Jak vyměnit grafickou kartu

Podrobný popis toho, jak si ve vašem počítači vyměnit grafickou kartu. Jak rozmontovat počítač a vsadit kartu, jak správěn vybrat náhradu za starou.

Je opravdu vadná?

Důvody k výměně grafiky jsou v zásadě dva:

 • technologický upgrade – tj. vylepšení
 • závada

Horší je to samozřejmě druhý případ, tedy když kartu měnit musíme. Jak poznat, že závada je opravdu v ní a v ničem jiném?

 • na monitoru jsou fialové pruhy (případně zelené, šedav)
 • ještě předtím než naběhnou Windows, jsou chyby zobrazení vidět
 • často vypadne kompletně obraz a monitor zčerná

I tehdy, když ani plocha nenastartuje, se dá ovšem nouzově počítač používat, zkuste jestli poškozená grafická karta neutáhne alespoň nouzový režim – ten zprovozníte tak, že před spuštěním Windows stisknete klávesu F8 a pak z možných režimů spuštění vyberte nouzový režim, případně režim VGA.

Jak vybrat náhradu

Pokud jsme tedy zjistili, že závada je opravdu na straně grafické karty, podíváme se na parametry stávající karty a zkusíme se poohlédnout po ekvivalentu. Parametry karty najdeme tak, že se podíváme do vlastností pravým klikem pod ikonou (Tento) počítač, pokud vám nenabíhá plocha běžným způsobem, zkuste výše zmíněný postup přes nouzový režim a podívejte se na tyto vlastnosti skrze něj. Pak, když už víte, jaký typ máte, není nic jednoduššího než se podívat na internet po jejích parametrech a najít v aktuální nabídce prodejců nějaký ekvivalent.

Co nás bude především zajímat?

 • typ sběrnice: zda je vaše stávající karta připojená přes agp nebo pci: jednoduše řečeno – když nevyberete stejný, nebude vám karta pasovat na místo odkud vyndáte starou kartu
 • paměť – čím vyšší operační paměť karty, tím lépe – obdobně další tyto parametry
 • propustnost sběrnice – jak moc dobře poteče obraz vytvořený kartou do obrazovky
 • typ výstupu – starší monitory se připojují přes starý VGA (též označovaný D-Sub), jiné zase přes digitální DVI, někdy také můžete využít i výstupu do televize nebo HDMI konektoru – podívejte se tedy, jaké výstupy karta má

Jak namontovat kartu

Při pohledu na zadní stranu skříně rozeznáme kartu poměrně lehce: je to ta, ze které vede kabel do monitoru. Pravděpodobně bude i ta na vašem stroji vypadat podobně jako ta na fotografii.

Kde vzadu je už tedy víme, stojíme teď ještě před problémem, jak se k ní teď dostat. Existuje vícero druhů počítačových skříní a způsobů jak je rozmontovat. Každopádně se vybavte křížovým šroubovákem a povolte všechny šroubky, které najdete. Pokud pak ještě nejde kryt skříně povolit, zkuste ho vysunout nejprve trochu dozadu. U některých skříní se dá odstranit třeba jeden bok skříně zvlášť, jindy se takto odmontuje celý vrchní kryt.

Po odmontování krytu se nám odhalí pohled na základní desku a všechen ostatní k ní připojený hardware. Karta sama je zasunuta na základní desce a pak ještě nějakým způsobem přichycena ke skříni, zpravidla šroubky, můžete se ale také setkat kupříkladu s plastovou úchytkou zacvaknutou ve skříni, pomocí jejíhož uchycení jsou takto všechny přídavné karty fixovány.

Během všech operací s grafickou kartou si dejte zejména pozor na to, aby se v důsledku výboje statické elektřiny nějaká součástka neponičila. Nemějte poblíž nic z umělých vláken a ruce si uzemněte, například tak že si zavedete k rukám zemnící kabel.

Jak vidíte na fotografii, je možné že některé kabely bude třeba povolit, abychom se ke kartě dostali, záleží na tom, jaké uspořádání je právě ve vaší skříni.

Kartu tedy odpojíme a na její pozici posadíme kartu novou. V této chvíli už máme tu nejtěžší práci za sebou, můžeme víko zašroubovat a připojit všechny periferie zpět, tedy klávesnici, myš, síťové kabely a samozřejmě také monitor.

Ovladače a nastavení karty

Pokud jste udělali všechno správně, měl by teď systém nastartovat do minimálního grafického rozhraní, tedy rozlišení ještě nebude maximální jaké karta dovoluje, nicméně už se bude moct používat. Při troše štěstí si už ovladače najde sám a kartu už bude možné začít používat naplno. V opačném případě bude potřeba sáhnout k cd, nebo zajít na web výrobce karty a tam v sekci ovladače (drivers) stáhnout a nainstalovat ovladače, které umožní vaši novou grafickou kartu využít na plný výkon.

Rate this post

14 komentářů k Jak vyměnit grafickou kartu

 1. Já mám takový problém s grafickou kartou a nevím čím to je. Když hraju nějákou hru ( ikdyž nejčastěji se to děje jen u jedné a to je Crysis), poměrně často se mi stává, že se mi z ničeho nic hra vypne a počítač nahlásí , že grafická karta přestala fungovat , načež byla okamžitě obnovena. A nebo mi počítač nahlásí , zda-li nechci změnit barevné schéma za účelem zvýšení výkonu pc. Přitom jsem nechal sám počítač vybrat optimální nastavení detailů ve hře apod. Dokonce jsem i detaily snižil , ale stejně se mi to občas stává. Nevíte s čím by to mohlo souviset ?

 2. Možná špatný ovladač, zkoušel jsi stáhnout nejnovější ovladač na grafiku? Když tak napiš jaký máš Windows a jaká je to přesně grafika

 3. Mám windows 7 a kartu ATI Radeon 4670 HD.

 4. Určitě vyzkouším ,díky moc.

 5. ahoj system se mi spusti a po chvili mi zahlasi error ale pred vypisem Rum (modra obrazovka) mi napise chyba graficke karty (ovladac) ale drive bez problemu a po cca 1 minute modra obrazovka a napise cinost windows byla ukoncena. Pocitac se mi zase zapne ale ikony jsou bez grafickeho upraveni (Kostickovane) Nemuze to byt napr spatnym prichycenim na grafickou kartu???? Dekuji za odpoved

 6. ano může, nebo taky ta grafická karta má nějakou hardwarovou chybu v sobě, třeba se přehřívá

 7. Já mám taky problém z grafickou kartou protože když nainstalu ju hru a když spustím hru tak mi tam píše že není grafická karta ale tam je !

 8. nechce mi naběhnout ani obrazovka nic.Zapnu počítač a jede normálně zkoušel jsem přeinstalovat windows z xp na 7 ale ani to nepomohlo (udělali mi to v opravně).zkusil jsem vyměnit monitor ale taky nic tak jsem zkusil dát ho do opravny.Tam nic nezjistili tak nevím no.Nemůžu se podívat jaký tip to je grafické karty ale myslím že tam ani není co jsem koukal do bedny integrovaná není.Prej že je vipálena grafická karta ale na nějáké hry ještě postačí.Prosím můžete mi poradit.Popřípadě napište na email milhaus.hodas@seznam.cz

 9. nechce mi naběhnout ani obrazovka nic.Zapnu počítač a jede normálně zkoušel jsem přeinstalovat windows z xp na 7 ale ani to nepomohlo (udělali mi to v opravně).zkusil jsem vyměnit monitor ale taky nic.Prosím poradte mi

 10. obrazovka je furt černá a monitor nechce naběhnout.Je možné že to je monitorem? protože byl docela starší asi 2 a pul roku

 11. bud monitor nebo grafika, otestuj radši monitor ještě v jiném pc za to nic nedáš

 12. Mam g.kartu k zakladni desce pripajenou.jsem amater .pri zapnuti pc se obevi na monitoru no signal..A hned monitir jde do spanku za odpovet predem dekuji

 13. Zdravím. Zničehonic vypadne obraz, obrazovka zčerná, napíše No signal a nic. Restart monitoru nepomůže, odpojení a připojení také ne. Ani odpojení jednoho monitoru a připojení jiného. Takto to zlobí s jakýmkoliv monitorem. Musím udělat tvrdý restart PC a naběhne to normálně. Z předešlých rad mám podezření na grafiku. Jaká je nejvhodnější náhrada za Nvidia GeForce GT230? Pochopitelně lepší, ale aby mě to nezruinovalo. PC už není z nejmladších. Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.