5 důležitých parametrů pro správnou přípravu souborů k velkoformátovému tisku 

5 důležitých parametrů pro správnou přípravu souborů k velkoformátovému tisku 

Při přípravě souborů pro velkoformátový tisk je důležité dodržet několik zásad, kterými zajistíte, že výsledný výtisk bude odpovídat vašemu očekávání. Správnou přípravou podkladů pro copy centrum se vyhnete předělávání grafiky i delšímu čekání na vytištěné materiály. Jakým parametrům byste tedy měli věnovat pozornost? 

  1. Velikost tisknutelné plochy 

Velikost tisknutelné plochy se liší podle použité velkoformátové tiskárny konkrétního copy centra. Zatímco délka papíru pro velkoformátový tisk není omezená, šířka ano. Například ve společnosti Copy General zvládají tisknout materiály až do šíře 101,6 cm. Pokud však potřebujete tisknout širší formát, můžete dokument jednoduše otočit o 90°. 

  • Formát souboru 

Ideální výstupní formát vypadá následovně: 

  • Grafika v křivkách nebo smíšená (křivky + obrázky) – PDF. 
  • Rastrová grafika (obrázky, fotografie atp.) – TIF se sloučením všech vrstev do jedné. 

Soubor můžete mít také například ve formátech JPG, JPEG, CDR, AI, nebo XLS/XLSX. U nich ale bývá problém s barevností nebo nestandardními fonty. Některá copy centra proto povolují odevzdávání pouze v některých formátech souborů. Například Copy General upřednostňuje pro tisk technické dokumentace PDF. 

  • Měřítko a rozlišení 

Podklady k tisku byste měli copy centru dodat v měřítku 1: 1, tedy ve skutečné velikosti, jakou bude mít finální výtisk. Pokud pracujete s tak velkými formáty, že váš grafický software neumožňuje použít takový velký rozměr, můžete mít podklady také v měřítku 1:2, 1:5 nebo 1:10. 

Pro velkoformátový tisk, jako jsou plakáty, roll upy či billboardy, se obvykle doporučuje rozlišení kolem 150 DPI. Rozlišení je třeba přizpůsobit také velikosti tisknuté plochy: 

  • A3 formát – 200 až 400 DPI 
  • A2 formát – 100 až 200 DPI 
  • Barevnost 

Aby barvy na finálním výtisku odpovídaly tomu, co vidíte na obrazovce, musíte mít pro většinu tiskáren podklady v barevném režimu CMYK. Pokud připravíte soubory v RGB, může se stát, že barvy nebudou po tisku odpovídat barvám na počítači. 

  • Spadávka a bezpečná zóna 

Při přípravě souboru pro digitální velkoformátový tisk je důležité dbát na to, aby neobsahoval žádné ořezové rámečky ani značky. Tyto prvky totiž leží v netiskové oblasti a můžou negativně ovlivnit správné zarovnání grafiky během tisku. 

Spadávka je oblast dokumentu, která přesahuje finální rozměry tisku. Tento přesah zajišťuje, že po ořezu na čistý formát dokumentu nezůstane u okraje nežádoucí nepotištěný proužek. Použití spadávky je nezbytné pro všechny tiskoviny, kde barva dosahuje až k samotnému okraji dokumentu. Obvykle se doporučuje šířka spadávky mezi 3 až 5 mm. Pro tisk technické dokumentace musí být veškeré objekty umístěné minimálně 6 mm od okraje finálního formátu po ořezání. 

Ať už jde o velkoformátový tisk fotografií, billboardů, nebo projektové dokumentace, každý typ vyžaduje specifický přístup a přípravu podkladů. Proto je důležité zohlednit nejen technické parametry, jako je formát, měřítko a barevnost, ale také možnosti a požadavky konkrétního copy centra. Bez ohledu na to, zda vám velkoformátový tisk zajišťuje společnost v Praze nebo kdekoliv jinde v České republice, vždy se nejprve poraďte s jejími odborníky. 

Zdroj obrázku: JackF / stock.adobe.com

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *