Práce a děti, jak se dají zkombinovat?

Stres z balancování mezi prací a rodinou si vybírá svou daň na profesním i osobním životě mnohých rodičů. Více než polovina zaměstnaných lidí uvádí, že je práce omezuje ve starostech o děti. Den má prostě jen 24 hodin, do práce se chodit musí a děti se o sebe taky samy nepostarají. Jak z toho ven?

Nejčastější chybou je snaha rozdělit čas mezi děti a práci rovnoměrně. Tak to prostě nefunguje. Někdy si vyžaduje více času a energie rodina, jindy zase kariéra. Zůstaňte flexibilní a obraťte svou pozornost tam, kde je to zrovna potřeba. Ve chvílích, kdy budete muset zabrat v práci, se spolehněte na druhé. Určitě máte v blízkosti babičku či kamarádku, případně nechte děti na jedno odpoledne u rodičů jejich kamarádů. Však jim to oplatíte, jindy si vezmete na hlídání zase jejich děti. Když o vaše ratolesti bude dobře postaráno, stoupne produktivita v práci a třeba zadaný úkol dokončíte dříve, než jste předpokládali.

Nezapomeňte si najít čas na sebe

I kdybyste měli sebevíc práce a starostí s rodinou, udělejte si občas čas jen pro sebe. Někdy se musíte víc vyspat, protáhnout, číst si a věnovat se tomu, co vás baví. Každý potřebuje vypnout a pod tlakem (třeba časovým) je tato potřeba ještě častější. Pomoci by vám mohla i fyzická aktivita. Nic neodplaví stres a starosti tak parádně jako proběhnutí, hodina tance nebo florbalu.

Místo uklízení celého bytu můžete jedno dítě poprosit o vysávání a druhé o otírání prachu. Zodpovědní rodiče se totiž nesnaží, aby jejich potomci byli vždy šťastní. Naopak je učí zodpovědnosti a nebojí se poprosit je o pomoc.

Najděte si jinou práci

Je možné, že vaše zaměstnání se s dětmi opravdu moc dobře zkombinovat nedá. Například máte-li doma prvňáčka, jejž potřebujete každé ráno vypravovat do školy, práce na směny prostě nepřipadá v úvahu. V takovém případě zvažte, zda je pro vás důležitější kariéra, nebo rodina. To je každého věc, avšak berte na vědomí, že děti rostou šíleně rychle. Až budou dospělé, mohli byste litovat, jak málo času jste s nimi strávili. Změnit práci už v dnešní době není takový problém. Poohlédněte se na AirJobs.cz nebo jiném pracovním portálu a najděte si zaměstnání, které vás bude bavit a zároveň vám umožní užívat si rodinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *