Jak zjistit IČO firmy

Jakým způsobem postupovat, když chcete zjistit identifikační číslo (IČ, IČO) podnikatelského subjektu? Způsobů je překvapivě poměrně dost a my dnes přinášíme jejich výčet. Identifikační číslo je zásadní zejména ve chvílích, když vystavujete fakturu nebo daňový doklad obecně. Právě v těchto chvílích se člověk (zpravidla účetní) začíná ptát: s kým to vlastně obchodujeme, kde mají sídlo a jaké je jejich IČ.

První naprosto nutnou podmínkou pro to, jak ho zjistit, je znát název firmy nebo jméno podnikatele. Pro začátek to stačí, ještě lepší však je, když víte, jestli se jedná o fyzickou osobu, společnost s ručením omezeným, veřejnou obchodní společnost nebo akciovku.

 • Zadejte do vyhledávače dotaz ve tvaru: “název firmy ič” a v podobě “název firmy ičo”
  Výsledkem může být webová stránka firmy, může se také najít výpis z katalogu, kde budou tyto údaje nalezeny. Je to jednoduché a často to úplně stačí.

Ukázka: vyhledávání IČ pro Agrofert Holding

 • Zkuste vyhledat firmu v některém z velkých firemních katalogů. Největší databází tohoto druhu jsou seznamácké firmy.cz, můžete zkusit také najisto.cz od Centrumu nebo sluzby.cz.

Ukázka hledání na firmy.cz

 • Využijte živnostenského rejstříku – nachází se na adrese rzp.cz a jedná se o oficiální databází Ministerstva průmyslu a obchodu. Dá se využít také k reverznímu vyhledávání, tzn. pokud už nějaké IČ jste nalezli, na tomto místě ho můžete ověřit a zjistit, zda skutečně patří firmě, která vás zajímá.

Vyhledávání na rzp.cz

 • Pokud vám živnostenský rejstřík neposkytne relevantní odpověď, můžete využít také obchodního rejstříku. Ten se nachází na adrese or.justice.cz/ias/ui/rejstrik a vyhledávání v něm je velmi jednoduché a intuitivní. Skrze tuto webovou aplikaci jsou dostupné sbírky listin, digitalizované dokumenty se dají i přímo tisknout.

Vyhledávání v obchodním rejstříku

Pozor: kromě uvedených stránek rejstříků existuje i několik “alternativních” webů, vydávajících se za obchodní rejstřík a živnostenský rejstřík – jsou však provozovány soukromými subjekty a přístup do nich je často zpoplatněn. Informace na nich prezentované však čerpají z výše uvedených zdrojů, které jsou pod patronátem státní správy a dostupné zdarma.

1 komentář k Jak zjistit IČO firmy

 1. Prosím o pomoc nebo aspoň radu když se při použití tiskárny vytiskne vždy text
  ” CONFIDENTIAL ” ( vytištěno velkými písmeny vysokými 20 mm, napříč celé
  stránky A4 ).
  Ptal jsem se několika odborníků i jistého opraváře z Černošic ,který můj PC sám
  opravoval , avšak bez úspěchu,
  Děkuji a jsem připraven za ochotu zapkatit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *