Jak ušetřit za tisk

Jak ušetřit za tisk

Pokud si lámete hlavu nad tím, jak efektivně redukovat náklady na domácí či firemní tisk, vězte, že to není žádná věda. Jestli chcete skutečně efektivně šetřit, je ale nutné začít od základu, konkrétně od výběru vhodné tiskárny. Obecně ale nelze říct, které konkrétní modely tiskáren vám umožní tisknout nejlevněji. Vše záleží na tom, jak často budete tiskárnu používat a hlavně v jakém objemu budete tisknout.

Vyberte si vhodnou tiskárnu

Obecně je možné říci, že nejnižších průměrných nákladů na vytištěnou stranu lze dosáhnout s laserovými tiskárnami. Není to ovšem tak jednoduché. V potaz je nutné brát i to, že laserové tiskárny mají vyšší pořizovací cenu. Uživateli, který tiskne často a ve větším množství, se investice nepochybně brzy vrátí. Pokud ale tisknete jen pár stránek do měsíce, jedná se o řešení značně neekonomické. Pro malý objem tisku je vhodná spíše inkoustová tiskárna. Zde je totiž situace opačná. O něco dražší provoz v tomto případě snadno vyváží nízká pořizovací cena tiskárny.

Zvažte koupi alternativních náplní

Ježí se vám vlasy na hlavě z vysokých cen náplní do tiskáren?  Možným řešením je nákup levnějších kompatibilních cartridgí či tonerů. Jedná se o náplně do tiskáren od alternativních výrobců, které se zpravidla svou kvalitou i výtěžností vyrovnají těm originálním. Nakupujte vždy u spolehlivých a prověřených dodavatelů. Zdrojem informací vám mohou být různé internetové diskuze či hodnocení (např. na portálu Heuréka). Mnoho lidí se neoriginálních barev do tiskáren obává, nicméně jejich použitím můžete ušetřit klidně i 70 % nákladů, což není v žádném případě zanedbatelná suma.

Při tisku myslete i ekologicky

Pokud se vám podaří omezit spotřebu papíru, budete šetřit nejen lesy, ale také svou peněženku. Některé tiskárny disponují funkcí automatického oboustranného tisku, u některých to budete muset zvládnout manuálně. Další možností je nastavení tisku dvou či více stran na jeden list A4. Kombinací těchto dvou postupů pak dosáhnete skutečně zajímavé úspory.

TIP: Více tipů, jak tisknout ekologicky a zároveň ekonomicky, najdete v tomto článku.

Mějte pod kontrolou spotřebu náplní

Samotný proces tisku můžete ovlivnit možná více, než si myslíte. Pohrajte si s nastavením kvality tisku. Jinou kvalitu budete jistě vyžadovat od důležité smlouvy a jinou, pokud si chcete vytisknout například nákupní seznam. Nastavením nižší kvality tisku (při zachování bezproblémové čitelnosti), můžete značně snížit spotřebu toneru či inkoustu. K tomuto cíli vám mohou dopomoci i různé speciální programy či taková triviálnost jako volba úsporného fontu.

V případě, že vlastníte barevnou tiskárnu, zvažte, které dokumenty potřebujete vytištěné barevně a které vám naopak stačí černobíle. Barevné cartridge i tonery bývají zpravidla dražší, než ty černé.

Tiskněte jen to, co skutečně potřebujete

V dnešní době již není problém pracovat s dokumenty v digitální podobě. Pomocí různých programů si do nich můžete zapisovat poznámky nebo dokonce i zvýrazňovat zvýrazňovačem. Před tiskem vždy zvažte, zda zrovna tento dokument nutně potřebujete v papírové podobě. Kromě finanční úspory vás může těšit vědomí, že snižováním počtu vytištěných stránek zároveň snižujete negativní dopad tisku na životní prostřední.

Rate this post

4 komentářů k Jak ušetřit za tisk

 1. K tomu ekologickému tisku bych kromě přemýšlení jestli to fakt potřebuju vytisknout přidal ještě další tipy:
  1. tiskout oboustraně
  2. nastavit si na tiskárně šetření inkoustu (často to jde až o 40%)
  3. používat REPASOVANÉ (ne neoriginální) tonery
  4. sbírat použité tonery a posílat je na výkup, kde je repasují nebo ekologicky zlikvidují.
  Bohužel znám spoustu lidí (Například studentů před zkouškami) co si vytisknou celé 70 stránkové skripta, neudělají to oboustranně a za tři dny to vyhodí protože zkoušku mají za sebou..

 2. Takové rady se podle mě určitě hodí. Právě ekonomiku tisku jsem nedávno také řešil. Čas od času totiž potřebuji tisknout větší množství dokumentů a na to inkoustová tiskárna, kterou mám doma prostě není vhodná. Finančně se to nevyplatí. Kdybych měl laserovou tiskárnu, tak by to bylo lepší, ale to je docela velká investice. Zatím to tedy řeším tak, že pokud potřebuji vytisknout větší množství dokumentů, tak se mi o to stará tato tiskárna Tábor: https://abctiskarna.cz/

 3. Dneska už tiskárnu potřebuje každý, a to nejen pro domácí použití, ale také kvůli práci. Jedny z těch nejlepších a nejvýkonnějších mají zde -https://www.vseprofotografy.cz/. Různý design, různé zahraniční značky, samozřejmě ty neznámější. Existují taky typy, jenž tiskou z chytrých zařízení a fotoaparátů. Kromě toho, že dokážou vytvořit jedinečné a krásné snímky, tak se jedná o kvalitu na dlouhá léta.

 4. Dneska už tiskárnu potřebuje každý, a to nejen pro domácí použití, ale také kvůli práci. Jedny z těch nejlepších a nejvýkonnějších mají zde – tiskárna na doma. Různý design, různé zahraniční značky, samozřejmě ty neznámější. Existují taky typy, jenž tiskou z chytrých zařízení a fotoaparátů. Kromě toho, že dokážou vytvořit jedinečné a krásné snímky, tak se jedná o kvalitu na dlouhá léta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *