Jak vybrat dovolenou

Tipy, jaké internetové služby a stránky můžete využít při výběru a zakoupení dovolené. Pomůžeme vám najít nejlevnější letenku, zájezd i pojištění.

Portály s nabídkami cestovních kanceláří

Prvním typem webů, které by vás měly při výběru dovolené zajímat, jsou portály na srovnání nabídek cestovek. Fungují v zásadě velmi podobně jako srovnávače nabídek eshopů (typu Zboží.cz nebo Heureka) – na základě vybraných parametrů vám umožní srovnat nabídky kanceláří podle parametrů hotelů, dopravy a délky trvání dovolené. Jedná se například o následující weby:

Inivia.cz

Invia.cz je v současnosti nejdéle zavedený a největší online prodejce zájezdů. Na jeho webu jsou díky tomu, že funguje ze všech portálů nejdéle, rozsáhlé a kvalitní recenze hotelů a destinací od ubytovaných v předchozích sezónách. Nabídky na webu jsou aktuální, co je v nabídce, je vždy zároveň volné k rezervaci, což je podstatná výhoda oproti jiným webům tohoto typu.

Na webu si můžete srovnat nabídky a hotely podle požadavků, u vybraného zájezdu pak zadáte kontaktní údaje a kontaktuje vás operátorka, která vám zašle smlouvu (je nutné ji pak podepsat, takže pokud nemáte scanner, připravte si nascenovaný podpis a nějaký grafický program, abyste do ní váš podpis doplnili) a platební údaje. Platit se dá na Invii pouze bankovním převodem nebo na pobočce, což může být problém při rezervaci last minute, pokud nemáte bankovní účet u stejné banky jako má Invia, nebo nemáte pobočku v dosahu.

Dovolena.cz

Dovolena.cz je portál, který nabízí více termínů a hotelů, než Invia.cz díky tomu, že kromě českých cestovních kanceláří prohledává i mezi nabídkami německých CK. V některých případech se na rozdíl Invia.cz zobrazují v přehledech i termíny a hotely, které jsou už obsazeny – což se ovšem dozvíte až při rezervaci. Rezervace probíhá tím způsobem, že zadáte u konkrétního vybraného zájezdu vaše kontaktní údaje, kde vás následně kontaktuje operátorka, se kterou telefonicky domluvíte údaje. Výhodou oproti Invia.cz je možnost platit ihned – platební kartou, což se hodí zejména při rezervacích last minute zájezdů.

Sdovolena.cz

Sdovolena.cz je provozována portálem Seznam a je to čistě srovnávač nabídek CK. Výhodou této služby je, že je zde nabídek nejvíce ze všech testovaných. Co je však horší je to, že nemá žádné vlastní operátory, kteří by obratem vyřizovali vaše objednávky, ale přesměrovává přímo na weby CK.

Cestovní kanceláře ale bohužel reagují v drtivé většině případů poměrně pomalu, protože nejsou na poptávky z internetu příliš zařízené, takže se v řadě případů může stát, že web nefunguje, případně chce po vás zaplatit kartou už ve chvíli, kdy ani nevíte, jaký hotel jste vybrali, atp. Pro rezervaci a koupení zájezdu last minute je kvůli tomu Sdovolena.cz použitelná poměrně problematicky.

Cestovní pojištění

Další nezbytností, kterou potřebujete, ať už cestujete kamkoliv, je cestovní pojistka. Ta se dá dnes zařídit přes internet a zabere to několik málo minut, jen musíte znát ta správná, místa kam zajít.

Jedná se například o:

 • pojištění.cz – web, kde je nabídka snad všech typů pojištění na jednom místě, od cestovního přes právní odpovědnost, srovnává i nabídky životního pojištění
 • honzovapojistka.cz – od tvůrců Honzovy hypotéky – srovná a nabídne vám pojištění na míru, jaké potřebujete

Platba je možná platební kartou nebo převodem, po zaplacení dostanete kartičku s číslou pojistky, kterou si vytisknete a můžete ji pak v zahraničí použít při vzniku pojistné události.

Srovnávače letenek

Pokud chcete letět po vlastní trase a plánujete s předstihem, pak se vám hodí následující stránky, které vám pomohou najít nejlevnější letenky do vaší destinace:

 • Pelikan.cz – Komplexní vyhledávač letenek s rozsáhlou databází letů. Na hlavní stránce vycházejí tipy na aktuální speciální akce jednotlivých dopravců a v newsletteru upozorňuje na aktuální akce, jednoduchý a funkční systém, který umí vše, co je potřeba.
 • SkyScanner – Další z vyhledávačů letenek a spojů s trochu jiným rozhraním a jinými možnostmi, opět velmi kvalitní pomůcka při  vyhledávání nejlevnějšího leteckého spojení.

Vyhledávače hotelů

Pokud cestujete individuálně, neměli byste také nechat výběr hotelu ve většině destinací až na náhodné hledání na místě, ale také si ho rezervovat předem. Webů zabývajících se vyhledáváním a rezervací napříč nejrůznějšími hotelovými zařízeními je řada, zde zmiňme například:

 • HotelsCombined.com – mezinárodní vyhledávač hotelů a ubytovacích zařízení s možností rezervace online, lokalizovaný i do češtiny
 • Hostels.com – web, který se zaměřuje na nízkonákladové ubytování (hostely a nevyužité studentské koleje)
Rate this post

10 komentářů k Jak vybrat dovolenou

 1. Je pravda, že využít srovnávače cestovních kanceláří je fajn tip, co šetří čas a práci. Ale první věc podle mě je to, vědět kam chci jet 🙂 Aspoň rámcově.. nám k tomu dá impuls většinou nějaký pěkný článek, knížka, zkušenosti známých apod. A pak si o té oblasti hledám víc. My máme třeba hodně rádi řecké ostrovy a zrovna přemýšlíme nad ostrovem Korfu. Našla jsem pěkné stránky https://www.kalimera-recko.cz/ostrov-korfu/, kde je opravdu hodně informací o Korfu a krásné fotky! Člověk si hned udělá jasnější představu. Takže… věnujte dostatečný čas i tomuto prvnímu kroku 🙂

 2. Ahoj. Díky za hezký přehled, my rovněž vybíráme dovolenou podobně. Nejrpve tedy cílovou destinaci hledáme i podle doporučení známých. Vloni jsme například byli u moc krásného jezera v Rakousku. Jmenuje se Atterské jezero, a píší o něm například tady https://attersee.cz/ Byla to úžasná dovolená pro celou rodinu, včetně krásných výletů do okolí. Ani jsme za týden nestihli navštívit všechna místa kolem, které jsme měli v plánu.

 3. Zdravím. My vybíráme dovolenou vždycky podle průvodců, které se dají najít dneska už na mnoha místech na internetu. Letos nám učarovala Španělská Mallorca. Všechno o tomto místě je přehledně v informacích třeba zrovna tady https://www.cklub.cz/pruvodce/spanelsko/mallorca Doporučuji vždy najít podobného průvodce, mrknout jestli aktivity a místa splňují vaše očekávání, a pak vyrazit 🙂

 4. Víte co si myslím, že je škoda? Že se na žádném cestovatelském portálu neobjeví podobně úchvatné penziony jako je třeba ten v Pavlově https://www.pensionflorian.cz/ . V této lokalitě se ubytování hledá strašně těžko, a když už máte portál, co vám má pomoci naplánovat dovolenou, něco podobného bych přece jen čekala.

 5. Tak to nám se hele zase osvědčilo si žádný hotel nevybírat a jet spíše do kempu. V Čechách těch kempů je opravdu hodně a když si ještě od půjčovna lodí Lužnice půjčíte nějaké to vybavení na vodu tak budete rozhodně spokojeni. My takhle s kamarády jezdíme už několik let a je to každoroční tradice.

 6. Já jsem při výběru dovolené moc neváhala a rovnou jsem sáhla po dovolené v Řecku, které je mojí srdcovou záležitostí již opravdu dlouhou dobu. Nejradši mám řecký ostrov Ithaka, který mám spojený hlavně s romantikou a našimi líbánkami. Jinak při výběru doporučuji vše prověřovat, ne všechny cestovní kanceláře mluví pravdu.

 7. My s manželem ne létáme nikam na dovolenou, ale již několik let jezdíme jen tam kam dojedeme naším karavanem. Letos chceme navštívit Rakousko, kde jsme zatím nebyli, proto jsem objednala nové batohy, abychom měli pořádnou výbavu na naše oblíbené toulky přírodou. Velice se těším až se v Rakousku projdeme okolo Neziderského jezera.

 8. V tomhle ohledu pročítám recenze na Bookingu a dalších platformách. Ono je to hodně o tom, že prostě někdy to vypadá suprově, ale pak zjistíte, že je tam třeba postel, na které se absolutně nedá spát. To se nám stalo nedávno, kdy jsme přes AirBnb vybrali super roubenku v Tatrách, ale nebyla vůbec pohodlná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.