Jak udělat 3D fotku

Chcete si také vytvořit 3D fotku? Je to snadné. Program Photosynth je volně šiřitelná aplikace a nástroj, který dokáže automaticky vytvořit 3D prostředí ze sbírky jakýchkoliv fotek.

Díky programu Photosynth můžete rychle, jednoduše a zdarma své fotky převést do 3D zobrazení. Je to velice zábavné. To, co tvoříte, jsou tzv. synthy a jejich tvorba je opravdu jednoduchá, i když se to ze začátku nezdá. Synthy utvoříte nejlépe v tom případě, že nafotéte velké množství navzájem se překrývajících fotografií. Pozor si dejte na to, abyste nefotili pouze z jednoho úhlu pohledu a z jednoho místa, ale předmět focení (chrám, zámek, pokoj, váza, televize aj.) musíte fotit z různých pozic a z různých úhlů pohledu, abyste docílili toho nejlepšího synthu. Fotit začněte nejdřív celek a až po té menší detaily.

Photosynth také posouvá významným způsobem možnosti lidí, jak se mohou dělit o své fotografie a zážitky. Digitální foťák, vlastní kreativita a fantazie ve spojení s technologií Photosynth přemění fotografie jakéhokoliv autora v intenzivní trojrozměrný a 360 stupňový zážitek.

Díky Photosynthu můžete netradičně prezentovat své fotografie, automaticky si vytvořit 3D prostředí či generovat prostředí s ohledem na obsah fotografí.

Mezi výhody tohoto programu rozhodně patří jeho jednoduchost, freeware, snadný uploď a snadné sdílení. Nevýhodou může být především nulová šance, jak ovlivnit výslednou 3D fotografii, tu možnost máme pouze při fotografování předmětů. Ale chyby, které se mohou objevit ve vzniklém synthu, už možnost nikdo opravit nemá.

Věci vypadající dobře na fotkách ne vždy vypadají dobře a e vždy fungují ve photosynthu. Je to proto, že tato technologie nepracuje s tvary objektů, ale především s celkovou strukturou obrázku. Nefoťte, nebo se alespoň nesnažte fotit velmi lesklé, hladké či jednobarevné (například černou místnost, vodu apod.) věci.

Program

Fotografie v zobrazení 3D efektu je možné si vytvořit buď na oficiálních stránkách www.photosynth.net, nebo si stáhnout zdarma program z internetu – ke stažení je na mnoha stránkách, stačí si ho vyhledat na google.cz jako „Microsoft Photosynth download“ a naběhne vám mnoho stránek, kde si jej můžete zdarma uložit do svého počítače.

Pokud program máte stažený, postupujete podle příkazů a možností. Po spuštění Photosynth programu se musíte přihlásit pomocí svého Live ID (v případě, že ho nemáte si ho vytvořte kliknutím na Get a Windows Live ID v přihlašovacím okénku). Po té klikněte na Start a new synth, kdy začnete s tvorbou 3D efektivní fotografie. Vyberete si fotky, z kterých chcete synth utvořit. Stačí už jen zadat název kolekce, licenci a štítky a vše potvrdíte stisknutím na možnost Synth. V této chvíli začnete tvořit 3D kolekci fotografií, které se budou nahrávat na internet. Můžete využít až 20 GB místa, což je poměrně dost. A pak už se jen kochat svým výtvorem.

Tipy

Bude asi nejlepší, když začnete něčím menším, než je budova, místnost a podobně. Vyberte si něco malého, jako je například panenka, váza či rádio. Neměl by pro vás být problém udělat alespoň deset fotografií tohoto předmětu během několika pár minut. Každá část předmětu by měla být zobrazena na fotkách minimálně třikrát z různých úhlů pohledu. Překrytí u fotografií by mělo být minimálně padesáti procentní – čím více budete fotky překrývat, tím lépe se sestaví 3D efektivní fotografie. Úhly focení, především u budov a staveb by měly být co nejmenší, pokud možno minimálně patnáct až dvacet pět stupňů. Tím docílíte lepší fotografie s 3D efektem. Důležité je neořezávat hotovou fotku, to si zařídí Photosynth sám – vy pouze fotky otočte, aby nebyly vzhůru nohama a podobně. Pořizujte i širokoúhlé záběry, především pokud se jedná o stavbu, most či nějaký dům.

Jak fotit a nahrát fotky pomocí webového prohlížeče

Jako první vyfoťte kouty místností a prostředky zdí a až po té vyfoťte detailněji předměty a věci, které se vám líbí – platí zde pravidlo, že čím víc detailních fotek vyfotíte, tím lépe pro program Photosynth. U těchto předmětů, které se vám líbí a které byste v 3D efektu chtěli mít detailněji zobrazené, foťte tento předmět kolem dokola, ze všech stran a ze všech úhlů pohledu. Fotky se mohou určitě překrývat, program si potom zpracuje sám, co bude potřebovat a co ne.

Fotografie z fotoaparátu si přeneste pomocí kabelu či čtečky paměťových karet do počítače. Všechny fotografie byste měli pečlivě prohlédnout a dát je do takového tvaru, aby nebyly otočené, nebo vzhůru nohama a podobně. Důležité je fotografie neořezávat, avšak s kontrastem, barvou, ztmavením či zesvětlením si pohrávat můžete.

Pokud jste fotografie pečlivě zkontrolovali a pokud možno upravili, můžete začít s tvorbou 3D fotografie. Klikněte tedy na stránky www.photosynth.net, kde na konci stránky v dolní oblasti máte obrázek fotoaparátu a pod ním text Create your Synth, na který musíte kliknout. Otevře se vám nová stránka, kde je v zeleném obdélníčku text Install Photosynth, na tento text klikněte. Po té se vám začne program buďto automaticky, nebo po vašem potvrzení instalovat do počítače.  Ihned, jak ho nainstalujete, se vám v tom samém obdélníčku, kde bylo Install Photosynt, zobrazí text Create a Synth. Na to klikněte. Naběhne vám nové okno, kde si zvolíte vámi nafocené fotky, ze kterých nyní budete chtít udělat tzv. Synth. Jakmile fotky vyberete, potvrdíte jejich výběr kliknutím na příkaz v dolní oblasti Synth. Naběhne vám opět nové okno s názvem Synthing, kde vám budou nabíhat tyto fotografie do Photosynthu. Bude se vám ukazovat zbývající čas ukládání.

1 komentář k Jak udělat 3D fotku

  1. potřebuji přes notas vyfotit občanku a poslat to přes EmailMaruška Růžičková,a nevím jak a jestli to jde jinak

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *