Záchrana disku

Ochrana disku před poškozením, jak předcházet chybám čtením a ochránit hdd.

Poškození pevného disku mohou mít nevratný dopad a můžete tak přijít nevratně o svá data. Protože je jednodušší těmto problémům předcházet, než pak hledat překřížené clustery a dolovat ztracené soubory zpět, přinášíme několik tipů, jak se poškození disku vyhnout.

Disk v notebooku

První věcí, kterou můžete udělat pro svůj disk v přenosném počítači, je dopřát mu dostatek vzduchu. Ten mu zajistíte, když notebook postavíte na rovnou podložku, nejlépe ještě s podpůrným chladícím mechanizmem, každopádně rozhodně nemějte svůj notebook nikdy zapnutý, když je postaven na postelích nebo jiných podložkách, a to samé také platí při pokládání na nohy. Měkké materiály zamezují proudění vzduchu do ventilátorů umístěných na podložce notebooku a zamezení ventilování vede k přehřátí vnitřních součástek notebooku.

Pozor také na ventilační otvory na zadní straně a na boku notebooku. Mějte kolem vždy dostatek místa, aby mohlo volně docházet k cirkulaci vzduchu na chlazení. Jsou to naprosto jednoduché operace, ale mají velký dopad na chod celého přenosného počítače, a přece je řada lidí podceňuje.

Disk ve stolním počítači

U stolního počítače platí to samé jako u notebooku. PC case (bedna) nesmí stát přímo na koberci, vždy musí být nejlépe několik desítek centimetrů nad zemí. Zadní strana s konektory a ventilátory by neměla být přitištěna přímo na zeď a měl by kolem ní být dostatek prostoru pro proudění vzduchu.

Čas od času také neškodí vyfoukat všechen prach z počítače ven. Odpojte skříň od sítě, odmontujte zadní stranu a vyfoukejte (ale nevysávejte!) prach ze všech součástek. Nejlepší je použít stlačený vzduch v plechovce nebo kompresor.

Viry

Viry a spyware mohou také mít na chod disku silný vliv – některé se pokouší ho zacyklit nebo přetížit přepisováním a kopírováním souborů, jiné ho zatěžují prostě svým chodem. Pokud se váš počítač se najednou podezřele zpomalil, vyskakují vám okna s reklamami při každé příležitosti nebo systém podezřele zamrzává, přečtete si jak váš počítač vyčistit nebo použije online antivirový test.

Rate this post

2 komentářů k Záchrana disku

 1. Dobrý den, mám problém pří spouštění Windows XP, při každém spuštění počítače mi naběhne scandisk, ale nikdy se nedokončí, vždy to napíše viz níže:

  Jmenovka svazku je Seagate.

  Program CHKDSK ověřuje soubory (fáze 1 z 3)…
  Ověření souboru dokončeno.
  Program CHKDSK ověřuje rejstříky (fáze 2 z 3)…
  Odstraňování položky sessionstore.js indexu $I30 souboru 97894.
  Odstraňování položky SESSIO~1.JS indexu $I30 souboru 97894.
  Ověření rejstříku dokončeno.
  Na jednotce byly zjištěny menší nekonzistence. Nejde o poškození.

  Byly nalezeny chyby. Program CHKDSK nemůže v režimu Jen pro čtení pokračovat.

  Jak mám povolit aby disk byl i pro zápis, aby se scandisk dokončil v pořádku a už by mě při dalším spuštění počítače neotravoval?

  děkuji za radu.

 2. Zdravím, zkuste provést kontrolu disku (Tento počítač > pravým tlačítkem myši > Vlastnosti > Nástroje > Kontrola chyb > Zkontrolovat) a po provedení kontroly (nejspíš bude potřeba restart) pak spustit scandisk manuálně z příkazového řádku pomocí kombinace win+R (win=klávesa mezi levým ctrl a alt) > cmd > enter a zadat příkaz
  chkdsk c: /F /R /X – pokud se nejedená o disk c změnte písmeno.. to by mělo pomoci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *