Časovač vypnutí pc

Jak načasovat automatické vypnutí počítače ve Windows a v Linuxu.

Windows

Ani v nejnovějších Windows se načasování vypnutí nastavit přímo nedá. Existuje možnost v nastavení napájení nastavit, po jak dlouhé době nečinnosti se má počítač nebo notebook vypnut, případně uspat (uvést do úsporného režimu), nebo hibernovat (jedná se o uspání stavu pc na pevný disk – pc tedy je vypnuté, ale po opětovném zapnutí jsou otevřeny přesně ty programy a dokumenty, které jste měli otevřené před hibernováním).

Tento způsob nastavování vypnutí na čas je ale značně neflexibilní a proto je efektivnější, řešit tento problém speciálním prográmkem – časovačem vypnutí, kterých se dá najít ke stažení celá řada a většinou samozřejmě zadarmo. Příklad je program Vypínač – stáhnout ho můžete na této stránce.

Tento program je plně v češtině a bez problému funguje na Windows XP a novějších (Vista, 7). Vypnutí zde načasujtete následujícím způsobem:

 • Zapněte program
 • Klepněte na volbu Vypnout v zadaný čas
 • Nastavte dobu vypnutí a potvrďte OK

Mimo vypínání, umí prográmek také v určenou dobu spustit jiný program, případě vypnout obrazovku, odhlásit uživatele nebo nastavit restart.

Linux

V Linuxu nemusíte žádnou aplikaci instalovat, prográmek nazvaný typicky shutdown je už v systému obsažen. Pro jeho použití stačí spustit Terminál nebo jiné rozhraní příkazového řádku, případně pokud pracujete bez grafického prostředí, příkaz můžete zapsat přímo.

Pro spuštění je potřeba pracovat s administrátorským oprávněním, které získáte buď už před spuštěním vypínacího příkazu, nebo přímo, je však pak ještě potřeba v tom případě vyplnit heslo. Příkaz se zadává v tomto tvaru:

shutdown -h xx

kde xx je počet minut, který uběhne, než se počítač automaticky vypne. Takže pokud třeba chcete vypnout pc za půl hodiny, napíšete

shutdown -h 30

Abyste měli potřebná oprávnění, nezapomeňte ještě předřadit root nebo sudo (v Ubuntu a příbuzných distribucích), aby se vypnutí povolilo. Výsledný funkční příkaz pro Ubuntu může tedy vypadat takto:

sudo shutdown -h 30

Příkaz shutdown má širší parametry, více si můžete přečíst v nápovědě po zadání příkazu man shutdown.

Rate this post

7 komentářů k Časovač vypnutí pc

 1. Ve windows taky není potřeba žádný program. Dobře poslouží příkaz do aplikace Spustit:
  shutdown -s -t 60 – vypnutí PC za minutu
  pro zrušení odpočítávání: shutdown -a

 2. přesně tak, souhlasím s Fandou. Chápu, že autor (pravděpodobně zarytý linuxák) 🙂 chtěl vyzdvihnout další výhodu linuxu. Ale toto se trochu nepovedlo.

 3. No ale uznejte, pánové. Není nad to do Windows nacpat kdejakou sračku a pak nadávat, jak jsou pomalé 🙂

  Jen ještě doplním, že lze na Windows spustit shutdown i v grafickém prostředí: shutdovn -i, a že jedním šmahem lze vypnout nebo restartovat i více počítačů v síti najednou (minimálně přes grafické prostředí)

 4. No a panove chytrolini wEnlx a drr, co kdyz chci vypnout pocitac treba presne za 26h 43min? To musim brat kalkulacku a prepocitavat na vteriny?????????

 5. Tak ono je taky otázka, jak moc často řešíš záležitost, kdy potřebuješ vypnout počítač za 26 hodin 43 minut 🙂

  Když se to má vypnout až za 26 hodin, tak se ty dvě minuty na vynásobení můžou podlě mě i obětovat… Ale jako o nic nejde, je tu i možnost přes ten prográmek, takže každý si může vybrat, co mu víc vyhovuje

 6. mužu se zeptat zda je nejaký příkaz i proto aby počítač usnul (reřim spánku)

 7. Tohle je možná nejjednodušší naklikat v Ovládací panely > Systém a zabezpečení > Možnosti napájení > Nastavení režimu spánku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *