7 důležitých věcí, o kterých byste měli vědět před stavbou rodinného domu

7 důležitých věcí, o kterých byste měli vědět před stavbou rodinného domu

Stavba rodinného domu je jedním z největších rozhodnutí vašeho života. Neměli byste jednat unáhleně a vše si předem důkladně promyslet. Připravili jsme pro vás seznam nezbytných věcí, které byste před samotnou stavbou měli mít na paměti.

Zdroj: Unsplash.com

Pozemek vybírejte s rozvahou

Při hledání vhodného místa pro svůj nový domov zvažte několik aspektů. Tím nejdůležitějším je lokalita. Od té se odvíjí i cena. Během rozhodování se může stát, že narazíte na překrásné místo v prostředí přírody. Zjistíte však, že jeho vybavenost je mizerná a všude byste museli dojíždět. Proto při výběru vždy zjistěte dostupnost obchodů, škol a vaší práce. Vyhnete se tak nejednomu zklamání. Už jen doufat, že budete mít štěstí na sousedy.

Pamatujte na energie

Než koupíte pozemek, zjistěte, zda bude možné připojit ho jako nové odběrné místo. Pokud ale nechcete být závislí na distributorech, za úvahu stojí solární panely. Kromě elektřiny je nesmírně důležitá pitná voda a odtok do kanalizace. S vodovodní přípojkou si pořiďte měřiče. Myslete také na vhodné vytápění vašeho rodinného domu. Ceny za energie totiž neustále rostou. Doporučujeme zvážit topení prostřednictvím krbu.

Získejte stavební povolení

V případě, že pozemek už vlastníte, kontaktujte stavební úřad ohledně stavebního povolení. Řeknou vám, které dokumenty od vás budou potřebovat. Na oplátku je informujete o místě, kde se chystáte stavět. Od momentu podání žádosti vám stavební povolení dodají většinou do 30 dnů. Pokud dodržíte všechny formality, neměli byste mít problém ho získat.

Projekt rodinného domu plánujte v předstihu

Při stavbě domu je nutné vše naplánovat do nejmenšího detailu. Nejlepší je oslovit architekta, který vám s tím pomůže. Prohlédněte si jeho dosavadní práci a vyberte si toho, jehož styl vás osloví nejvíce. Měli byste ale vědět, jaké místnosti chcete a spolu s architektem je do projektu rodinného domu zapracovat.

Vyberte vhodný materiál

Při stavbě rodinného domu si pořádně promyslete, jaký materiál použijete. Ať už zvolíte klasickou cihlu nebo lehčí pórobeton, zjistěte co nejvíce o jejich vlastnostech. Cihla se vyznačuje svou pevností a lepšími tepelnými vlastnostmi. Pórobeton se zase pyšní vzduchovou nepropustností. Před objednáním se však o výběru nezapomeňte poradit s vaším architektem.

Stanovte si rozpočet s dostatečnou rezervou

Projekty rodinných domů si budou vyžadovat také ​​finance, se kterými jste během plánování nepočítali. Bývá totiž pravidlem, že stavební firmy vám jisté položky nacení až později. Převážně je to částka za plot, kabely a různé měřiče. Narůst může až do výše 20 % vašeho celkového rozpočtu. Proto si vždy pro jistotu nechte rezervu. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení.

Víte, kde budete zatím bydlet?

Pravděpodobně se na stavbě vašeho rodinného domu chcete podílet co nejvíce. Proto je dobré zvážit možnosti bydlení v jeho okolí. Pokud máte známé, kteří žijí nedaleko něj, určitě vám poradí nějaké řešení. Budete tak moci dohlížet na kvalitu práce během výstavby. Zároveň vám to umožní efektivněji řešit problémy, na které narazíte.

4 komentářů k 7 důležitých věcí, o kterých byste měli vědět před stavbou rodinného domu

  1. Všechny kroky už jsou za námi. Jelikož letos nebyla žádná tuhá zima, tak jsme se už pustili do stavby našeho domu. Zatím máme hotovou základovou desku a teď čekáme až vytvrdne. Nedělali jsme žádné základy. Deska úplně stačí. Dali jsme pod ní drť, kterou jsme udusali vibrační deskou, kterou jsme si půjčili z https://www.isermat.cz/category/vibracni-a-hutnici-technika/vibracni-desky/ . Ještě, že existuje půjčovna vibrační desky, která nám dost pomohla.

  2. Jsem velmi rád, že zmiňujete třeba ten plot. Oplocení pozemku by se podle mého názoru mělo řešit už ze začátku stavby. Třeba jednomu mému kamarádovi se stalo, že pozemek, na kterém stavěl dům oplocený neměl a díky tomu se mu z něj ztratila část stavebního materiálu. Když jsme stavěli náš domek my, tak jsem si pozemek raději oplotil hned ze začátku. Mám pocit, že jsem tehdy kupoval takové lepší pletivo od https://www.e-pletivo.cz/ Na zadní straně pozemku ho máme dodnes.

  3. Takové rady se určitě hodí. Já se po dlouhém přemýšlení nakonec rozhodl pro stavbu svépomocí. Sice to asi bude trvat déle, ale bude to levnější a to je pro mě priorita. Mám několik kamarádů, kteří se živí jako zedníci a teď momentálně jsou bez práce, takže si myslím, že budou rádi, když je do toho zapojím. Jen teda bude někde potřeba sehnat stavební stroje. Vidím to tak, že si zkusím zadat poptávku na tento poptávkový portál https://trhpoptavek.cz/stroje a uvidím.

  4. Naprostý souhlas s Radkem. Se zloději na stavbě mám také bohužel své zkušenosti. Oplocení celého pozemku je tedy naprostý základ. Když jsme například stavěli domek my, tak jsem k tomu využil takové ty sítě na stavby. Ty mají například tady: https://www.agrotex.cz/katalog/dle-ucelu/pro-stavby To je podle mě ideální řešení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *