Již máme vybrané ty nejdůležitější díly do našeho nového miláčka, ale ještě pár věcí chybí. Proto se dnes zaměříme na výběr pevného disku. Aneb kolik místa v PC potřebujete a jaký má mít výkon!
Teď máme dostatek součástek, abychom sestavili počítač, který by šel zapnout a dostat se do BIOSU, ale to je zatím tak všechno, protože nám chybí ještě pár komponentů. Musíte mít kam nahrát operační systém a svá data, proto zde rozebereme téma pevný disk.
Pevný disk neboli HDD (hard disk drive), je takové zařízení, které se používá v počítači k dočasnému nebo trvalému uchovávání většího množství dat. Dají se zakoupit i jiné pevné disky SDD (Solid-state drive), to jsou disky bez pohyblivých částí. Ale my se zaměříme na HDD 3,5“ nebo 2,5“ do stolních PC. Podle čeho ale HDD vybírat? První kritérium je kapacita disku, neboli kolik dat chcete ve svém počítači. Každý potřebujeme jinou kapacitu. Nové disky zakoupíte od cca 160GB (pro představu byste na něj nahráli cca přes 2000 hodin muziky ve formátu MP3 a nebo okolo 200 filmů ve formátu DIVx) až do několika TB (1Tera Byte je 1024 Gigabajtů).
Další otázkou je jakou koncovku (rozhraní), potřebujete. Nejspíše budete kupovat takzvané SATA (Serial ATA). To je nástupcem klasického PATA (Paraller ATA) rozhraní a to je zas nástupcem ATA (Advanced Technology Attachment). Nebudu na vás chrlit již žádné anglické názvy, zjednodušeně zakoupte rozhraní, které půjde na vaší základní desce (nejspíše SATA I, II, III).
Také zvolte výkon disku. A to podle toho na co PC budete používat, vybrat správně rychlost disku a vyrovnávací (cache) paměť. Rychlost je dnes již vcelku standardně 7200 rpm (otáček za minutu) a vyšší, dále vyrovnávací paměť začíná na 8MB a výš. To si musíte opět uvědomit podle toho, k čemu hodláte PC používat. Samozřejmě čím vyšší budou zmiňované hodnoty, tím vyšší výkon.
Na závěr bych vám poradil zjistit si také hlučnost daného disku, asi nikdo nechcete mít v novém počítači něco, co zní jak sekačka.
Josef Žaloudek
hmm pata je následovník ata? ata=pata 😉