Správné sezení u počítače

Co se týče zdraví, neměli bychom na sobě šetřit, neboť zdraví je jednou z priorit, které lze někdy velmi těžko ovlivnit.  Jak ale správně a zdravě sedět u počítače?

Základem zdravého sezení u počítače je zcela jistě kancelářská židle/křeslo. Existuje mnoho druhů v různém designu, takže výběr je jen a jen na vás. Ceny kvalitních kancelářských židlí se pohybují v průměru okolo 7 000 Kč, ale můžeme objevit i židle, které stojí dokonce i několik desítek tisíc korun. To už je ale opravdu pro lidi, kteří žijí v přepychu a nevadí jim utratit takové množství peněz za něco, co mohou sehnat i mnohem levněji. Běžné kancelářské židle můžeme sehnat i okolo 1000 Kč, avšak už nebudou tak pohodlné jako ty dražší. Na internetu existuje mnoho obchodů a e-shopů, kde si můžete židli vybrat. Důležité je, aby se otáčela a měla nastavitelnou výši sedáku.

Důležité je správné držení těla v sedu, ačkoliv se to zdá jako jednoduchá věc, nespočetně lidí sedí při práci u počítače či jiné činnosti s ohnutými zády a překříženými nohy. Není tedy divu, že tyto osoby bolí často záda a stěžují si na zvýšenou únavu nebo bolesti hlavy. Aby se předešlo bolesti páteře, doporučuje se vložit si pod záda (oblast beder) srolovaný ručník nebo svetr.

Jak správně nastavit monitor? Monitor je nezbytná část počítače, bez které bychom jen těžko vykonávali počítačovou práci. Jak ho ale správně umístit? Hlavní zásadou je – nikdy ne proti oknu! Zvyšuje to namáhání očí a lidé si pak stěžují na bolesti hlavy i očí samotných. Výška stolu by měla být minimálně 60 až 70 cm – to závisí především na výšce člověka, který u stolu bude práci vykonávat. Horní hrana monitoru by měla být v rovině s očima. Monitor by měl člověk mít minimálně 30 cm od sebe, maximální vzdálenost monitoru od člověka by však měla být do 100 cm.

Správné sezení můžeme shrnout do jednoho motta: jeden pravý úhel za druhým.

Průměrně člověk sedí u počítače pár hodin. Pokud však ví, že u počítače bude muset pracovat déle, než je zdravé, měl by si dělat při práci přestávky, hodně pít a osvěžovat se třeba studenou vodou.

2 komentářů k Správné sezení u počítače

  1. Když slyším “zdravé sezení”, tak si vždy vybavím obdobné pojmy jako “nízkotučné sádlo” a “zdravá cigareta”.
    Dřív se sedělo jen v omezené míře – tak 10% aktivního dne a 90% činil pohyb. Dnes je to prakticky naopak.
    Jediné řešení při práci na PC je chodit při práci a není to vůbec špatný.
    http://www.chuzepripraci.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *