Staré hry

Několik tipů, kde najít na internetu staré dobré hry ke stažení zadarmo do počítače.

Život za starých časů

V časech pc prehistorie, v tzv. době předwindowsové nebyly počítačové končiny takové jak je známé dnes. V tehdejších divokých poměrech platilo, že co stroj to jiný systém, na disk velikost 1 MB se vešel celý systém i s kompletním účetnictvím středně velké firmy a s myší si hráli jen největší gameři a majitelé podivných skříní opatřených znakem duhového jablka.

Když mluvíme o úsvitu prvního zlatého věku počítačových her, máme na mysli především hry postavené pro DOS, které dokázaly na tehdejších procesorech řady 386 vytvořit první klasické gamesy, které se zapsaly nesmazatelnou stopou do historie her a dodnes vznikají klony, které z nich vycházejí.

DOS

Dřív, než se podíváme na ty nejpodařenější kousky, popíšeme tu problematiku týkající se DOSu. Na tomto systému ovládaném výhradně pomocí příkazového řádku se pracovalo na sklonku 80. a zhruba do poloviny 90. let minulého století. DOS, nebo přesněji MS-DOS však už na dnešních počítačích nenajdete a poslední jeho zbytky se nám zachovaly ve Windows v podobě příkazového řádku (Start > Spustit > cmd). Pokud máte počítač s Mac OS nebo Linuxem najdete tam něco podobného, terminál, ovšem ten už je hodně vzdáleně příbuzným Dosu. Nicméně, korektně aplikace napsané pro MSDOS spustit se z příkazového řádku, a to ani ve Windows nelze, a je proto potřeba sáhnout k náhradnímu řešení v podobě emulace.

Tento problém elegantně napříč platformami řeší prográmek DosBox, který po spuštění vytvoří ostrůvek Dosu uprostřed systému (jak Windows, tak Linux nebo Mac OS) a přes něj si můžete všechny staré dobré herní klasiky spustit. První možností, jak spustit hru je použít metodu Drag&Drop, tedy přetáhnout .exe soubor, který slouží ke spuštění hry, na ikonu DosBoxu. Pokud toto nefunguje, je potřeba připojit si adresář se hrou jako virtuální disk v DosBoxu příkazem mount, například takto:

mount A c:\hry

A  je písmeno virtuální jednotky (viditelná a používaná pouze v Dos Boxu), c:\hry nahraďte adresářem s dosovou hrou nebo hrami. Obsah adresářů si pak zobrazíte příkazem dir, podadresář otevřete příkazem cd podadresář, o úroveň výše se dostanete před cd.. – k DosBoxu existuje počeštěná nápověda, kterou si můžete celkem jednoduše stáhnout zde (návod k instalaci je přiložen v archivu).

Nejlepší staré hry

Na internetu najdete několik webů, specializujících se přímo na starší hry, které jsou dnes již k dispozici zdarma a můžete si je legálně stáhnout a hrát do omezení. Jedná se například o tyto stránky:

V žebříčcích nejvíce stahovaných her, které ani desetiletí po tom co vyšly, neztratily nic na své hratelnosti se pak nejvýše umisťují tyto kousky (všechny jmenované najdete na výše vyjmenovaných webech):

 • Wolfenstein 3D
 • Prince Of Persia
 • Dangerous Dave
 • DOOM
 • Mario
 • Aladdin
 • Duke Nukem 3D
 • Warcraft I. a II.
 • GTA
 • Supaplex
 • Dune 2
 • Prehistorik 2
 • Blood

a další a další.. Vzhledem k tomu, že průměrná velikost těchto her je v desítkách kB, můžete nastahovat bez problémů desítky her a hrát opravdu dlouhé hodiny.

Rate this post

1 komentář k Staré hry

 1. mám doma nějakou (vylepšenou mp3) ta mp3 umí přehrávat
  hudbu videa fotky i hlasové záznamy ale v nabídce je ikonka ovladače neboli hry nevíte někdo kde sehnat ty hry a jak je tam dostat když to není dotykoví ale jen na 4 tlačítka +hlasitost+zapnutí_nahrávání+off/on????
  prosím pomozte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *