Jak zjistit IP adresu routeru

Jak zjistit IP adresu routeru

Může se stát, že se potřebujete připojit k vašemu routeru a změnit jeho nastavení, ale zapomněli jste IP adresu. My vám přinášíme hned dva způsoby, jak zjistit IP adresu routeru. Kromě toho se také zaměříme na to, jak zjistit IP adresu počítače či kamery. Není to nic složitého!

Jak zjistit IP adresu routeru

Co je to IP adresa

Jedná se o číslo, které identifikuje síťové rozhraní v počítačové síti, které používá IP protokol. Nyní je nejrozšířenější IPv4, jenž používá 32bitové IP adresy. Ty jsou zapisovány po osmicích bitů. Například 192.168.0.2. IPv4 je však z důvodu nedostatku adres postupně nahrazován IPv6.

Adresa IPv4 má nejčastěji tvar mezi 000.000.000.000 a 255.255.255.255, pro domácí síťování se nejčastěji používají třídy A, B a C.

  • Třída A: 10.0.0.0 až 10.255.255.255
  • Třída B: 172.16.0.0 až 172.31.255.255
  • Třída C: 192.168.0.0 až 192.168.255.255

Zkratka IP znamená Internet Protocol a jedná se o protokol, díky kterému spolu mohou všechna zařízení v internetu komunikovat. IP byl vyvinut právě pro potřeby komunikace v internetu.

Možná by vás ani ve snu nenapadlo, že budete potřebovat znát IP adresu svého routeru. Ta se vám však může hodit, obzvlášť, budete-li chtít změnit jeho nastavení.

Jak zjistit IP routeru

Pomocí příkazového řádku

Nejprve spusťte příkazový řádek. Poté stiskněte klávesy Windows+R a do pole Otevřít napište příkaz cmd. Následně potvrďte tlačítkem OK.

jAK ZJISTIT ip ADRESU ROUTERU

Zdroj obrázku: wintip.cz

Poté napište do příkazového řádku ipconfig /all a stiskněte Enter. Tento příkaz vytvoří konfiguraci síťového připojení. Nyní vyhledejte řádek Default Gateway (Výchozí brána), ve kterém zjistíte IP adresu routeru.

Jak zjistit IPadresu routeru

Zdroj obrázku: wintip.cz

Nyní spusťte internetový prohlížeč a zjištěnou IP adresu opište do prostoru pro webovou adresu a stiskněte Enter. Následně budete dotázáni na jméno a heslo pro přístup do vašeho routeru.

Centrum síťových připojení

Chcete-li vyzkoušet jiný způsob, nabízí se ještě Centrum síťových připojení. Klikněte na síťová připojení a z menu zvolte Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Poté v otevřeném okně klikněte na název připojení a dále na tlačítko Podrobnosti.

Jak zjistit IP adresu routeru

Zdroj obrázku: wintip.cz

Nyní v okně Podrobnosti síťového připojení vidíte IP adresu routeru v řádku Výchozí brána IPv4.

Není-li možné se připojit k routeru pomocí WiFi sítě, nabízí se ještě možnost připojení pomocí kabelu. Nejprve propojte síťovou kartu vašeho počítače s LAN portem routeru, a dále postupujte podle pokynů výše.

Jak zjistit IP adresu počítače

I u počítače je několik možností, jak zjistit jeho IP adresu. Jinou IP adresu má síťová karta a jinou přímo počítač ze strany internetu. V tom druhém případě jde ve skutečnosti právě o IP adresu routeru. Tu zjistíte dvěma způsoby, které jsme si uváděli výše a to buď pomocí příkazového řádku, nebo v centru síťových připojení.

IP adresa počítače ze strany internetu

IP adresa vašeho počítače ze strany internetu se mění v závislosti na vašem připojení. Může být veřejná či neveřejná. Se svým poskytovatelem si můžete domluvit, abyste měli stále stejnou IP adresu, ale někteří poskytovatelé si za to nechávají zaplatit.

Adresu nejlépe zjistíte přímo v internetovém vyhledávači. Do vyhledávacího pole zadejte “moje ip” a měly by se vám vyhledat odkazy, které vám adresu zobrazí.

Jak zjistit IP adresu jiných zařízení?

Potřebujete zjistit IP adresu kamery? To může být problém, protože samotné zařízení vám ji neukáže. IP adresa je kameře přidělena routerem. Číslo IP adresy se pak bude pohybovat v rozsahu mezi číslem IP routeru a jeho masky. Pro příklad, je-li číslo IP adresy vašeho routeru třeba 192.169.1.0 s maskou 244.244.255.0, IP adresa kamery bude někde v rozmezí mezi 192.169.1.1. až 244.244.254. Nejsnadněji toto číslo zjistíte v administraci routeru ve všech připojených zařízeních.

Jak zjistit IP adresu routeru

Zdroj obrázku: cnews.cz

Na postupu zjištění IP adresy routeru není nic složitého a opravdu nemusíte být IT specialista, abyste to zvládli. Stačí přesně dodržet daný postup a IP adresu naleznete bez problémů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *