Jak založit účet přes internet

Jen málokterá banka vám umožní založení účtu přes internet tak, aby se nemuselo na přepážku.  Ve státech, které se počítají mezi vyspělé a jsou takzvaně „ v Evropě“, je taková založení účtu online standardem, u nás, bohužel, ne. Jaké má tedy český uživatel internetové sítě v tomto ohledu možnosti?

Co se týká sepsání kontaktního formuláře při zájmu o bankovní služby, tak to nabídne doslova každá banka, ale že by klient vůbec nemusel navštívit při zakládání účtu samotnou banku a mnohdy se mačkat ve frontě a čekat na sepsání všech náležitostí u přepážky, to nenabídne téměř žádná. Ale nějaké možnosti přeci jen jsou.

Jak již bylo řečeno, nelze si dělat velké iluze, kompletní založení účtu přes internet vám dnes nabídne pouze Česká spořitelna. Jinak je ale možné si online účet založit a poté buď přijde smlouva poštou nebo za vámi dorazí kurýr. Tato možnost ale nevylučuje ani případnou cestu na pobočku, ale není to povinnost, záleží na chuti klienta.

Kompletní zřízení účtu online – nevstanete od PC

Na sto procent online tedy funguje pouze Česká spořitelna. Potřebovat budete občanský průkaz, nějaký druhý doklad s fotografií a trvalý pobyt na území České republiky. V případě vašeho denního studia si připravte i potvrzení o studiu ne starší než30 dní.

Poté stačí vyplnit žádost na webu České spořitelny (http://www.csas.cz/banka/appmanager/portal/banka?_nfpb=true&_pageLabel=oucs_online&from=button_d&docid=inet/banka/cs/opr_oucs.xml&prodId=1393) a přiložit tři dokumenty. Občanský průkaz, druhý s fotografií a tím třetím bude výpis z vašeho dosavadního bankovního účtu. Česká spořitelna v tomto bodě uznává jakýkoliv výpis včetně toho, který je veden u zahraniční banky v EU. Pozor, z doloženého účtu je třeba provést první platbu, protože tím se účet u Čs aktivuje.

Pokud je váš návrh smlouvy přijat, tak obdržíte SMS zprávu s číslem svého nového účtu, kam provedete první platbu v minimální hodnotě 100 korun. Do dvou pracovních dní vám dorazí e-mail, kde bude potvrzení o založení účtu. Mail bude také obsahovat veškerou dokumentaci k užívání účtu. Na pobočku můžete zajít jen když budete chtít zřídit podpisový vzor pro hotovostní platby, ale není to povinností. Novým klientům České spořitelny dorazí přístupová hesla a platební karta včetně PINu. Tuto službu lze využít i pro zahraničí, spořitelna vše zasílá dle přání klienta. Proces trvá dva pracovní dny.

Česká spořitelna tento způsob zakládání osobních účtů upřednostňuje a nabízí zde výhodné bonusy. Pokud si založíte účet online, dostanete rok svobody odpoplatků, čímž ušetříte měsíčně 69 korun. Studenti mají kompletně vše bez poplatků a absolventi denního studia je neplatí dva roky.

Online žádosta dokumenty zaslány poštou

Další možností, jak zakládat online účty, je zasílání dokumentů do banky a konečná smlouva vám dorazí poštou. Některé banky požadují první platbu z jiného, prokazatelně vašeho účtu. Nový účet banky aktivují poté, co dorazí požadované dokumenty na pobočku.

U Poštovní spořitelny potřebujete občanský nebo cestovní pas a rodné číslo. Na webu banky vyplníte žádost (https://www.postovnisporitelna.cz/Forms/Stranky/FRM-online-ucet.aspx)

a vytisknete si vše v PDF formátu. Žádost musíte do 3 měsíců doručit na jakoukoliv pobočku České pošty a banka vám pošle domů smlouvu o novém účtu a přístupová hesla do internetového bankovnictví. Celý tento proces by se měl stihnout uskutečnit do deseti pracovních dnů.

Raiffeisenbank umožňuje stejnou službu a klient potřebuje pouze občanský průkaz či cestovní pas, není požadováno rodné číslo. Nutností je vlastnit běžný účet v bance na území ČR, který je veden na jméno žadatele. Po vyplnění žádosti online banka zašle smlouvu a po jejím vyplnění ji navrátíte zpět. Jakmile provedete požadovanou platbu na nový účet ze stávajícího, tak je ten nový aktivován. Banka vám zašle potvrzenou smlouvu. Celá transakce zabere 10 pracovních dní.

Ke stejné službě potřebujete u Fio banky občanský průkaz a jiný doklad totožnosti (kartu zdravotní pojišťovny, rodný list, zbrojní průkaz, pracovní povolení…), rodné číslo a běžný účet u banky na našem území. Pokud ovšem půjdete podepsat smlouvu na pobočku, tak tento účet není vyžadován. Vyplníte online formulář (https://www.fio.cz/onlineSmlouva.php ) a banka vám zašle smlouvu. Tu pošlete podepsanou zpět a banka vám ji vrátí potvrzenou. Po odeslání částky na nový účet se ten aktivizuje. Banka si vyhrazuje na celý proces znovu 10 dní.

U Wüstenrot banky jsou požadovány dva doklady totožnosti s fotografií, rodné číslo a běžný účet z jiné banky na území České republiky. Na webu banky si vyplníte žádost (http://ispk.wuestenrot.cz/ISPK/ISPK.OnlineClient.Public/SimpleForm.aspx?requirePage=retailBanka&requestSource=external&type=bu ) a vygeneruje se vám smlouva v PDF. Přiložíte kopii výpisu z účtu od jiné banky. Do dvou dnů vám přijde e-mail s přístupovými údaji do internetového bankovnictví, kde si budete moci vyhledat i kopie smluv. Zasláním vkladu z udaného jiného účtu je ten nový aktivován. Banka vše provede do pěti pracovních dnů.

Touto cestou vám ING banka povolí zřízení svého spořícího účtu. Potřebovat budete dva průkazy totožnosti s fotografií a jiný účet u banky na území ČR, který je veden na vaše jméno. Banka nic víc nepožaduje, uznává doklady cizinců a netrvá na adrese v ČR. ING banka zašle na vaši adresu smlouvu, tu vyplněnou pošlete zpět a přiložíte kopii výpisu z účtu, který byl udán coby registrační. Banka vám poštou potvrdí přijetí a zásilka bude obsahovat i klientské číslo. Poté obdržíte další zabezpečovací prvky a PIN s heslem. Vše by mělo proběhnout do 10 dnů.

Taktéž pouze spořící účet si takto zařídíte u AXA banky. Dva doklady totožnosti s fotografií a účet z jiné banky jsou samozřejmostí, AXA požaduje i rodné číslo. Po vyplnění žádosti online  pošlete vše požadované včetně kopie výpisu z jiného účtuna pobočku banky a ta vám zpět vrátí smlouvu s přístupovými údaji do internetového bankovnictví a platební kartu, pokud jste ji požadovali.

Využití kurýrní služby

U třech bank si můžete zřídit účet přes internet a poté buď dojít na pobočku, kde budou veškeré vámi udané údaje potvrzeny nebo k vám může dorazit kurýr. I když půjdete na přepážku pobočky, tak veškeré potřebné dokumenty jsou již připraveny a nečekáte na vyplnění.

U všech bank, které mají ve svém portfoliu služeb i možnost založení účtu online tímto způsobem, potřebujete občanský průkaz, mobilní číslo ČR a českou adresu. Pouze Equa bank požaduje i rodné číslo. Všeobecně platí, že využití kurýrní služby je běh na delší trať než návštěva pobočky banky, s kurýrem trvá celý proces zavedení účtu u níže popsaných bank 7 pracovních dní. U mBank si vyberete, zda kurýr nebo návštěva banky. Rozhodnutí již nelze měnit. Banka o všem informuje klienta e-mailem, tam se dozví vše i o návštěvě kurýra.

Na stránkách Equa bank si vyplníte žádost a do dvou dnů vás navštíví kurýr, který zkontroluje všechny náležitosti na smlouvě a odešle ji do banky. Jakmile vám přijde SMS zpráva o aktivaci účtu, je hotovo. Zajímavé ale je, že vy vidíte prostřednictvím internetového bankovnictví pasivně svůj účet již v době po vyplnění žádosti a znáte i jeho číslo.

Poslední bankou našeho výčtu je Zuno Bank. Po vyplnění žádosti  si vyberete kurýra nebo pobočku. Také obdržíte mail, kde bude uvedeno klientské číslo do internetového bankovnictví. Do dvou dnů vás zkontaktuje kurýr a dohodne si s vámi termín podpisu smlouvy. V takzvaném startovacím balíčku naleznete heslo k aktivaci účtu. Pošta vám doručí platební kartu.

Moderní způsob zřizování účtu online je u nás stále v plenkách. Jak je vidno z napsaného, možnosti tu jsou, ale až na jednu světlou výjimku vždy musí klient vyvinout i jiné úsilí než to za klávesnicí počítače.

T.B.

3 komentářů k Jak založit účet přes internet

  1. Chtela bych se zeptat,zda muzu dceri zalozit na jeji jmeno vkladni knizku aniz by to ona sama vedela,chtela bych ji to nechat uschovano doma.Dekuji za odpoved

  2. Určitě to jde, myslím že například poštovní spořitelna má pro tyhle účely speciální dětský účet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *