Jak efektivně používat Dropbox ke sdílení a přenášení souborů

Vlastimil Ott

Nevíte, jak přenést do počítače rodičů 200 MB fotek? Nainstalujte na svůj a jejich počítač program Dropbox a ten vám tento problém vyřeší. Jeho hlavní funkcí je přenos souborů mezi více počítači. Říká se tomu synchronizace a program Dropbox je zadarmo.

Jak Dropbox získat a jak funguje

Program si stáhnete na stránce https://www.dropbox.com/downloading, funguje na systémech Windows, Mac OS, Linux a také na mobilních zařízeních. Během jeho instalace se zaregistrujete do služby Dropbox.com a poté vám v počítači vznikne složka Dropbox. Její obsah je automaticky nahráván na servery služby Dropbox.com (samozřejmě za dodržení bezpečnostních pravidel, přístup k nim máte pouze vy). V okamžiku, kdy si na jiném počítači nainstalujete Dropbox a připojíte ho do svého účtu ve službě Dropbox.com, nahrané soubory se stáhnou také do tohoto zařízení.

Jak synchronizace funguje

Když do složky Dropbox na stolním počítači nakopírujete soubor, za chvíli se objeví ve složce Dropbox vašeho notebooku (samozřejmě to platí pouze za předpokladu, že oba počítače jsou zapojeny do služby Dropbox.com a mají spuštěný program Dropbox).
Ve složce Dropbox můžete vytvářet i podsložky. V okamžiku, kdy soubor nebo složku smažete, odstraní se také z dalších připojených počítačů. To je výše zmíněná synchronizace. Zajišťuje, že soubory i adresáře jsou na všech zařízeních stejné.

Sdílení složky – jak dostat fotky k na jiný počítač

Pro sdílení dat mezi různými uživateli služby Dropbox.com slouží funkce sdílení složky (share folder). Vytvořte ve složce Dropbox složku Rodice a nakopírujte do ní fotky. Přihlaste se do svého účtu na Dropbox.com, dostanete se tam přes ikonu Dropboxu, který běží na liště programů, nebo zadáním dropbox.com v prohlížeči.
Dropbox pozvánka
Přihlaste se do služby, přihlašovací jméno je vaše e-mailová adresa, kterou jste společně s heslem zadávali při instalaci programu. Poté se vám zobrazí vaše soubory a složky.
Klikněte na řádek složky Rodice (ne na text, ale trochu vpravo od něj). Řádek se podbarví. Pak klikněte pravým tlačítkem myši a ze zobrazené nabídky vyberte první položku Invite to folder… (Pozvat do složky).

Zobrazí se okno, do něj zadejte platnou e-mailovou adresu (třeba mámy) a do políčka zprávu (“Ahoj, v této složce najdete vždycky čerstvé fotky, Pepa”).
Po odeslání zprávy musí ještě máma v e-mailu kliknout na odkaz, aby sdílení složky přijala. Pak se v jejím počítači objeví obsah složky Dropbox/Rodice. Vždycky, když do ní nahrajete nové soubory (nebo staré smažete), projeví se to během pár minut i na počítači u rodičů. Nasdílení složky se dělá jenom jednou. Sdílení složek zrušíte na adrese https://www.dropbox.com/share

Odkaz na fotky obchodnímu partnerovi

Na rozdíl od rodičů je vztah s obchodním partnerem časově omezený a fotky či jiné soubory potřebujete předat maximálně několikrát. Nemáte jistotu, že protějšek Dropbox používá. A pokud ano, sdílení složky je tak zbytečný luxus (i když se dá samozřejmě zrušit). Pokud potřebujete odeslat jednorázový odkaz na soubory ve vašem Dropboxu, použijte sdílení odkazu na složku (Share link).
Opět ho můžete nastavit například ve webovém prostředí – po kliknutí pravým tlačítkem na složku z nabídky vyberte položku Share link… (Na obrázku jsme ho orámovali modře.)
V okně zadejte e-mail (nebo e-maily), dokonce můžete poslat odkaz do sociálních sítí. V dolním okně pak napište nějaký průvodní text, např. “Pane kolego, posílám podklady pro prezentaci, Josef.”
Tlačítko Send odešle e-mail zadaným adresátům (jen zprávu, nikoliv soubory), kteří tak získají přístup k souborům ve složce – sami Dropbox mít nemusí. Tlačítko Get link zkopíruje adresu do schránky, odkud ji můžete vložit pomocí Ctrl-v do e-mailu nebo nějakého dokumentu.
Každý, kdo tento odkaz získá, si může zobrazit a stáhnout soubory z této složky. Dropbox.com mu dokonce nabízí tlačítko, které vše stáhne v souboru .zip. Sdílení odkazů na složky zrušíte na adrese https://www.dropbox.com/links

Služba Dropbox.com ukládá všechny aktivity, které se udály se soubory a složkami. Najdete je na adrese https://www.dropbox.com/events

Dropbox se používá k předávání většího množství dat (jako jsou fotky) místo e-mailu. V základu máte zdarma k dispozici 2 GB prostoru ve službě Dropbox.com. Díky různým fíglům můžete zdarma získat až 16 GB. Pokud byste si chtěli koupit třeba 100 GB prostoru, přijde vás to na 9,99 dolarů měsíčně (resp. 99 dolarů ročně).

1 komentář k Jak efektivně používat Dropbox ke sdílení a přenášení souborů

  1. Může Dropbox posloužit k tomu, abych ukládal texty, obrázky a menší videa tak, že se na ně bude moci pouhým běžným prohlížečem podívat každý, kdo si klikne na http adresu v mém textu na neveřejné webové stránce? (K vysvětlovacímu textu chci takto přikládat pro zájemce doplňující informace a ilustrace.) Takových návštěvníků u mně registrovaných budou asi desítky až stovky. Jde mi o tom aby se k souboru dostali bez dalších instalací a registrací. Díky za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *