Jak vybrat tiskárnu

V dnešní době je trh přeplněný různými druhy tiskáren a tento článek by měl pomoci vybrat tu nejvhodnější tiskárnu, která bude přesně vyhovovat vašim požadavkům.

Kolik peněz chcete do tiskárny investovat

Na trhu je spousta tiskáren s pestrou škálou pořizovacích cen. Ale měli byste vzít v úvahu, že koupit levnou tiskárnu ještě neznamená, že ušetříte. Protože se u ní mohou po chvíli projevit vysoké náklady na tisk, takže se někdy vyplatí dát při koupit pár stovek navíc.

 

Pro jaké využití si chcete tiskárnu pořídit

Do domácnosti pro všechny členy rodiny, kteří příležitostně tisknout různé dokumenty, jako jsou školní projekty, občas nějaké fotografie z dovolené úplně postačí barevná inkoustová tiskárna, nebo multifunkční tiskárna. Ale pokud potřebujete tiskárnu do kanceláře, kde se budou tisknout denně desítky dokumentů a záleží na rychlosti a spolehlivosti tisku, určitě oceníte laserovou tiskárnu.

Druhy tiskáren:

Laserové tiskárny

Pokud máte v plánu tisknout velké množství barevných, nebo černobílích dokumentů a máte dost peněz pro počáteční investici, určitě se vyplatí koupit si laserovou tiskárnu(podle potřeby si zvolíte buď jen černobílou, nebo barevnou). Počáteční náklady jsou sice podstatně vyšší, než u inkoustových tiskáren, ale při denním tisku velkého množství dokumentů ušetříte spoustu peněz, protože náklady na tisk jedné stránky jsou nižší, než u inkoustových tiskáren, které na první pohled vypadají jako levná volba. Navíc je tisk u laserových tiskáren mnohem rychlejší a spolehlivější než u inkoustových tiskáren.

Multifunkční tiskárny

Tyto tiskárny se skládají z více zařízení, proto má smysl pořídit si multifunkční tiskárnu, pokud chcete také kopírovat dokumenty, skenovat dokumenty do počítače, nebo posílat faxy. S multifunkční tiskárnou ušetříte jak prostor na vašem stole, tak také peníze. Multifunkční tiskárny jsou sice levnější, než kdybyste si koupili jednotlivá zařízení každé zvlášť, ale pokud byste chtěli kopírovat desítky dokumentů denně, nebo vyřídit spoustu faxů každý den, určitě je lepší si pro danou činnost koupit kvalitní kopírku, nebo fax, než multifunkční tiskárnu. Další nevýhodou multifunkčních tiskáren je jejich spolehlivost. Vzhledem k tomu, že je v jednom zařízení obsaženo více funkcí, je větší pravděpodobnost, že se něco porouchá a budete muset dát celou multifunkční tiskárnu do opravny. Což znamená, že pokud se porouchá třeba jen kopírka, tak ale nebudete moci ani tisknout a posílat faxy, protože budete mít celou multifunkční tiskárnu v opravně.

Inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny se nejvíce hodí do domácnosti, kde se jen občas vytiskne nějaký barevný,
nebo černo-bílý dokument. A také jsou dobrou volbou, pokud plánujete tisknout fotografie. Jejich cena vypadá velmi přívětivě, ale pravdou je, že se tiskárna zaplatí výrobcům až tím, že každé dva až tři měsíce uživatel bude kupovat nové, celkem drahé, inkoustové kazety do tiskárny. Takže zvažte, jak často budete tisknout a pokud by se jednalo o více jak sto dokumentů týdně, stála by za uvážení tiskárna laserová.

 

Pokud už jste si vybrali, jaký druh tiskárny je pro vás ideální volbou, můžeme přejít k dalším faktorům, na které byste neměli zapomenout, při výběru té správné tiskárny.

 

Velikost výtisku a materiál, na který budete tisknout

Při výběru musíte zohlednit materiál, na který chcete tisknout. Pokud budete tisknout pouze na obyčejný, případně fotografický papír, nemusíte se touto položkou zatěžovat. Ale pokud plánujete tisknout na čtvrtky, karton, fólie a další nestandardní materiály, musíte najít tiskárnu, která nebude mít problém s tisknutím na požadovaný materiál. Také je důležité, jak velké dokumenty chcete tisknout. Tiskárny běžně tisknout na formáty papíru A4, nebo menší formát A5. Pokud byste chtěli tisknout dokumenty formátu A3 a větší, zkontrolujte si u tiskárny, na dokumenty jaké velikosti dokáže tisknout.

Rozlišení

Rozlišení tiskárny se udává se v jednotkách “dpi” a říká nám, jaký je počet vytisknutých bodů na palec.  Pokud má tiskárna více než 1440 dpi, je to dobré. Čím vyšší má tiskárna rozlišení, tím kvalitnější výstup bude mít, takže pokud chcete tisknout kvalitní fotografie, vybírejte tiskárnu s vysokým rozlišením.

Výrobce

U tiskáren bych doporučil vybírat produkty od známých značek s dlouholetou historií, což zaručuje kvalitu tisku a do jisté míry také spolehlivost. K předním výrobcům tiskáren v současné době patří: Hewlett-Packard(HP), EPSON, Canon,Brother a Lexmark.

Rychlost

Udává, kolik stran stihne maximálně vytisknout tiskárna za jednu minutu. Pokud budete tisknout velké množství černo-bílých dokumentů, je rychlost důležitým parametrem při výběru, jinak není moc podstatným parametrem pro běžného uživatele.

Připojení tiskárny do sítě „wi-fi“

Pokud plánujete sdílet tiskárnu v různých místnostech, je to dobrý nápad pořídit si tiskárnu, která podporuje bezdrátovým tisk přes WiFi připojení. Je to velice užitečné třeba pokud máte notebook a nemáte ho nastálo připojený kabelem k tiskárně. Tiskárnu pouze připojíte do domácí sítě a můžete pohodlně tisknout bez kabelů.

Podpora paměťových karet

Některé tiskárny také mají porty pro paměťové karty, takže pokud chcete vytisknout například fotografie, které jste právě nafotili, stačí přendat paměťovou kartu z fotoaparátu do tiskárny a můžete tisknout.

Kde tiskárnu koupit?

Z vlastní zkušenosti doporučuji k nákupu IT techniky využít tyto eshopy:

Závěr

Pokud jste si vybrali již nějaký model tiskárny, doporučuji kouknout se na internetu ještě před její koupí na recenze ostatních uživatelů, kteří mají s danou tiskárnou nějaké zkušenosti. Protože z recenzí ostatních uživatelů dané tiskárny si uděláte jistě lepší obrázek, jestli koupit danou tiskárnu, než když si pouze přečtěte její specifikace a prohlédnete si pár fotografií, jak vypadá.

Šrámi92

5 komentářů k Jak vybrat tiskárnu

  1. Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat co by jste mi doporučili za tiskárnu tisknu poměrně často a sem tam tisku fotky radši bych byl asi za laserovou protože teď mám inkoustovou a furt kupuji náplně
    předem děkuji

  2. Dobry den, ja si nedávno kupovala tiskrnu HP LaserJet Enterprise 500 z booth.cz, v mé domáci kanceláři ji suprově využiju, starou inkioustovku jsem konečně mohla vyhodit a snad mě tisk vyjde už i levněji. Ale s fotkama moc nevím zuste se podívat na http://www.booth.cz/tisk-a-sken/tiskarny-a-skenery/

  3. Prosím o radu. Potřebuji tiskárnu na tištění občasné dopisů černo-bíle. Nejraději bych měla nějakou bezdrátovou, lacinější, jednoduchou obsluhu. Můžete mi nějakou doporučit? Předem děkuji. Věra Šulcová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *