Jak upravit text v obrázcích

Poměrně častým problémem, se kterým se můžeme setkat, zejména v souvislosti při manipulaci s obrázky staženými z internetu, je to, jak naložit s textem, který se na nich objevuje. V tomto článku se budeme soustředit na obrázky tzv. rastrové, tedy na formáty .png, .jpeg, .jpg a .bmp.

Text na okraji

Prvním typem textu, se kterým se můžete setkat, jsou nápisy na okrajích obrázku. Může se jednat o popisky, texty připojené autorem identifikující toho, kdo fotku pořídil, případně o uvedení zdroje. U těch fotografií, které máte k dispozici pod licencí umožňující jejich úpravu a následné použití pro vlastní účely, můžete tyto nápisy odstranit. Provedení této úpravy je překvapivě jednoduché – zde si vše projděme na konkrétním příkladu.

Takto nějak může vypadat zdrojová fotografie:

fotka s kreditemTo, co chceme v tomto případě odstranit, je evidentní: text “Foto: Jan Novák”. Jak tedy na to? Jednoduše ho ořízneme. Stačí spustit aplikaci Malování (ve Windows Vista, 7 a 8 ji najdete nejjednodušeji tak, že stisknete klávesu s logem Windows a začnete psát: “malování”) a v ní obrázek otevřít. Případně, pokud nemáte nainstalován jiný program na grafické úpravy, klikněte na ikonu obrázku pravým tlačítkem myši a z kontextového menu zvolte položku “upravit”.

Pravý klik > Upravit

V aplikaci Malování použijte nástroj “Vybrat” a následně tažením označte oblast, kterou chcete ponechat. Samotný ořez pak proveďte kliknutím na tlačítko Oříznout.

Oříznout

 

Hotový obrázek pak uložte přes menu Soubor > Uložit jako.

Přepis textu v obrázku

Úpravy textu v obrázku patří k nejnáročnějším grafickým operacím, ke kterým je zpravidla zapotřebí dlouhé trpělivé práce. Text v rastrových obrázcích totiž není ukryt v žádné speciální vrstvě – obrazové body jsou skutečně součástí obrázku, písmena jsou do něj doslova “vypálena”. Jak tedy postupovat? Odpověď není jednoznačná – velmi záleží na tom, v jaké části obrázku se nápis přesně nachází. Nejjednodušší jsou úpravy tam, kde je text umístěn na jednolité stejnobarevné ploše – zde stačí překrýt původní text stejným pozadím, jaké je použito v ostatních částech obrazu a následně ho přepsat novým obsahem. Pro názornost si tento postup ukážeme opět na jednoduchém příkladu.

Předpokládejme, že máme tento obrázek grafu a chcete nápis uvnitř velké modré výseče přepsat na: úroková míra. Jak postupovat?

obrazek-graf

V programu Malování je potřeba v tomto případě nejprve “načíst” správnou barvu, kterou chcete překrýt původní text. Toho dosáhneme tak, že se přepneme do nástroje “Volba barev” (vypadá jako kapátko) a klikneme doprostřed modré plochy.

Načtení barvy

Pomocí nástroje štětec přemalujeme oblast, kde se nachází původní nápis.

překrytí

 

Jakmile je oblast prázdná, můžeme použít nástroj “text” a vepsat text, který chceme, aby byl v oblasti zobrazován.

Přepis

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *