64 bit vs. 32 bit

Jak vybrat nové Windows – zvolit verzi 64bit nebo 32bit? Poradíme, jak se rozhodovat při výběru a jaká hardwarová kritéria zohlednit.

Od dob Vist není situace při výběru nového operačního systému tak jednoduchá, jak za starých časů XP, kdy byly na výběr jenom Home a Professional, domů si člověk koupil automaticky Home, do práce Professional a nebylo co řešit. Visty a Sedmičky jsou ale najednou ve dvojím vydání, 32 bitovém a 64 bitovém, takže situace se začíná komplikovat.

Kdy nasadit 32 bit

32bitový systém – tedy klasicky Windows 7  Home Premium 32-bit a Windows 7 Professional 32-bit nasaďte automaticky na starší hardware. Pokud máte RAM do velikosti 3,5 GB, není co řešit, protože toto je optimální volba pro vás a nasazení 64 bitů by vám jen zbytečně komplikovalo život.

Kdy nasadit 64 bit

64 bitové systémy (tedy ve většině případů Windows 7  Home Premium 64-bit a Windows 7 Professional 64-bit) umožňují využít kapacity, kterou už 32bitové operační systémy nezvládají – takže pokud máte RAM 4GB a více, neváhejte a využijte svůj hardware naplno. Přinese vám to navíc funkční využití obou jader, která všechny novější procesory mají.

Pro tyto nové systémy už existuje dostatek programů ve své 64bitové variantě, navíc co funguje pro 64bitovou Vistu, funguje na 99% také na 64bitových Win 7. O kompatibilitu se staršími aplikacemi, určenými pro 32bitové Windows také nemusíte mít obavu, ta se zde řeší rozdělením známé složky Program Files na dvě: klasické Program Files, kam se instalují novější programy, napsané pro nové systémy a pak Program Files x86, kam se automaticky instalují 32bitové aplikace, které pak běží na emulované 32bitové vrstvě (x86 je jiné označení pro 32bitovou platformu). Ve výkonu a běhu programu ale opravdu nepoznáte, v které z těchto složek se nachází, všechno je automatizováno natolik, že běžný uživatel si žádného rozdílu v rychlosti a výkonnosti opravdu nevšimne.

Rate this post

3 komentářů k 64 bit vs. 32 bit

 1. Pingback:

 2. Tak to jo :):) proto mě to jde všechno pomalu
  Děkuji za osvětlení

 3. bude mi stačit takovy vykon na windows 7 ultimate 32bit ?
  4gb ddr2
  grafika nvidia geforce gtx550 ti
  procesor amd athlon 5200+ dual core

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *