Ztráta SPZ

Ztratili jste SPZ od automobilu nebo motocyklu? Ať už jste přišli o státní poznávací značku vlastní chybou, někdo vám ji odcizil nebo upadla za jízdy bez vašeho vědomí, hrozí vám pokuta ve výši několika tisíc nebo dokonce odebrání řidičského průkazu. A opravdu je nebude zajímat, zda značku na autě máte úmyslně či nikoliv. Bez státní poznávací značky na silnici zkrátka nesmíte. Jak si v takové situaci poradit?

Pokud zjistíte, že vám značka chybí, až během jízdy, musíte auto odstavit a nesmíte pokračovat v jízdě. Jestliže vás Policie ČR zastaví a zjistí chybějící státní poznávací značku, jak jsme již uvedli výše, hrozí vám pokuta nebo odebrání řidičského průkazu. Pokud máte svědka (například spolujezdec), který spolu s vámi Policii ČR dosvědčí, že jste při vyjíždění značku měli, mohou být policisté shovívaví a přihlédnout k této skutečnosti, ale ne vždy je to pravidlem.

Postup při ztrátě státní poznávací značky je poměrně snadný, avšak musíte jednat co nejrychleji a zbytečně neotálet. Nejdříve se obraťte na Policii České republiky, kde tuto událost nahlásíte. Musíte se dostavit na městský úřad v obci s rozšířenou působností, konkrétně do části registru vozidel, kde jsou pracovníci způsobilí řešit požadavky týkající se registračních značek, tedy i jejich ztrátu. Ve větším městě zajděte na magistrát.

SPZ

S sebou si vezměte doklady, tedy občanský průkaz, nebo v případě, že jste cizinec, tak povolení k pobytu. Nesmí chybět ani technický průkaz. Pokud zastupujete třetí osobu, nutností je plná moc. U podnikatelů je povinností předložit i živnostenský list nebo výpis z trestního rejstříku. V případě odcizení státní poznávací značky předložte pracovníkovi registru vozidel i protokol – oznámení od Policie ČR.

SPZ je často hotová na počkání. Ať už značku ztratíte, nebo je vám odcizena, platíte správní poplatek platný dle aktuálního ceníku (v době sepsání článku tj. 450 Kč za vystavení 2 ks nových státních poznávacích značek).

Pokud jste našli pouze část ztracené poznávací značky, tuto část vezměte s sebou na úřad. Pokud vám zbyla pouze jedna státní poznávací značka, vezměte ji.

4 komentářů k Ztráta SPZ

 1. Autorovi bych doporučil trochu více právního povědomí a trochu méně servility k policii. O jeho neznalosti věci svědčí i fakt, že neexistují žádné SPZ, ale pouze registrační značky (RZ).

  Budiž řečeno, že přestupkem je pouze zaviněné jednání a jelikož právo v této zemi nebylo ještě úplně pokáleno, prokazuje zavinění policie popř. přestupková komise. V rozporu s autorem odpovědi tomu tedy není tak, že řidič se musí z přestupku vyvinit. Také je dobré připomenout, že řidič vždy může odmítnout podat vysvětlení, neboť nikdo po něm nemůže chtít, aby sám sebe nabonzoval. Taktéž spolujezdec, je-li příbuzným (“osobou blízkou”) řidiče, nemusí proti němu vypovídat.

  Na závěr: pokud budete policii tvrdit, že jste RZ ztratili za jízdy a policie nemůže dokázat opak, musí být v takovém případě (slovy autora článku) shovívavá, jinak bude postupovat protiprávně. Tj. nemůže udělit řidiči pokutu. Pokud se policisté pokusí využít řidičovy neznalosti práva, stresující situace apod. a budou se pokuty dožadovat, řidič vždy může požádat o projednání domnělého přestupku před správním orgánem – přestupkovou komisí. To se také doporučuje, neboť akceptování sankce udělené přímo policistou je neodvolatelné a nelze se proti němu bránit.

 2. Dobrý den,
  v roce 2012 mi byl odebrán ŘP na půl roku, sankce zmírněna na tři měsíce. Po tu dobu jsem neřídila. Nevědomky jsem si nepožádala o navrácení ŘP, který jsem neodevzdala, neboť jsem se proti rozhodnutí dvakrát odvolávala. Nyní mě v roce 2015 při silniční kontrole byl ŘP odebrán s tím, že na MHMP se mnou začne správní řízení. Hrozí mi min. 25 tisíc pokuta plus odebrání ŘP na min. 1 rok. Mohu se hájit svou tehdejší nevědomostí? Za tři roky jsem byla několikrát kontrolována silniční hlídkou, i jsem si nechala vypsat kartu řidiče, kde je jasné, že s 0 body jsem od doby sankcí nespáchala žádný přestupek. Pokuta a souběžně zákaz řízení jsou dva tresty, a oba poměrně likvidační.
  Děkuji za odpověď

 3. Vazeni, na sluzebni ceste v Bosne jsem ztratil zadni reg. znacku. Policie te zeme mi vydala potvrzeni o ztrate. Za 8 dni bych se mel vracet ze sluzebni cesty, jake jsou moje dalsi postupci. Muze li pomoci Ambasada. Pozdrav Jaroslav.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *