Jaký je rozdíl mezi flákáním a nemocí zvanou prokrastinace? Máte se jít léčit? Toto a mnohé další najdete v článku.
Okolí vás považuje za lenochy, kteří vše odkládají na poslední chvíli? Často vše děláte až v poslední možný termín nebo to neuděláte vůbec? Jedná se o běžné věci, které vaši vrstevníci dělají bez nejmenších potíží a ani vy moc dobře nerozumíte tomu, proč vám to činí problémy? Možná nejste pecivál, ale trpíte nově objevenou psychickou nemocí – prokrastinací.
Vědecký pohled na lenost
Tato nemoc se projevuje, jak už jsme naznačili, odkládáním povinností, které by vám teoreticky neměly činit potíže, ale jsou vám nepříjemné a vy možná ani nevíte, proč tomu tak je. Oběti nemoci bývají hlavně studenti vysokých a středních škol – ale není to podmínkou, tento problém je u nich ovšem nejčastější z důvodu uvolněnějšího režimu, ve kterém fungují.
Asi si teď říkáte, co tím uvolněným režimem myslíme, na základní školu jsme byli povinni chodit a úkoly, jejichž náročnost nebyla zrovna extrémní, jsme dostávali, jak se říká ze dne na den, většině z nás s nimi ještě navíc v nižších ročnících pomáhali rodiče, prarodiče apod. Podobné je to s valnou většinou pracovních poměrů – tedy pokud nepracujete externě a nebo na podobné méně obvyklé pracovní dohody.Pokud pracujete na typický hlavní pracovní poměr, máte z pravidla fixní pracovní dobu, kterou stereotypně dodržujete, podobně jako docházku na základní škole.
Když se podíváme na střední a vysoké školy, kde je nutné odevzdávat různé práce do termínu, na docházku se již tolik nehledí je pak asi už jasné, proč je největší riziko infekce nemocí zmíněnou v nadpisu právě toto prostředí.
K čemu vede prokrastinování
Hodně lidí, kteří touto nemocí trpí, s ní bojují pravidelně každý den a vůbec si neuvědomují, jak silný protivník proti nim stojí. Tato psychická nemoc se zdá být oproti jiným jako prkotina, ale věřte, že život vám může velice zkomplikovat. Uvedeme si pár příkladu, v co může Prokrastinace vyústit:
- zhoršení studijních či pracovních výsledků
- vyčlenění se ze společnosti
- zlost na vás na sebe sama, která může vyústit až v sebenenávist
- a mnohé další.
Člověk, který touto nemocí trpí, cítí strach a úzkost z toho, že se mu daný čin nepovede, tak aby uspěl, nebo tak jak by si on sám přál. Z toho lze dedukovat, že takový jedinec pak trpí nízkým sebevědomím, nebo na sebe klade příliš velké nároky, které mu pak způsobují strach a stres z toho, že jim nedostojí. Tyto nároky na něj může klást i okolí: hlavně třeba rodiče. Zejména ti by si měli uvědomit, že tím že budou na své dítě klást přehnané požadavky a cíle, kterých oni sami nedosáhli (a kterých z pravidla není schopné anebo nechce dosáhnout jejich dítě) nepůsobí na své potomky kladně a motivačně, ale spíše stresujícím faktorem, který v případě neúspěchu vede až k pocitům méněcennosti.
Internet jako místo infekce
S touto nemocí (nebo psychického problému chcete-li) jde ruku v ruce ještě další problém, a to závislost na internetu, která se z ní v nemálo případech vyvinula. Jelikož dotyčný člověk, který věci odkládá a zároveň není lenoch, kterému by to bylo lhostejné, potřebuje mít pocit, že něco vykonává, tak chodí po různých webech vytváří sám pro sebe aspoň částečný dojem, že je zaměstnán.
Jak léčit prokrastinaci
Bojovat s touto nemocí můžete zkusit sami anebo vyhledat odbornou pomoc. Za jednu z forem léčení lze považovat stanovování si vlastních malých cílů, které pak svědomitě plníte, dávat si vlastní termíny na odevzdání práce před stanoveným termínem od nadřízené autority, protože pak nebudete mít pocit, že něco udělat musíte, ale spíše nabudete dojmu, že tak činíte, protože chcete (protože vás studium baví, protože chcete v životě něčeho dosáhnout atd). Poměrně účinně toto také řeší metodiky efektivní správy času, jako je GTD.
Pokud se ani pak nepřinutíte do práce, nepřemýšlejte nad tím, co udělat musíte, a jak se vám do toho nechce – vypněte všechny rušivé a rozptylové elementy, zapněte jen ten program, který k práci potřebujete a soustřeďte se na to, že práci uděláte.
Další informace a možnost otestovat se na tuto nemoc naleznete zde: http://poradna.adiktologie.cz/
Kristýna Jahnová
Osobně mi v boji proti prokrastinaci, s kterou jsem se potýkala delší dobu, pomohl Krupa Kratom. Tenhle přírodní doplněk stravy mi dodává tolik potřebnou energii a pomáhá mi udržet soustředění v práci. Díky němu jsem v práci efektivnější a už neodkládám téměř nic na později, takže se mi podařilo zatočit s prokrastinací.