Email: Jak posílat a ukládat soubory v příloze

Jak odeslat soubor ve formě přílohy pomocí emailové schránky a jak si přílohu z emailu uložit. Návod pro Seznam email a Gmail.

Jedná se o jeden z nejjednodušších úkonů, které můžete vůbec na všem počítači a internetu učinit, ale o to méně návodu na tuto činnost získáte a je rovněž pravdou, že občas i ten nejprimitivnější úkon může člověk pozapomenout, takže rozhodně není od věci si prostřednictvím tohoto článku postup připomenout.

Obecný postup (pro všechny online emaily)

Uložení souboru

Pokud vám někdo z vašich známých poslal soubor, poznáte to kromě emailového textu, kde se o souboru pravděpodobně zmiňuje rovněž symbolem kancelářské spony, která má symbolizovat textovou přílohu.

Přílohy naleznete buďto v hlavičce nahoře či dole pod emailovým textem, anebo nahoře i dole, to je odvislé od poskytovatele emailové schránky.  S vysokou pravděpodobností zde budete mít možnost zobrazit a stáhnout. Pokud nevíte, o jaký soubor jde, doporučujeme soubor pouze zobrazit a následně se rozhodnout, jestli ho toužíte mít na svém harddisku. Pokud ano, klikněte následně na stáhnout a zvolte si cílovou složku, kam chcete soubor uložit.

Posílání souboru

Pokud toužíte nebo potřebujete někomu zaslat pracovní soubor či fotografii z cesty, bude to už malinko náročnější, ale nic co byste nezvládli.

Klikněte na napsat nový email, vyplňte vše potřebné jako příjemce, předmět, napište rovněž nějaký text, kde se ideálně zmíníte o tom, co zasíláte, pokud to tedy jasně nevyplívá z kontextu nebo z předchozí diskuze atd. Následně v horní části vyberte variantu přidat soubor či přílohu, zade jde o typ emailové schránky, každá má jednotlivé funkce a úkony trošku jinak popsané, ale výsledný efekt je stejný. Zobrazí se vám nové okno s vašimi složkami a soubory, kde ve všem počítači najdete soubor, který chcete poslat, označíte ho a vaši volbu potvrdíte.

Odesílání emailu bude trvat pravděpodobně déle než ještě zvyklý z důvodu nahrávání dané přílohy. Pokud tedy máte v plánu posílat větší soubor  je dobré ho nahrát na nějaký z internetových datových serverů, o kterých jsme vás již také informovaly.

Návod pro Seznam email

Odesílání

Při psaní emailu se do rozhraní pro přiložení souboru dostanete přes tento odkaz:

 

na které když kliknete, zobrazí se následující tlačítko (jeho vzhled se může podle prohlížeče a systému lišit):

 

Po kliknutí na tlačíko Vybrat soubor se objeví okno, s tzv. průzkumníkem Windows – prostě teď je potřeba najít soubor, co chcete přiložit k emailu na disku. To, kde se přesně nachází váš soubor, vám samozřejmě nemůžeme přesně poradit, ale většinou to bývá ve Windows XP někde pod Tento počítač > Disk C: > Documents and settings > vaše uživatelské jméno > Dokumenty, ve Windows Vista a 7 pak pod Počítač > Disk C: > Users > vaše uživatelské jméno > Dokumenty.

Na vybraný soubor pak stačí kliknout a dole v okně dát Otevřít. Nezapomeňte ještě vyplnit zbytek emailu, hlavně adresáta a pak ho celý poslat volbou Odeslat email.

Ukládání přílohy

V každém emailu, který vám dorazí s přílohou, najdete v emailu od Seznamu na konci ikonku a u ní dvě volby – pokud se jedná o obrázek jde o položky Zobrazit a Uložit, pokud o jiný typ souboru, tak Otevřít a Uložit. Při ukládání dejte pozor na to, abyste ho uložili tam, kde ho najdete – pokud nevíte, kam soubor uložit, aby vám neunikl, neuděláte chybu, když si ho dáte na Plochu, protože tam se přeci jen dostanete vždycky a místa je na ní na ikony poměrně dost.

Návod pro Gmail

Odesílání

Při psaní emailu klikněte na:

 

Otevře se okno se soubory ve vašem počítači, stačí najít ten správný a pak přes tlačítko Otevřít ho přidat jako přílohu. Můžete vybrat i souborů více: stačí držet klávesu Ctrl a klikat myší na více souborů, všechny se pak nahrají.

Stahování

Gmail dokáže zobrazit náhledy na obrázky a částečně i na dokumenty v různých formátech pomocí online dokumentů Google Docs. U ostatních je klasická volba pro stažení – opět, to nejtěžší je najít si to místo, aby tam nějak logicky soubor pasoval a dal se najít. Nebojte si ho přejmenovat podle vaší představy – vyhledávání ve Windows je už dnes poměrně rychlé a přesně, takže i když pak nebude vědět, kde soubor je, ale budete vědět jak se přibližně jmenuje, s jeho objevením nebude problém.

Kristýna Jahnová

9 komentářů k Email: Jak posílat a ukládat soubory v příloze

 1. Dobrý den , příloha mně nejde spolu s emailem odeslat .Objeví se nastala chyba při nahrávání přílohy – zkuste znovu…Je chyba na mé straně?

 2. Chyba by mohla být na straně nestabilního připojení, a nebo v tom že je moc velká a nedá se tam až takhle velká připojit (záleží, u koho máte email), obojí se může stát

 3. Nejde mi odeslat imeil s přílohou hlásí mo to error, poraďte prosím co s tím? Děkuji.

 4. Dobrý den
  Nejde mi vůbec vložit příloha na email Vždy se objeví, že program přestal pracovat, systém program ukončí a nabídne řešení. Nato se jen neuloží soubor a řešení nikde Děkuji

 5. Dobrý den.Mám stejný problém jako Gabi- i u mne se vždy objeví že internet přestal pracovat a stále čekám na info o řešení.Ještě před deseti dny jsem přílohu v pohodě odeslala.

 6. Dobrý den.Mám stejný problém jako Gabi- i u mne se vždy objeví že internet přestal pracovat a stále čekám na info o řešení

 7. nejdou mě otevřít přiložené soubory moc vás prosim co s tim chci odeslat fotky a na kliknuti to vubec nereaguje

 8. …no ale já v szn vubec to tlačítko nemám.
  Na yahoo to funguje bez problémů 🙁

 9. Žádám o pomoc ještě dnes se souborem připojit v pravém dolní okraji odeslat sponu symbol. Klepnout na něj vybrat složku, kde jsou uložené obrázky na email. Nemohu to nikde najít! Spěchá!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *