Jak zrychlit program ve Windows

Potřebujete urychlit nějakou vybranou operaci v počítači? Do určité míry se to zařídit dá a my poradíme jak. S okamžikem spuštění systému Windows začínají běžet souběžně procesy, zajišťující správnou funkci různých částí systému. Jeden (expolorer.exe) se tak například stará o to, aby byla vidět plocha a okna, jiný třeba o to, aby běžel správně antivir, další o to, aby vám fungoval správně prohlížeč a mohli jste si v něm teď číst tento článek.

Tyto procesy mají ve výchozím stavu nastavenu stejnou prioritu zpracování – systém se snaží vyvážit výkon, který má k dispozici tak, aby přednostně běžely ty procesy, které zajišťují funkce, které uživatel aktuálně potřebuje a automaticky řídí, který z procesů má mít pro svou činnost vyšší výpočetní kapacitu.

Nežádoucím se toto chování může stát například tehdy, když na pozadí spustíme nějaký proces, který chceme mít co nejrychleji zpracován, a mezitím ještě používáme nějakou jinou aplikaci. Systém uvažuje tak, že přednostně by měl fungovat aktuálně obsluhovaný program a přiřadí mu vyšší prioritu – zatímco v minimalizovaném okně běžící proces bude upozaděn. To pak ovšem zapříčí, že proces, který chceme mít co nejrychleji zpracován, bude naopak trvat poměrně dlouho, protože systém mu nepřidělí dostatek prostoru na práci. Řešením tohoto stavu je ruční zásah do nastavení priorit procesů.

 1. Spusťte Správce úloh – přes klávesovou zkratku Ctrl+Shift+Esc nebo Ctrl+Alt+Del (podle verze Windows).
  Správce úloh
  Správce úloh
 2. Přepněte na kartu Procesy.
  Karta procesy
  Karta procesy
 3. Klikněte pravým tlačítkem myši na proces, jehož běh chcete přednostně zajistit.
 4. Z kontextového menu vyberte položku Nastavit prioritu.
 5. Pokud chcete nastavit maximální možnou prioritu, doporučujeme zvolit Vysoká – položka Reálný čas může způsobit nestabilitu systému.
 6. Od této chvíle by vybraná aplikace měla běžet znatelně rychleji, než před tímto zásahem.

Komentář ke článku “Jak zrychlit program ve Windows”

 1. Mam dotz,koupil jsem si HP620 a dále jsem si přikoupil DVB-T Receiver TVGo DVB-TO2Q MCE a upozornuje mě ze nemuže najít ovladač k tomuto zařízeni.Co mam dělat?
  Děkuji ing Dzurko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *