Minecraft: Jak se co kraftí

Minecraft je počítačová hra, za jejímž naprogramováním v Javě stojí Markus „Notch“ Persson. Hra se stala jednou z nejvíce rozšířených Java her na světě. Podle odborníků je hra velice prospěšná – rozvíjí totiž kreativitu. Aktuálně je hra vyvíjena firmou Mojang. Jedná se o tzv. sandboxovou hru, ve které má hráč naprostou volnost, může si dělat, co se mu zlíbí.

V případě této hry se jedná o krychlovitý 3D svět, vypadající tak nějak jako Lego. Hráč si sám musí nasbírat materiál na stavbu obydlí a na výrobu nástrojů. Od těchto aktivit je odvozen i název – Mine (těžba) a Craft (výroba). Nakonec si hráč může postavit cokoliv – třeba Sochu svobody či Pražský hrad. Ve hře je navíc i efekt střídaní dne a noci, přičemž v noci se dokonce objevují příšery.

Hráč má k dispozici rozsáhlý a náhodně generovaný svět kompletně složený z kostiček. Svět si může přetvořit a zvelebit podle svých představ. Každá kostička se dá vytěžit a přetransformovat do jiné kostičky nebo předmětu (louč, krumpáč, atd.).

Na první pohled se hra může zdát nudná, avšak základní filozofie hry je realizovat tvůrčí schopnosti. Z primitivních úkrytů sloužících proti nočním příšerám, které se zpočátku budují velice těžko, se postupem času mohou stát dokonalé pevnosti a rozsáhlá města. Hráč si tak buduje svůj vlastní, vysněný svět.

Crafting

Crafting je neoddělitelnou součástí hry Minecraft. Je to metoda, pomocí které se ve hře vyrábí množství bloků, materiálů, nástrojů aj. Pro výrobu nějakého předmětu je potřeba přesunout potřebné suroviny z inventáře do crafting mřížky. Existují 2 druhy crafting mřížek.

První crafting mřížka je k nalezení v inventáři. Lze do ní umístit maximálně 4 předměty. Rozměry této mřížky jsou 2×2 sloty. Na mnoho crafting receptů (způsob vyrobení určitého předmětu) však tato malá mřížka nestačí a je potřeba vyrobit si pracovní stůl. Crafting mřížka pracovního stolu již má rozměry 3×3, díky čemu si lze pomocí tohoto předmětu vyrobit všechny crafting předměty. Všechny dostupné recepty lze nalézt na internetu.

U výroby některých předmětů nezáleží na uspořádání složek – ty jsou známé jako „beztvaré“ recepty. Mnoho důležitých předmětů nebo užitečných herních objektů ovšem musí mít složky v mřížce položené ve správném postavení, aby se daly vyrobit. Složení v receptu lze posouvat nahoru, dolů, vlevo nebo vpravo.

Životnost předmětů

Některé vyrobené předměty mají určitou životnost (např. zbraně, nářadí a zbroj). Tyto položky mají omezený počet použití, poté se rozbijí. Životnost záleží také na použité surovině. Předměty vyrobené z tvrdších surovin (železo, diamant), vydrží déle než ty, které jsou vyrobeny například ze dřeva.

Minecraft

Údaje o zbývajícím počtu použití lze zjistit z malého ukazatele zdraví umístěného pod každým z těchto předmětů. Částečně opotřebované předměty lze také opravit. Oprava funguje na bázi kombinace dvou poškozených předmětů pro výrobu jednoho, méně poškozeného. Obvykle je přidán i malý odolností bonus ze sjednocení obou předmětů.

Návod na výrobu

Základní výroba předmětů je ze dřeva. Vezmete nasekané dřevo a v libovolném množství jej umístíte do jednoho Crafting políčka. Ve vytvářecím políčku se zobrazí desky. Z jednoho kusu dřeva se vyrobí čtyři kusy – lze je tedy hromadit až do počtu 64 ks. Vyrobí se odebíráním z vytvářecího políčka do inventáře. V inventáři je možné je ukládat na hromadu (znovu do počtu 64 ks). Tím se ušetří místo v inventáři. Nová verze Minecraftu přináší i různé barvy desek – to je spjato s barvou použitého dřeva.

Z desek lze vyrobit vyráběcí stůl. Toho lze dosáhnout zaplněním všech čtyř políček pro crafting. Stůl vznikne položením na zem. Po kliknutí pravého tlačítka myši se objeví craftovací tabulka o velikosti 3×3, ve které lze vyrobit všechny předměty ve hře.

Pro výrobu lepších věcí je potřeba i jiných komodit, než je dřevo. Ty lze získat těžbou, ke které je potřeba vlastnit krumpáč. Nejdříve je potřeba vyrobit si dřevěný, kterým se vytěží kámen, a posléze je vhodné vytvořit krumpáč kamenný, který více vydrží.

Takto funguje smysl celého craftění a Minecraftu. Od nejjednoduššího se postupuje ke stále složitějšímu.

1 komentář k Minecraft: Jak se co kraftí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *