Jak vybrat dovolenou

Tipy, jaké internetové služby a stránky můžete využít při výběru a zakoupení dovolené. Pomůžeme vám najít nejlevnější letenku, zájezd i pojištění.

Portály s nabídkami cestovních kanceláří

Prvním typem webů, které by vás měly při výběru dovolené zajímat, jsou portály na srovnání nabídek cestovek. Fungují v zásadě velmi podobně jako srovnávače nabídek eshopů (typu Zboží.cz nebo Heureka) – na základě vybraných parametrů vám umožní srovnat nabídky kanceláří podle parametrů hotelů, dopravy a délky trvání dovolené. Jedná se například o následující weby:

Inivia.cz

Invia.cz je v současnosti nejdéle zavedený a největší online prodejce zájezdů. Na jeho webu jsou díky tomu, že funguje ze všech portálů nejdéle, rozsáhlé a kvalitní recenze hotelů a destinací od ubytovaných v předchozích sezónách. Nabídky na webu jsou aktuální, co je v nabídce, je vždy zároveň volné k rezervaci, což je podstatná výhoda oproti jiným webům tohoto typu.

Na webu si můžete srovnat nabídky a hotely podle požadavků, u vybraného zájezdu pak zadáte kontaktní údaje a kontaktuje vás operátorka, která vám zašle smlouvu (je nutné ji pak podepsat, takže pokud nemáte scanner, připravte si nascenovaný podpis a nějaký grafický program, abyste do ní váš podpis doplnili) a platební údaje. Platit se dá na Invii pouze bankovním převodem nebo na pobočce, což může být problém při rezervaci last minute, pokud nemáte bankovní účet u stejné banky jako má Invia, nebo nemáte pobočku v dosahu.

Dovolena.cz

Dovolena.cz je portál, který nabízí více termínů a hotelů, než Invia.cz díky tomu, že kromě českých cestovních kanceláří prohledává i mezi nabídkami německých CK. V některých případech se na rozdíl Invia.cz zobrazují v přehledech i termíny a hotely, které jsou už obsazeny – což se ovšem dozvíte až při rezervaci. Rezervace probíhá tím způsobem, že zadáte u konkrétního vybraného zájezdu vaše kontaktní údaje, kde vás následně kontaktuje operátorka, se kterou telefonicky domluvíte údaje. Výhodou oproti Invia.cz je možnost platit ihned – platební kartou, což se hodí zejména při rezervacích last minute zájezdů.

Sdovolena.cz

Sdovolena.cz je provozována portálem Seznam a je to čistě srovnávač nabídek CK. Výhodou této služby je, že je zde nabídek nejvíce ze všech testovaných. Co je však horší je to, že nemá žádné vlastní operátory, kteří by obratem vyřizovali vaše objednávky, ale přesměrovává přímo na weby CK.

Cestovní kanceláře ale bohužel reagují v drtivé většině případů poměrně pomalu, protože nejsou na poptávky z internetu příliš zařízené, takže se v řadě případů může stát, že web nefunguje, případně chce po vás zaplatit kartou už ve chvíli, kdy ani nevíte, jaký hotel jste vybrali, atp. Pro rezervaci a koupení zájezdu last minute je kvůli tomu Sdovolena.cz použitelná poměrně problematicky.

Cestovní pojištění

Další nezbytností, kterou potřebujete, ať už cestujete kamkoliv, je cestovní pojistka. Ta se dá dnes zařídit přes internet a zabere to několik málo minut, jen musíte znát ta správná, místa kam zajít.

Jedná se například o:

  • pojištění.cz – web, kde je nabídka snad všech typů pojištění na jednom místě, od cestovního přes právní odpovědnost, srovnává i nabídky životního pojištění
  • honzovapojistka.cz – od tvůrců Honzovy hypotéky – srovná a nabídne vám pojištění na míru, jaké potřebujete

Platba je možná platební kartou nebo převodem, po zaplacení dostanete kartičku s číslou pojistky, kterou si vytisknete a můžete ji pak v zahraničí použít při vzniku pojistné události.

Srovnávače letenek

Pokud chcete letět po vlastní trase a plánujete s předstihem, pak se vám hodí následující stránky, které vám pomohou najít nejlevnější letenky do vaší destinace:

  • Pelikan.cz – Komplexní vyhledávač letenek s rozsáhlou databází letů. Na hlavní stránce vycházejí tipy na aktuální speciální akce jednotlivých dopravců a v newsletteru upozorňuje na aktuální akce, jednoduchý a funkční systém, který umí vše, co je potřeba.
  • SkyScanner – Další z vyhledávačů letenek a spojů s trochu jiným rozhraním a jinými možnostmi, opět velmi kvalitní pomůcka při  vyhledávání nejlevnějšího leteckého spojení.

Vyhledávače hotelů

Pokud cestujete individuálně, neměli byste také nechat výběr hotelu ve většině destinací až na náhodné hledání na místě, ale také si ho rezervovat předem. Webů zabývajících se vyhledáváním a rezervací napříč nejrůznějšími hotelovými zařízeními je řada, zde zmiňme například:

  • HotelsCombined.com – mezinárodní vyhledávač hotelů a ubytovacích zařízení s možností rezervace online, lokalizovaný i do češtiny
  • Hostels.com – web, který se zaměřuje na nízkonákladové ubytování (hostely a nevyužité studentské koleje)

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *