Jak udělat gif animaci

Animovaný gif je nesmírně populárním typem sdíleného obsahu. Jen málokdo ho však umí nejen poslat, ale i vytvořit. Po přečtení tohoto článku můžete i vy začít sekat gif animace jako Baťa cvičky.

Co je gif

Gif je jeden z typů formátů, ve kterém lze uložit obrázky. Od jpeg nebo png se liší tím, že obrázek lze do něj uložit i v podobě sekvence po sobě jdoucích snímků a vytvořit tak jednoduchou animaci. Pro ilustraci, jak takováto animace vypadá zde jeden pro ukázku (načítání může chvilku trvat, v závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení):

Birthday-cake-sister-faceplant

1. Zdroj animace

Zdrojová sekvence animovaných gifů je v zásadě několik statických obrázků, které se mezi sebou střídají. Jsou tři základní možnosti, kde “sebrat” tyto zdrojové statické fotografie: vlastní kresba, série nafocených snímků (nejjednodušší zdroj, který nepotřebuje žádnou další úpravu) a nebo zachycené snímky z nějakého videa.

Pro kresbu můžete využít tyto postupy:

 • Tažení myší v programu Malování (součást všech Windows).
 • Kreslení prstem/perem na displeji mobilu či tabletu – stáhněte si například aplikaci Skitch (na Google Play pro Android zde, pro iPhone/iPad zde) – odtud si hotový obrázek pošlete emailem do počítače nebo synchronizujte do něj podle tohoto postupu.

Zpravidla je další snímek nejjednodušší vytvářet tak, že uložíte první obrázek, ten zkopírujete, provedete v něm malou změnu, opět uložíte takto změněný obrázek a v něm provedete další úpravu.

Dalším populárním zdrojem obrázků jsou vystřižené kousky z různých videí, seriálů a filmů. Zde stojíme před problémem, jak zachytit jeden konkrétní snímek z videa a převést ho na obrázek.

Doporučujeme tento postup:

 • Stáhněte a nainstalujte přehrávač VLC Player.
 • Na video, se kterým chcete pracovat, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Otevřít v programu > VLC media player
 • Nejprve nastavte místo, kam se mají ukládat vyfocené kousky videa. Jděte v menu VLC playeru do Nástroje > Nastavení > Video > Snímky videa > klikněte na tlačítko Procházet… a najděte na disku místo, kam se mají tyto snímky ukládat, abyste je v budoucnu nalezli. Volbu potvrďte přes tlačítko Uložit.
 • Přehrávejte video do místa, které chcete sejmout jako obrázek a pak pauzněte přehrávání – buď kliknutím na příslušné tlačítko, nebo stiskem klávesy mezerník.
 • Jakmile se obrázek zachytí a uloží můžete pokračovat v přehrávání dále do místa, kde zachytíte snímek další.
Nastavení místa ukládání obrázků ve VLC
Nastavení místa ukládání obrázků ve VLC

2. Animování obrázků

Máme tedy již hotovou sekvenci obrázků, které bychom chtěli nyní využít k tomu, aby se spojily za sebou do plynulého přehrávání abean vytvořily animaci v podobě gif souboru. Umí to řada pokročilejších programů pro grafickou práci jako je Photoshop nebo Gimp, nicméně pokud vám jde čistě o jednorázové vygenerování gifu, není absolutně zapotřebí nořit se do studia jejich ovládání a mnohem jednodušší je využít specializovaného nástroje.

Postup práce s nimi je v zásadě vždy velmi podobný:

 • Nahrajte všechny obrázky, které chcete spojit v pořadí o prvního zobrazeného po poslední,
 • nastavte rychlost přehrávání nebo přidejte speciální efekty
 • a stáhněte vytvořený soubor animace – gif.

Online a bez instalace fungují tyto aplikace:

 • Loogix – vytvoří animaci ze 3 a více snímků, umí i dodat speciální efekty.
 • Gickr – dovede vytvořit animaci i z Youtube videa nebo obrázků z Flickeru.

Pro Windows můžete využít:

Na mobilech a tabletech pak lze zprovoznit:

 • Gifboom – bezplatná aplikace pro Android, dovede vytvořit gif i z videa
 • Cinemagram – vyspělý program na tvorbu a sdílení gifů pro iPhone
 • Moquu – animační nástroj pro iPad

Sdílení animací

Většina aplikací fungujících online nebo na mobilech kromě toho, že gif vytvoří, ho i následně publikuje někde na webu a získáte pak adresu, kterou pak můžete dále posílat na Facebook nebo na email. Pokud to vámi vybraná aplikace nedovede a hledáte místo, kam byste mohli hotové dílko odeslat a přispět k jeho šíření po internetu, stačí najít nějaký obrázkový hosting, který povoluje i zasílání obrázků typu gif. Jedná se například o:

2 komentářů k Jak udělat gif animaci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *