Anno Online – návod a recenze

O co tu vlastně jde

Anno Online je zasazeno do roku 1602 a vychází z veleúspěšného titulu Anno 1404.  Legendární německé studio Bluebyte, které v roce 2001 koupil Ubisoft, vytvořilo mnoho kvalitních ekonomicko-budovatelských her (například legendární sérii Settlers) a ani tentokrát nezklamali. Celá hra je free to play a je pohodlně hratelná i bez dokupování bonusů.

Tato budovatelská strategie zasazuje opravdu tvrdý úder všem ostatním prohlížečovým hrám. Grafika udivuje jak propracovanými detaily, tak celkovou přehledností. Město krásně žije, lidé se dohadují na tržištích, ovečky se pokojně pasou, ve vodě plavou ryby a za obchodní lodí létají rackové. Zvěř si vesele pobíhá po vašem ostrově a každou chvilku se vám náhodně objevují v krajině bedničky s malými dárky ve formě surovin a zkušeností. Vaším hlavním úkolem je udržovat lidičky v co největším luxusu, což se provádí pomocí farem, výroben a obchodování. Sháníte neustále různé druhy jídla, textilu a dalšího spotřebního zboží. Nutné je také stavět obydlí ve správné vzdálenosti od studní, tržišť, kostelů, škol, tesařů a dalších nezbytných služeb, tyto budovy jsou pro vaše obyvatele důležité a jsou podmínkou ke zlepšování domů a povyšování lidí na měšťany a šlechtice. To  je vede ke spokojenosti a populace bude růst.

Anno Online

Kolem šedesáti různých přírodních zdrojů vám umožní a také vás donutí k budování strukturované a silné ekonomiky. S ostatními hráči pak můžete čile obchodovat, kdykoliv si zamanete. Vojenská stránka hry zatím není zcela úplná, i tak bude pouze dobrovolná, rozhodnete-li se zapojit do některého z „cechů“ kde se hráči spojují (především za obchodními cíli), jisté možnosti útočení tu budou, tvůrci nám zatím slibují exklusivní bojové lodě, musíme si ale ještě chvíli počkat. Válčení není ovšem ve hře podstatnou součástí. Můžete si tu užívat čistý single-player nikdo na vás nebude útočit a s klidem si můžete stavět. Hra nevyvíjí žádný tlak na to, abyste se museli s ostatními hráči jakkoliv spojovat, je to čistě na vás.

Questy (úkoly) plní funkci tutorialu a tak příjemně pronikáte do tajů hry a zároveň jste odměňováni. Začínáte na neobydleném ostrově pouze s malým přístavem a skladištěm, postavíte několik pionýrských domů, nějakého toho dřevorubce, rybářskou chatu a startujete. Pustíte se do výstavy velkolepých středověkých přístavů, plných nádherných a uchvacujících budov a monumentů, které doplníte dekorativními prvky, kterých je ve hře skutečně nepřeberné množství (sochy, zahrady, kašny a neuvěřitelné tisíce dalších). Nalezneme tu na sto dvacet typů budov a monumentů – a dá se očekávat, že ještě budou přibývat, stále probíhají aktualizace. Pro podrobnější informace o nich můžete nahlédnout do herní wiki nebo na forum. Ostrov budete postupně prozkoumávat a tak si otevřete další místa ke stavění, v jednom přístavu můžete postavit až patnáct set budov. Ostrovů můžete zabrat zatím šest. To ale záleží na úrovni, na které aktuálně jste.

Herní mapa

Hra je velice přehledná a kompletně česky. Ovládání je opravdu jednoduché a vystačíte si s myší, co s ní budete dělat je však třeba dobře promyslet. Stavět musíte co nejefektivnějším způsobem, obzvlášť cesty, které spojují domy s tržišti. Farmy, výrobny a doly je třeba spojit se skladišti a vůbec všechno se vším. Infrastruktura je klíčová pro efektivitu výroby a nejdůležitějším prvkem ve hře.

Pokud se ve vašem urbanistickém plánu stala chyba, například chybí studna v obytné čtvrti, nebo se rozhodnete vybudovat náměstí s katedrálou, nemusíte kvůli prostoru hned bourat budovy, dají se naštěstí přesunout.

Závěrem

Sám jsem se do hry opravdu rychle zabořil a proto jestli máte rádi budovatelské hry jako já, Anno online vám nedá spát. Pokud s takovýmito hrami zkušenosti nemáte pak je tu ideální možnost jak se s nimi bezbolestně seznámit právě pomocí výše zmíněných questů. Protože hra funguje čistě v prohlížeči a není třeba do počítače vůbec nic instalovat a registrace je jednoduchá, není důvod proč se s ní chvilku nepobavit. Možná zjistíte, že jste potkali svůj osud a možná že taky ne,  ale za pokus opravdu stojí. Registrovat se a vyzkoušet ho můžete zde.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *