Výroba domácího mýdla

Chcete-li si vytvořit vlastní domácí mýdlo, je to opravdu velmi jednoduché. Stačí trocha trpělivosti a mýdlo je brzy hotové. Na internetu je k dohledání několik různých návodů a receptů na různá mýdla. My vám však přinášíme základní informace, z čeho se mýdlo nejčastěji vyrábí, jaké přísady se do něj dávají atd.

Z čeho se vyrábí

Nejjednodušší je koupit si čirou nebo bílou mýdlovou hmotu, speciální barvu do mýdel (rovněž se používá na obarvení vosku, gelu aj.) a aroma – prodává se buď přímo na výrobu mýdel, nebo můžete použít například olejíček do aromalampy, který také svůj účel splní. Mýdlovou hmotu rozehřejte ve vodní lázni, nejlépe v zavařovací sklenici, ale tak, aby se nevařila. Jakmile se rozehřeje, obarvěte ji, přidejte aroma a vlijte do formy. Následně nechte pořádně zaschnout, klidně vložte do ledničky nebo na nějaké jiné chladné místo (např. sklep, spíž, garáž).

Formičky

Důležitou pomůckou k výrobě mýdel jsou formičky, které můžete použít v různé velikosti i tvaru – dejte prostor své fantazii a použijte formičky na vánoční pracny či jiné cukroví, formy na muffiny aj. Nejlepší jsou silikonové nebo umělohmotné formičky, z kterých mýdlo snadno dostanete. Z kovových forem se mýdlo dostává ztěžka. Skvělý nápad je použít kovové formičky na vykrajování cukroví – formičku položíte na pečící papír a vylejete ji směsí na mýdlo a po ztuhnutí jen jemně z formičky vysunete.

mýdlo

Přísady

Do mýdel lze přidat ledacos. Záleží jen na vaší fantazii. Pokud vám jde jen o vzhled mýdla, přidejte klidně korálky, kamínky, mušličky. Pokud vám však jde spíše o aroma, nic nezkazíte kávovými zrnky, ořechy, rozmačkaným ovocem, bylinkami, kokosem nebo kakaem. Jestliže použijete nějaké potraviny, důležité je mýdlo zakonzervovat ještě kyselinou benzoovou. Tu koupíte v lékárně nebo v drogerii.

Mýdlová hmota po domácku

Je-li libo domácí mýdlovou hmotu, stačí, když stará mýdla nebo jejich zbytky smícháte, nastrouháte nebo rozmačkáte na maličké kousky a necháte ve vodní lázni rozehřát.

Kde koupit ingredience na mýdlo

Existuje velké množství internetových obchodů, kde můžete nakoupit všemožné přísady, z kterých mýdlo doma snadno vyrobíte. V některých drogeriích, pokud budete pořádně hledat, také přísady naleznete.

2 komentářů k Výroba domácího mýdla

  1. Ráda bych vyráběla vlastní mýdla – určila si, z čeho budou. Škoda, že návod počítá s jakousi mýdlovou hmotou a tak jen vlastně tvořím tvar mýdla.

  2. Vyrobila jsem mýdlo z tuků olejů. Je perfektní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *