cz/), kam zase stačí zadat požadované parametry letu a web, který je stále napojený na globální rezervační systém, nabídne zákazníkovi ten nejaktuálnější možný výběr. Další server Letenku.org (http://letenku.org/) umožní prohledávat nabídky Student Agency a Královny.cz a poradí vám, jak si počínat při objednávání letenek, představí vám letecké společnosti, najdete zde povinnosti cestujících a spoustu dalších užitečných rad.

Objednání a platba

Pokud udáváte kritéria výběru letenky, je dobré nejprve zadat co nejméně upřesňujících filtrů, aby se zobrazila co největší možná nabídka letů. Potom už je možné vybírat podle dalších upřesňujících nastavení.

Dávejte pozor na podezřele levné ceny letenek. Velmi levná letenka se může navýšit platbou za letištní poplatky a taxy.

Pokud máte vybráno, přichází platba a ta je prováděna pomocí karty. Každá karta má zezadu trojmístný kód, který s číslem karty zadáte do platebního formuláře. Po jeho odeslání jsou peníze z vašeho účtu okamžitě odepsány. Jakmile proběhne platba, je na váš mail odeslána elektronická podoba letenky včetně dokladů o zaplacení. Tuto letenku si musíte vytisknout a předložit ji na letišti společně s cestovními doklady.

Poslední upozornění se týká velké pečlivosti u zadávání vaší objednávky. Velmi dobře si zkontrolujte všechny důležité údaje, jako je datum a čas odletu, zda je let přestupní nebo ne, výslednou cenu letenky a vyplatí se i pročtení obecných podmínek. Tam se totiž může skrývat výčet všeho, co je zahrnuto v ceně letenky, čímž se vyhnete případnému nepříjemnému překvapení. Jednou uhrazená letenka je prakticky nevratná a všechny své peníze byste nedostali zpět ani při stornování, ani při změně termínu letu, protože tyto úkony jsou zpoplatněny.

A potom již stačí projít terminálem a – příjemnou cestu!

T.B.

Rate this post

4 komentářů k Jak sehnat levné letenky

  1. Před pandemií koronaviru jsem hodně létala na dovolené, ale pak jsem si zvykla trávit více času v Čechách. Propadla jsem kolu, a tak jsem si oblíbila cyklistické batohy, se kterými se mi zlepšila každá dovolená o sto procent. Už se nemusím bát o své věci, jelikož je mám nyní na dosah ruky a pohodlně uspořádané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.