Jak najít práci

V dnešní době je velmi težké najít práci, která by nás bavila a kde bychom mohli využít naše uplatnění. V tomto článku se dozvíte , na co si dávat největší pozor při výběru nového povolání a kde bychom ho mohli hledat.

Než začneme hledat novou práci, měli bychom si v první řadě říct, jakou práci bychom chtěli najít a jaká práce by pro nás byla prespektivní. Na jaké pozici bych chtěl pracovat,  v jakém oboru a odvětví,  popř. v jaké společnosti, za jaké finanční ohodnocení a hlavně zvážit, zdali máme vzdělání a zkušenosti  na danou pozici. Dalším důležitým bodem, než začneme práci hledat je vypracování životopisu . Měl by být univerzální,obsahující  naše osobní údaje, kde a co jsme studovali, naše pracovní zkušenosti a naše přednosti. Posledním bodem je napsání motivačního dopisu. Je to dopis, který budoucímu zaměstnavateli ukáže, jak velký zájem o nabízenou pozici máme, proč by si měli vybrat právě nás a co dané firmě můžeme nabídnout. Tyto dokumenty bychom měli upravovat s ohledem k nabízené pozici, na kterou se hlásíme. Když budeme mít vše hotové, můžeme začít hledat práci.

Aby jsme mohli odpovídat na pracovní nabídky, měli bychom si vytvořit nový email, který bude obsahovat naše jméno a příjmení, není dobré používat emaily , které obsahují zdobněliny, nebo přezdívky. Když odpovídáme na pracovní nabídku, měli bychom vždy psát bez pravopisných chyb, do telefonu bychom se měli zřetelně představit, mluvit pomalu  a zeptat se na všecny potřebné informace. Při hledání práce je velmi důležité oslovit více firem nebo odpovědět na více inzerátů. Na pohovory jsou pozvání pouze vybraní uchazeči, proto nemáte nikdy jistotu, zdali právě o Vás bude mít daná firma zájem. Proces hledání práce bývá časově dlouhodobější. Pokud neuspějete hned při prvních pohovorech, určitě nevěšte hlavu a hledejte dál, na pracovní pohovor se dá i správně připravit.

Rady, jak se připravit na pohovor :

Před pohovorem bychom si měli zjistit něco o firmě, do které půjdeme ohledně pracovního místa. Např. čím se firma zabývá, jak dlouho je na našem trhu, zdali má více poboček a další základní informace. Měli by jsme si předem najít trasu, nebo dopravní spojení, jak se na pohovor dostaneme na domluvený termín, aby nenastala situace, že příjdeme pozdě a napsat si správě jméno člověka, kterému se budeme hlásit. Měli bychom se hezky obléct, upravit a připravit na pohovor. První dojem je velice důležitý. Při seznámení bychom se měli přivítat podáním ruky, počkat, až nás vyzvou k usazení, nikoli si sami sednout, kam chceme. Měli bychom vypadat klidně a uvolněně. Po skončení pohovoru se rozloučíte opětovným podáním ruky.Vyčkejte než se ozvou s výsledkem pohovoru zbytečně jim nepište a nevolejte, určitě dají vědět.

Kde najdeme nabídky práce ?

  • úřady práce : každý den nové nabídky práce po celé ČR
  • personální agentury : jedná se většinou o nabídky brigád
  • pracovní portály
  • personální oddělení firem
  • inzerce na internetu, nebo v novinách

Tipy na portály s nabídkou pracovních míst :

www.prace.cz, www. fajnbrigady.cz, www.sprace.cz, www.jobs.cz, www.monster.cz

Miroslava Hanesová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *