Jak synchronizovat procházení složek na ftp

Jak vyřešit synchronizované procházení složek na místním disku a vzdáleném ftp serveru.

Ve složitějších adresářových strukturách řady současných webových aplikací se nedá příliš orientovat. To může být problém například při programování složitějších aplikací, kdy na lokálním serveru máme jednak složky, které nechceme na vzdálený server posílat (typicky složky obsahují konfigurační údaje lokálního serveru) a souběžně složky a soubory, které naopak na ftp poslat chceme. Řešit ručně každý soubor zvlášť je relativně náročné. Existuje však několik aplikací, které si s tímto problémem dovedou poměrně dobře poradit a tento typ operací usnadnit.

Total Commander

V tomto správci souborů se dá k synchronizaci využít funkce Synchronizace složek. Najdete ji v menu Příkazy > Synchronizovat složky. Primárně slouží k porovnání obsahu vzdáleného s lokálním adresářem a jejich vzájemnému sladění – program analyzuje, jaké soubory jsou navíc na lokálním disku oproti vzdálenému a pomůže vám je vzájemně vyrovnat tak, aby jejich obsah byl co možná totožný.

total-commander

Filezilla

Jak asi víte, Filezilla má podobně jako Total Commander pracovní plochu v podobě dvou sloupců. Ve Filezille se dá ovšem narozdil od TC nastavit, aby se vám synchronizovala lokální se vzdálenou složkou. Jak to přesně funguje? Zhruba takto:

 • Na disku v počítači mám uloženy obrázky, které používám na svém webu, ve složce C:\weby\mujweb.cz\obsahwebu\obrazky
 • Hostuji u wedosu, takže na serveru mám ty samé obrázky uloženy v /www/obrazky
 • Když vše správně nastavím, vždy když přejdu do složky /obrazky na lokálním disku, v druhém panelu se mi načte stejný adresář na serveru. Můžete tedy pak jednoduše kopírovat na obě strany cokoliv potřebujete.

Nastavení je otázkou několika málo minut.

 1. Nastavte si správně připojení ftp serveru a otestujte, zda funguje. Nové ftp připojení nastavíte zadáním názvu místa, ftp serveru a přihlašovacích údajů v menu Soubor > Správce míst (Ctrl+S)
 2. Nastavte si v panelech stejnou složku na lokálním a vzdáleném serveru (například kořenový adresář webu).
  slozky
 3. Zkopírujte nebo zapamatujte si cestu k obou těmto složkám.
 4. Ve správci míst přejděte na kartu Pokročilé. Zde nastavte výchozí místní složku a výchozí vzdálenou složku na stejné hodnoty, jako jsou cesty v otevřených panelech.
  spravce-mist
 5. Nezapomeňte zaškrtnout položku “Použít synchronizované procházení”.
 6. Při příštím připojení na toto místo budete automaticky přesměrováni v obou panelech přesně na ta místa, která jste si nastavili. Stejně tak pokud přejdete do níže zanořených složek, panely se samy synchronizují.
  synchronizace

2 komentářů k Jak synchronizovat procházení složek na ftp

 1. Pletete si, nebo spíše divě kombinujete, synchronizaci souborů se synchronizovaným procházením.

 2. Souhlasím, synchronizační procházení je asi přesnější označení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *