Jak vybrat správný procesor

Procesor je v podstatě srdce celého počítače, takže je to jedna z nejdůležitějších součástí, která ovlivňuje jeho rychlost. Jak ho vybrat? Podíváme se na toto téma do hloubky.

Počet jader

Dnes jsou k dostání především dvou, tří, čtyř a šesti-jádrové procesory. Co se týče jednojádrových, tak ty již pomalu začínají z nabídek mizet, jelikož jejich výkon je na dnešní dobu nedostačující. Při výběru si musíte rozmyslet, na co bude počítač převážné využívat. Na prohlížení internetu bez problému stačí dvoujádrový procesor. Co se týče her, tak na ty bez by měl stačit výkon čtyřjádrovéhoprocesoru, jelikož hry nejsou na procesor moc náročné, ale spíše požadují výkonnou grafickou kartu a také paměť. Co se týče šestijádrových procesorů, tak ty slouží převážně pro lidi, kteří tvoří různou grafiku, upravují fotky převádějí videa, kreslí v CADu atd, nicméně dá se očekávat, že časem i tyto budou cenově stále více přístupnější.

Je také potřeba zvážit, jaký operační systém si chcete pořídit, jelikož 32-bitové systémy neumí pracovat s více jak se 4 jádry – více o této tematice najdete v článku o 64bitových a 32bitových systémech.

Frekvence

Frekvence je v podstatě rychlost procesoru, která se ještě násobí počtem jáder. U všech procesorů se tato rychlost pohybuje převážně mezi 2,8-3,6Ghz, ale například Intel ještě nabízí tzv. „Turbo Boost“,což je vlastnost, která je schopná procesor krátkodobě přetaktovat na vyšší frekvenci a tím pádem zvýšit jeho rychlost. Samozřejmě, čím více GHz procesor má, tak tím je rychlejší.

Procesor lze samozřejmě trvale přetaktovat také manuálně, ovšem toto je věc spíše pro odborníky, jelikož se musí zvýšit také napětí do procesoru, což při neodborném zásahu může znamenat spálení procesoru a základní desky. Při taktování je třeba si uvědomit, že také zvedáme jeho teplotu, takže je třeba dokoupit kvalitnější chlazení.

Socket

Socket je tvar patice, která se zacvakává do základní desky: to znamená, že podle socketu musíme vybírat základní desku. Intel a AMD používá naprosto odlišné patice. U Intelu se druh patice liší také podle počtu jáder, například šesti jádrové používají patici s označením 1366 a ty méně výkonné 775. Intel má v tomto nevýhodu, jelikož používá celkem čtyři druhy patic oproti AMD, které již přešlo na jeden druh patic.

Martin Šindel

2 komentářů k Jak vybrat správný procesor

  1. Je AM2 kompatibilní s AM3 ? A stejně tak u Intelu , jestli mám např. patici 1155 tak do ní nemůžu strčit procesor , který potřebuje větší/menší patici ne ?

  2. V tomto ohledu jsou lepší procesory AMD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *