Jak zálohovat na Wedos Disk

Wedos Disk je nová služba od firmy Wedos Internet (provozovatel 3. největšího webového hostingu v ČR), která umožňujte zálohovat data na zabepečený server a synchronizovat je mezi více místy. Jak disk zprovoznit a jak si stojí ve srovnání s konkurencí? Podívali jsme se této službě na kloub.

O tom, že zálohovat je potřeba a zálohovat by se mělo co možná nejčastěji a nejpečlivěji, už byly popsány stovky stran a tisíce webových stránek. Po éře externích disků a záloh na magnetové pásky přichází nový trend – zálohy a kopie na internetová úložiště. Do ostrého konkurenčního boje mezi Dropbox, SkyDrive od Microsoftu, iCloud od Apple a Google Disk vstoupila nová ambiciozní česká služba – Wedos Disk.

Jak získat Wedos Disk

Nejjednodušší cestou k tomu, abyste mohli začít využívat tohoto disku, je využívat webhosting u Wedosu (nejlevnější varianta stojí aktuálně 30 Kč na měsíc, občas se dají vychytat i nějaké slevy, a nebo při přechodu od konkurence můžete získat až dva roky zadarmo – dá se získat na wedos.cz). Pokud ho máte, můžete si bezplatně nechat zřídit vlastní disk o velikosti 5 GB v zákaznické administraci. V případě, kdy využíváte služeb VPS (virtuálního serveru), máte pak zdarma v základu 10 GB.

Pokud vám 5 GB nestačí, můžete využít placeného úložiště s větší kapacitou – to se dá objednat na této stránce a ceny jsou nastaveny následovně: disk o kapacitě 30 GB stojí 50 Kč měsíčně, 100 GB 100 Kč měsíčně a 1 TB 300 Kč měsíčně. Když srovnáme, jak si stojí placený Wedos Disk ve srovnání s aktuálně nejpopulárnější službou tohoto typu, s Dropbox.com, zjistíme následující: U Dropboxu stojí disk o velikosti 100 GB něco přes 200 Kč (podle aktuálního kurzu koruny za 9,99 USD), za 200 GB zaplatíte něco přes 400 Kč (19,99 USD) a za 500 GB zhruba tisícovku (49,99 USD).

Když tedy obě služby srovnáme podle parametrů – Wedos je ve všech variantách služby levnější a nabízí podporu v češtině, Dropbox je o něco dražší a případně problémy se řeší se zámořskou podporou anglicky – na druhou stranu, Wedos nenabízí žádný vlastní software a musíte si zálohování na něj zprovoznit ve všech zařízeních, kde ho chcete používat, sami – Dropbox má oproti tomu vlastní aplikaci pro všechny rozšířené operační systémy a její nastavení je podstatně jednodušší.

Přidání síťového disku

K wedosovskému disku není dodávána žádná aplikace, vše si tedy musíte zprovoznit sami. Způsobů, jak to zařídit nebo nastavit je řada:

 • využití ftp
 • rsync
 • SMB (síťový disk)

My zde popíšeme ten nejjednodušší – přidání wedos disku jako síťového disku ve Windows. Má tu výhodu, že nemusíte nic instalovat a po přidání se vám zobrazí tento internetový disk jako další disk vašeho počítače (podobně, jako se vám zobrazí v počítači další disk, když do něj třeba vkládáte flashku). Ve Windows 7 je postup následující:

 • Jděte do menu Start > Počítač (Win+E)
 • Klikněte nahoře v okně na tlačítko Připojit síťovou jednotku
 • Vyberte, jaké písmeno jí má být přiřazeno (např.: Z:)
 • Do řádku Složka: vyplňte údaje, které vám byly zaslány na email při zřízení služby – v emailu vám dorazilo něco jako:
  2. SMB/CIFS (síťový disk ve Windows)    síťová složka: \\1234.s12.wedos.net\s1234    uživatel: s1234
  do řádku Složka: tedy  vyplňte údaj síťová složka – v tomto případě jde tedy o údaj \\1234.s12.wedos.net\s1234
 • Po přidání disku budete vyzváni k zadání uživatelského jména a hesla – ty opět naleznete v emailu, který vám dorazil při vytvoření disku – jedná se o údaje Hlavní uživatel Login: Heslo:
 • Po úspěšném přihášení můžete vidět disk mezi ostaními diskovými jednotkami vašeho počítače a můžete si na něj začít ukládat cokoliv naprosto stejným způsobem, jako na pevný disk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *