Jak napsat dopis ve Wordu

Naučíme vás první krůčky v programu Word z kancelářského balíku Microsoft Office – a to, jak v něm napsat dopis.

Začátky nejdou nikdy jednoduchá věc a začátky práce na počítači v pokročilejším věku už vůbec ne, mladá generace, která má mobily, herní konzole a počítače téměř od kolébky nemá problém, ale co starší člověk, který se novým metodám potřebuje naučit třeba kvůli práci? Všechno jde, když se chce a už jen to, že čtete tento článek je jasnou známkou toho, že nějaká snaha zlepšit vaše dovednosti tam je, tak se nebojte a směle do toho.

Po prvním spuštění uvidíte prázdný list s blikající čárkou (kurzor), označuje místo kam bude vámi napsaný text přibývat nebo místo odkud budete směrem dozadu mazat.

Pokud jste úplný začátečník, doporučuji si nějaký text například opisovat z knihy či časopisu a cvičit. Až se naučíte používat mezerník, jako mezeru mezi slovy, enter jako posun na nový řádek, šipku do leva jako prostředek pro výmaz nepotřebného textu a práci s přesouváním kurzoru klikem a označování většího množství textu klikem a tahem, můžete přejít na další funkce.

S programem se vždy nejlépe naučíte tak, že si k němu sednete a zkoušíte, pokud objevíte něco, co by se vám do budoucna mohlo hodit, a nedisponujete dobrou pamětí, nestyďte si napsat osobní návod.

Ovšem než budete experimentovat, což vám v mnohém usnadní vysvětlivky, které program obsahuje, je důležité vědět:

 • Nejdůležitější je si práci uložit, což můžete učinit řadou způsobů. Pokud už v práci pokračovat nechcete, klikněte na křížek a program se vás sám dotáže, jestli si přejete práci uložit. Další možností je nalezení slova Uložit, či uložit jako v základní nabídce typu Menu nebo Domů apod. Přesný návod vám bohužel dát nemůžeme, jelikož je plno verzí tohoto programu, ale věříme, že dříve či později to najdete sami. Pokud na něčem pracujete déle, doporučujeme práci ukládat průběžně, nebyli byste prvním ani posledním uživatelem, který přišel kvůli výpadku proudu, či spadnutí programu apod. o svou denní práci.
 • Nezapomínejte na práci s odstavci, jako zarovnání textu, které je patrné už dle ikonek různě uspořádaných řádků a odrážek.
 • A poslední věcí, kterou byste měli určitě do začátku zvládat, jsou nadpisy, je jedno jestli jen volbu předem připravených stylů nadpisů i textu nebo jestli vytvoříte vlastní nicméně, jak by vypadal text bez nadpisu?

To bychom tedy měli základní znalosti a dovednosti v programu. Co dále platí pro dnešní pravidla psaní elektronických dopisů? Jde hodně o typ dopisu a o to, jak se chcete prezentovat, nicméně pokud nejde o čistě formální dopis, cení se originalita. Ovšem dodržování základních pravidel psané komunikace nepadají jen proto, že místo adresy napíšete adresu emailovou.

Využití průvodce

Pro listovní korespondenci je ve Wordu také přímo průvodce, který vás provede všemi kroky včetně formátování, v podstatě stačí nechat se vést a jen doplnit na příslušné místo váš vlastní obsah.

Jak na to?

 1. V nabídce Soubor (ve verzi 2007 je to kolečko, ve verzi 2010 obdélník vlevo nahoře) klepněte na příkaz Nový.
 2. Dále jdětě na Nový dokument a zde nevybírejte prázdný dokument, ale Šablony a to sice šablony uložené v počítači. Pokud jste připojeni k internetu, můžete však sáhnout i do podstatně širší nabídky hotových předloh na internetu.
 3. Pokračujte kartou Dopisy a faxy.
 4. Nyní stačí najít ikonku vedoucí na Průvodce dopisem postupovat podle pokynů průvodce.
  (názvy některých položek v menu se mohou mírně lišit, podle toho jakou verzi Wordu máte nainstalovánu)

Kristýna Jahnová

3 komentářů k Jak napsat dopis ve Wordu

 1. Potrebuji vedet, jak napsat obycejny dopis pomoci pocitace, a to
  krok za krokem. Vsechy dosavadfni rady mi nebyly nic platne,
  na obycejnem psacim stroji bych to mel rychleji. Dekuji.

 2. jak napsat dopis na počítači?

 3. Všechny ty dobře míněné rady ohledně práce s počítačem jsou k prdu. Jediné co začátečníkovi pomůže je, když učitel bude u něj stát , říkat co mám zmáčknout a proč a on si to několikrát vyzkouší. Žák má možnost okamžitého dotazu na nejasnost. Předváděčky na jiném počítači se mi též neosvědčily.Až budou PC rozumět jazyku, to si pak nebudu připadat jako při výcviku opic. Neboť : to zmáčkni, to zmáčkni ,to přidrž a a něco ti z toho vyleze….nazdar.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *