Návod: jak vyrobit nábytek z palet

Návod: jak vyrobit nábytek z palet

Při zařizování domácnosti dbáme nejen na praktičnost, ale také na aktuální módní trendy. Nikdo nechce mít příbytek jako z třicátých let, všichni toužíme po tom mít bydlení moderní, aby nám je kdekdo záviděl. Pokud sledujete aktuální trendy v bydlení, určitě jste zaznamenali rostoucí oblíbenost nábytku z palet. Právě nábytek z palet je v dnešní době stylový a hodí se takřka do každé místnosti vašeho domu.

Nejčastěji se z palet vyrábí postele, na které se položí matrace. Také se z palet vytvářejí lavice do kaváren nebo stoly, které mohou být netradičně nabarvené. I na zahradě najdou palety své místo, a sice jako květináč či zahradní nábytek.

Návod: jak vyrobit nábytek z palet

Jestliže toužíte po tomto nábytku, můžete si ho buď koupit v obchodech s nábytkem, kde ho v současné době najdete ve velkém množství, nebo si ho můžete doma vyrobit. A my vám poradíme, jak na to.

Co k výrobě budete potřebovat?

Než se pustíte do výroby nábytku z palet, je třeba si připravit vše potřebné. Co se týče materiálu, je nutné mít dostatek projektových palet, dále nesmíte zapomenout na úhelník či na šrouby. Doporučujeme si nachystat i akrylovou barvu, případně kolečka, pokud budete chtít stolek pojízdný, a dřevěná podlahová prkna. Co se týče nářadí, potřebovat budete dláto, šroubovák, úhlovou brusku a taky plochý štětec.

A co si z uvedeného materiálu a nářadí konkrétně vyrobíme? Hned několik věcí!

Jak si vyrobit sezení z palet?

Nejdříve se zaměřme na sezení z palet, protože je to asi to nejjednodušší, co si z palet můžete vyrobit. Tento nábytek se hodí například na zahradu, do obývacího či dětského pokoje. Záleží na vás, kde se vám bude nábytek líbit.

Nejdříve si paletu dobře zbrousíte, aby nikde netrčely třísky, které jsou velice nepříjemné, když se zaryjí pod kůži. Poté palety natřeme akrylovou barvou, aby dosáhly dokonalosti po vzhledové stránce, a necháme barvu zaschnout. Poté dvě palety položíte na sebe a přišroubujete je k sobě, aby vám perfektně držely a nerozjížděly se.

V dalším kroku použijete třetí paletu, která poslouží jako opěradlo. Opět je nutné důkladné přišroubování, abyste nepřepadli dozadu, až se budete opírat. Poté palety vystelete polštáři, matracemi nebo něčím podobným, aby bylo sezení pohodlné.

Jak jsme už zmínili, tento typ nábytku se hodí například na zahradu k bazénu, do dětského pokoje nebo klidně i do obývacího pokoje, který máte zařízený do přírodního stylu.

Jak si vyrobit stůl z palet?

Velice oblíbený je i stůl z palet. Ten si lidé umísťují na zahradu jako zahradní nábytek nebo z něj udělají konferenční stolek do obývacího pokoje. Opět je na vás, jak ho použijete. Na výrobu tohoto stolu nebudete potřebovat žádný polštář či nic podobného. Nebude nutné ho vystlat, tento stůl je příjemný na pohled bez jakýchkoliv dalších úprav.

Návod: jak vyrobit nábytek z palet

Stůl se skládá ze dvou palet, které jsou na sebe pevně přišroubované, aby se nerozjížděly. Pokud toužíte po pohyblivém konferenčním stolečku, můžete dospodu jedné palety přišroubovat kolečka, ale není to nutné.

A tím končí veškerá věda. Stůl z palet je dokonce ještě lehčí na výrobu, než sezení. Stůl si můžete natřít barvou, která se vám do místnosti, v níž bude stát, hodí. Samozřejmě i zde platí, že je třeba palety dobře obrousit a nalakovat, aby se vám nezadřela tříska.

Jak vyrobit polici z palet?

Z palet lze vytvořit i velice stylovou polici, která doladí obývací pokoj nebo ložnici. I zde platí, že je nutné použité palety pořádně zbrousit a nalakovat, abyste se vyhnuli nepříjemnému zadrhnutí třísky.

Nejdříve palety postavíte na hranu daleko od sebe. Počet palet se odvíjí od toho, jak velkou chcete polici mít. Polici buď můžete namontovat ke stěně, kdy je nutné palety skutečně pevně připevnit na zeď, nebo je můžete spojit dřevěnými prkny, kdy polici ke zdi jen přitisknete. Pokud byste si polici jen přitiskli na zeď, dřevěná prkna přišroubujte i z vrchu palet tak, aby vám vytvořila něco jako stolík s jednou poličkou mezi příčkami.

Také polici si můžete různě nabarvit, nastříkat či pomalovat dle vlastní fantazie, volba designu záleží jen na vás.

Jak vyrobit postel z palet?

Velice oblíbené jsou i postele z palet. Ty jsou taky poměrně jednoduché. Pokud si postel umísťujete do rohu místnosti, není nutno přišroubovat rámy či opěru. Stačí, když si na zem položíte takové množství palet, jak velká má být vaše postel, a pevně je k sobě přišroubujete. Poté uděláte to samé ještě jednou, kdy na již smontované palety přišroubujete další vrstvu. Obvykle stačí dvě patra palet, pokud chcete vyšší postel, přišroubujete ještě jedno patro navíc.

Jestliže postel nebude v rohu místnosti, ale ke stěně bude přitisknutá jenom z jedné strany, doporučujeme udělat opěru či rám postele. Opěru uděláte ve stejném stylu, jako u sezené, tedy paletu na stojato přišroubujete k již smontovaným paletám.

Aby se vám pohodlně spalo, nesmíte zapomenout na skutečně kvalitní matraci. Do matrací je v tomto případě třeba investovat, pro mnohé lidi je dřevo příliš tvrdé. Třeba patří i vy mezi ně, tudíž potřebujete skutečně tlustou matraci, která se jen tak neproleží.

Jak se o nábytek z palet starat?

Mnoho lidí se však doslova štítí dřevěného nábytku, protože se s tím pojí mnoho starostí. U nábytku z palet si z ničeho nemusíte dělat hlavu. Palety totiž stačí jenom otřít od prachu, jinak žádnou speciální péči nevyžadují.

Kde palety seženu?

Samozřejmě je třeba vědět, kde k takovým paletám přijdeme. Pokud nepracujete se dřevem a nemůžete si vzít palety z práce, doporučujeme si zajít do výkupny palet. Jedná se o místo, kam lidé odkládají nepotřebné palety. Zde přijdete k poměrně kvalitním a pevným paletám, nekupujte si poškozené palety, protože z nich kvalitní nábytek nevyrobíte.

Kolik palety stojí?

Jestliže si palety nemůžete vzít z práce zadarmo či za pár drobných, běžně se dají palety koupit za zhruba stokorunu. Mnohdy narazíte i na tmavší či světlé palety, které pořídíte za nižší cenu. Jestliže toužíte po kvalitnějších a pevnějších paletách, pár desítek korun si připlatíte.

Jaké jsou výhody nábytku z palet?

Nábytek z palet má i své výhody. K hlavním výhodám se řadí to, že nábytek z palet lze snadno opravit. Můžete ho navíc jakkoliv měnit – lze ho přemalovat, přebarvit či přidat další palety.

Jaké jsou nevýhody nábytku z palet?

Co se týče nevýhod, k těm patří údržba. Sice nábytek z palet není tak náročný jako běžné dřevěné kousky, bohužel prach i na paletách ulpívá. Dolů ho samozřejmě dostanete. Pokud máte palety nalakovány, prach z nich setřete kupodivu velice snadno.

Jak svůj nábytek z palet „vytunit“?

S nábytkem z palet si můžete hrát podle vašeho gusta. Lze ho natírat jakoukoliv barvou, můžete si ho ponechat v takové barvě, v jaké si nábytek vyrobíte. Lze ho neustále měnit. Pokud k nábytku přišroubujete další paletu, může vzniknout naprosto jiný druh nábytku, který se hodí zase do jiné místnosti v domě.

Co se týče dekorací, to je jen na vás. Na konferenční stolek můžete položit vkusný dekorační tác, na nějž naaranžujete květiny nebo jiné dekorace. Na postel můžete poskládat hromadu krásných a moderních polštářů, které z postele udělají doslova ráj. Co se týče zahradního nábytku, sezení vystelte příjemnými polštáři či takzvanými „podsedáky“, aby se vám pohodlně sedělo u grilování či opékání špekáčků.

Police většinou jakoukoliv úpravu nepotřebují. Jen si dejte pozor, abyste na police nepokládali nic extra těžkého, aby se vám váš výrobek nerozpadl jako domeček z karet.

3 komentářů k Návod: jak vyrobit nábytek z palet

  1. Právě z palet jsme ve starém bytě měli vyrobený konferenční stolek. Sloužil dobře, ale když jsme se stěhovali, tak jsme ho tam nakonec nechali, protože do nového bytu chtěla žena nějaký skleněný stolek. Ten se nám povedlo sehnat z https://www.signal-nabytek.cz/cs/konferencni-stoly Musím říct, že za tu cenu je mnohem praktičtější, než ten z palet. 🙂

  2. Nábytek z palet je pěkný, ale pracný. Přijde mi tak zbytečné ztrácet čas s jeho výrobou, když existují různé zahradní sestavy, takže může mít člověk za pár minut pěkný nábytek a hlavně bez práce. My jsme si koupili dřevěný zahradní nábytek z https://www.zahradni-dreveny-nabytek.cz/zahradni-sestavy/ a máme ho už druhým rokem a pořád vypadá stejně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *