Jak aktualizovat ovladače ve Windows

Jak aktualizovat ovladače ve Windows

Trápí vás zastaralé ovladače zařízení ve Windows? Připravili jsme si pro vás návod, jak tyto ovladače aktualizovat a opět tak oživit svůj počítač. Pokud aktualizaci odkládáte, často se začne objevovat tuhnutí počítače a pomalejší probírání z hibernizace. Také problémy se zvukem či grafikou signalizují potíže v ovladačích. Pojďme si tedy vysvětlit, jak aktualizovat ovladače ve Windows.

Jak aktualizovat Windows

Potíže způsobené neaktualizovanými ovladači ve Windows

Jedním z nejčastějších důvodů problémů se zpomaleným počítačem jsou právě ovladače pro grafickou kartu. Pokud delší dobu neprojdou aktualizací, mohou vám způsobit nepříjemné potíže, mezi které se řadí například:

 • Pomalé probírání uspaného počítače
 • Tuhnutí počítače
 • Padají programy
 • Zhorší se kvalita zvuku
 • Objeví se potíže s grafikou
 • Nejde internet nebo padá síť
 • Po zapnutí se ztmaví obrazovka a nic se nezobrazí

Všechny tyto problémy mohou být způsobený právě starými neaktuálními ovladači a jejich aktualizace je ve většině případů vyřeší.

Mezi zařízení, která vyžadují aktualizaci, patří síťové adaptéry, monitory, tiskárny i videokarty. Často se o pravidelnou aktualizaci postará Windows Update, ale není ideální se na něj spoléhat.

Windows Update a aktualizace ovladačů grafické karty

Ačkoliv mnoho lidí spoléhá právě na pravidelné aktualizace programem Windows Update, stále zde není 100% jistota. Důvodem je odlišnost jednotlivých grafických karet. Karta může pocházet od jiného výrobce, který má své vlastní ovladače a tím pádem také své vlastní aktualizace. V tom případě pak Windows Update nepomůže.

Pokud se tedy chcete pustit do aktualizace ručně, v nastavení systému musíte tento požadavek zaznamenat. Jak postupovat?

Klikněte na Ovládací panely a Systém – Upřesnit nastavení systému – Hardware a Nastavení instalace zařízení, kde vyberete způsob instalace ovladačů grafické karty.

Jak aktualizovat Windows

Jak postupovat při ruční aktualizaci ovladačů?

 • Níže uvedené způsoby lze také využít pro hledání ovladačů zvukové karty, USB porty a další zařízení.
 • Pro aktualizace ovladačů je také nutné mít dostatečná správcovská práva, bez kterých vám například nepůjde spustit aktualizace.

Ruční aktualizace ovladačů

Aktualizaci ovladačů lze vyvolat ručně. Pravým tlačítkem myši klikněte na Start a vyberte Grafické adaptéry. Opět pravým tlačítkem klikněte na Aktualizovat software. Nyní by mělo dojít k aktualizaci, ale ne vždy se aktualizace tímto způsobem podaří.

Správce zařízení můžete také vyhledat v hlavním panelu zadáním klíčového slova „správce zařízení“. Klikněte na vyhledaného Správce zařízení a vyberte zařízení, které chcete aktualizovat, klikněte na Aktualizovat ovladač. Poté zvolte Vyhledat automaticky aktualizovaný ovladač. Pokud jej systém nenalezne, můžete jej zkusit vyhledat přímo na webových stránkách výrobce.

Třetím způsobem, jak vyhledat Správce zařízení, je kombinace kláves [Windows]+[R] a příkazu »devmgmt.msc«. Příkaz potvrdíte pomocí klávesy [Enter] nebo kliknutím na »OK«. Tento způsob se využívá spíš u starších verzí Windows.

Hledání ovladače na webových stránkách výrobce

Dalším způsobem, jak aktualizovat ovladače ve Windows, je zjistit si typ grafické karty a výrobce karty (naleznete také ve Správci zařízení). Poté opět navštivte web výrobce a najděte si ovladače určené pro vaši grafickou kartu. Poté je stáhněte a nainstalujte. Tento postup je typický pro karty výrobce Nvidia a další. Někteří výrobci ovladačů také nabízí software, starající se o aktualizaci zařízení. Nespoléhejte však pouze na software a v případě problémů vždy nejprve zkontrolujte stav aktualizace ovladačů.

Také byste měli vědět, že ne každý nový ovladač je lepší, nežli jeho předchozí verze. Některé starší ovladače jsou naopak stabilnější, a proto je vhodné na webových stránkách výrobce občas zabrousit do vod předchozích verzí a vyzkoušet je.

Jak aktualizovat Windows

Stažení ovladačů v Google

Pokud se vám žádný z předchozích způsobů neosvědčí, můžete využít možností Google. Při hledání zadejte karty nebo anglické slovo „drivers“. Avšak, zde si dejte obrovský pozor, co opravdu do svého počítače stahujete. Může se totiž stát, že místo nového ovladače narazíte na vir či malware. Proto je vždy bezpečnější nejprve zamířit přímo na webové stránky výrobce, a stahovat ovladače tam.

K hledání ovladačů můžete využít také programy, ale zde platí stejné upozornění jako u předchozího odstavce. Také některé programy mohou obsahovat viry nebo mít za cíl využít data z vašeho počítače či jej poškodit. Vyzkoušet můžete například programy Driver Talent nebo Driver Agent Plus, ale ani zde není 100% jistota bezpečnosti.

Doporučujeme však jít oficiální cestou a nejprve se pokusit vyhledat ovladače přímo u výrobce. Ve většině případů se setkáte s úspěchem.

Jak aktualizovat Windows

Jak provést přeinstalaci zařízení

Pokud jste se rozhodli ovladač pouze přeinstalovat, postupujte následovně:

 • V hlavním panelu do vyhledávacího pole zadejte „správce zařízení“
 • Poté pravým tlačítkem klikněte na název zařízení a zvolte Odinstalovat
 • Restartujte počítač
 • Nyní by měla proběhnout přeinstalace zařízení

Pokud vám aktualizace ani přeinstalace nepomůže, vyzkoušejte Poradce při potížích s aktualizacemi. Ke stažení Poradce potřebujete přístup k inetrnetu a též byste měli znát vaší verzi systému Windows.

 • Poradce si stáhnete na webových stránkách společnosti suppor.microsoft.com
 • Spusťte jej a po dokončení celého procesu Poradce restartujte svůj počítač
 • Poté můžete vyhledat nové aktualizace
 • Zvolte Start – Nastavení – Aktualizace a zabezpečení – Windows Update a klikněte na: vyhledat aktualizace. Všechny dostupné poté instalujte.

Problémy stále nevymizely? Poradce spusťte znovu a proces opakujte, dokud nevyhledáte všechny dostupné chyby.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *