Jak opravit poškrábané CD/DVD

Snad každý se setkal se situací, kdy si chtěl přehrát fotky nebo hudbu z cédéčka a ono nic, buď se objevila spousta chyb nebo se disk vůbec nenačetl. Pokud se po otočení disku v ruce neobjeví dost výrazné poškrábání, tak se může stát, že médium zkorodovalo , mohly na něj negativně působit sluneční paprsky nebo nečistota a v neposlední řadě, sice ne tak často, ale objevují se i chyby při vypalování.

Tip: Chcete dostávat odměny za to, že brouzdáte po internetu?
Vyzkoušejte prohlížeč BRAVE s vestavěným blokováním reklamy.

Zdarma stahujte zde

Druhy poškození CD/DVD

Mechanickému poškození CD nebo DVD lze zabránit jeho ukládáním do plastové krabičky a šetrným zacházením. Nejčastější závadou je zkorodování média, což se projeví až po nějaké době tak, že se disk vůbec nenačte nebo k jeho načtení dojde, ale přehrávání bude doprovázeno více či méně častými chybami. Koroze CD nosiče je způsobena špatným nanesením vrchní vrstvy laku na polykarbonátový základ na záznamové straně. V tomto případě není lak po stranách kvalitně utěsněn a vzduch pronikne pod něj a dochází tak k nafouknutí záznamové vrstvy. U DVD vzniká koroze při nekvalitním prolepení dvou polykarbonátových placek. Koroze optických nosičů je velmi častou vadou u levných neznačkových médií ze supermarketů a hypermarketů. Někdy mohou vznikat chyby při vypalování. Ty se nejčastěji stanou při zápisu přeplňovaného disku nebo při vytváření disku vícesekčního. U přeplňovaného disku nemusí dojít k úplnému uzavření zakončovací stopy, u vícesekčního disku se nejčastěji chybuje při špatném ukončení sekce a následném vypálení sekce následující. Na takto vypálených médiích jsou data uložena správně a dojde i k jejich načtení, ale disk je nemožné spustit.

Program IsoBuster

Způsobů, jak opravit poškrábané CD nebo DVD je několik. Nejprve si představíme program, který umí obnovovat média. Jmenuje se IsoBuster a lze jej stáhnout zde – http://www.smart-projects.net/isobusterdownload.php . Na uvedené domovské stránce se nachází několik odkazů, je třeba zvolit jednu z prvních možností. Pro upřesnění, požadovaná velikost programu je 3,7 MB, jakékoliv jiné verze jsou placené. I tento program je shareware, ale pro běžné použití jsou povolené funkce plně dostačující. Určitě není od věci mít program IsoBuster stažený na ploše, aby byl rychle k dispozici. IsoBuster je vybaven češtinou, takže po instalaci programu je třeba na záložce Options zvolit možnost Languages a tam nalézt češtinu. Jiné nastavení není třeba měnit, protože to výchozí je více než vhodné pro práci s programem.

IsoBuster se spustí dvouklikem na ikonku. Současně se musí vložit do mechaniky ono poškozené médium. Program si jej načte a vy se musíte proklikat k souborům přes záložku ISO. Ano, program IsoBuster udělá opravenou zálohu dat na poškozeném optickém disku, tato záloha bude uložena jako soubor ISO. V pravé části okna se objeví položka Soubor, klepnutím na něj se otevře volba Extrahovat a tu zvolte. Poté vyskočí okno s možností volby umístění ukládaného souboru. A začíná kopírování. Jakmile program rozpozná nečitelnou část, vyskočí hláška ( doprovázená zvukovým efektem). Pokud se jedná o nečitelné sektory, zaškrtněte políčko Ignorovat vše a hned následně pole Ignorovat. Někdy vyskočí pouhá informace, tak vyberte možnost Nahradit nulami, zaškrtněte volbu Vždy vyber a následně Vyber. Jakmile skončí kopírování souborů, které je již bez chyb, tak se objeví oznámení, zda chcete nově vytvořený soubor smazat. Zde je nutné zvolit možnost NE, protože při jiné volbě se opravený obraz neuloží. Program IsoBuster je velice šikovný a výkonný, ale s některými poškrábanými médii si nemusí poradit. Může mít problém s hlubokými rýhami. Ale na druhou stranu, úspěšně napraví valnou většinu CD a DVD a při práci podporuje prakticky všechny mechaniky. Jeho ovládání sice není úplně jednoduché, ale je v češtině a opravu dat by měl úspěšně zvládnout i začátečník. Navíc, vzhledem k tomu, že se jedná jen o vytváření obrazů, tak se použitím tohoto programu nemůže nic pokazit.

CD/DVD Repair kit

Pokud náhodou program IsoBuster nestačí na opravu poškozeného CD nebo DVD, tak je tady další možnost, ale ta již nebude zdarma. V obchodech s elektronikou lze zakoupit speciální pastu na opravu poškrábaných CD a DVD. Těchto past je více druhů, ale téměř vždy nesou označení jako Repair kit. Cena pasty se pohybuje do sta korun a její použití je jednoduché. Na poškozenou optickou stranu naneste obnovovací pastu, cca pět minut nechte působit a poté ji setřete hadříkem s mikrovlákny. Takto opravené médium by mělo být nejen čitelné, ale i bez chyb přehratelné v mechanikách.

Oprava zubní pastou

Ještě existuje jedna trošku originální možnost, ale docela účinná. Opravit poškrábané CD nebo DVD lze pomocí zubní pasty. Musí s použít ta nejlevnější a bez mikrogranulí. Pastu naneste na poškrábaná místa a jemně ji setřete navlhčeným hadříkem. Každá zubní pasta je abrazivní a zaplněná místa dokáže díky správnému odrazu čočka laseru správně načíst. Opravený nosič pomocí zubní pasty je třeba vložit do mechaniky co nejrychleji. A, bohužel, oprava zubní pastou je možná pouze pro jedno přečtení. Jinými slovy, tato metoda je sice docela účinná, ale stále je to pokus a případný omyl.

Takže, nechť vám slouží i zachráněná data z opravených nosičů…..

T.B.

3 komentářů k Jak opravit poškrábané CD/DVD

  1. Mám CD romku a nejde mi spustit žádné CD/DVD. Jak mám opravit nebo co mám tedy udělat? Předem děkuju za odpověď.

    Veronika47

  2. Tak koupi jsem v bazaru použitou hru Fallout3, nešlo nanstalovat tak jsem to chtěl opravit isobustrem ale negative.. Zubní pasta pomohla!! použil jsem obyčejnou, takové to hotelové balení a přetřel vlhkým leštícím hadříkem a ejhle, nainstalováno a už hraju .) Díky za radu!!

  3. poserte sa cd môžeš ochrániť ked ho dáš do obalu hmmmm no keby že to tu nenapíšeš tak to neviem jedna tona kecov a jedno percento využiješ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *