Internetové prohlížeče na mobil

Jak procházet web na mobilu, jaké prohlížeče se dají použít a jak najít stránky přizpůsobené pro displej mobilního telefonu.

Skoro každý mobil už má dneska wifi nebo alespoň GPRS a tak otázka, jak vlastně prohlížet na mobilu weby je nanejvýš aktuální. Podíváme se na to, jak si procházení internetových stránek na mobilu co nejvíce usnadnit a jaké prohlížeče se k tomu dají použít na největších mobilních platformách.

Prohlížeč od Nokie

V každém novějším telefonu značky Nokia je prohlížeč vycházející z jádra WebKit. Pokud používáte synchronizaci telefonu s počítačem pomocí sady OVI Suite, můžete si například synchronizovat záložky v mobilu a ve Firefoxu, prohlížeč je rozpoznáván většinou webů, které mají kromě klasické i mobilní verzi a tak jste automaticky přesměrováni bez nutnosti jí hledat. Umí otevírat i více “oken” zároveň, nicméně problémem je, že se prakticky nedá zjistit, v kterém okně (panelu) právě jste. Nevýhodou také je, že při načítání klasických webů, které na sobě mají složitější weby (jako flash nebo javascript) má tento prohlížeč sklony k padání a prostě se vám zavře.

Mobilní Safari, Androidový prohlížeč

Oba tyto prohlížeče shodně vycházejí stejně jako nokiářský prohlížeč z jádra WebKit a vyznačují se slušnou rychlostí a prací s webem, snaží se co nejlépe využít potenciálu dotykového displeje, ať už se jedná o iPhone(iPad) s mobilním Safari, nebo telefon s Androidem z dílny HTC, Samsung, Sony Ericsson nebo jiného výrobce. Slušná stabilita je vykoupena opět nepříliš pohodlnou prací s více okny prohlížeče zároveň.

Opera Mini

Jedná se o aplikaci, kterou dostanete do všech telefonů, které umí nainstalovat programy vytvořené v Javě. Její specialitou je to, že umí jakoukoliv stránky přetvořit do podoby přizpůsobené pro malý displej, a také velmi slušná rychlost načítání, protože využívá servery Opery k zrychlení procházení celého internetu. Program si poradí jak se záložkami, tak se zrychlenou volbou 9 nejnavštěvovanějších stránek známou z Opery pro stolní počítače.

Opera Mobile

Podle mnohých nejlepší prohlížeč pro mobily vůbec. Hlavní obrazovka programu obsahuje 9 nejoblíbenějších stránek včetně jejich náhledů, nahoře má jak klasický adresní řádek, tak vyhledávací formulář – tedy funkce ve všech počítačových prohlížečích už celkem běžné, ne však v mobilu. Má nejlepší práci s více panely ze všech mobilních prohlížečů – vše je vyřešeno velmi přehledně a elegantně. Navíc podporuje i funci Opera Turbo pro urychlování rychlosti připojení. Jedinou nevýhodou je, že není zatím dostupný pro příliš široké spektrum mobilních telefonů – pokud ho však ve vašem AppStore/AndroidMarketu/OVI Store najdete, neváhejte s jeho stažením.

Rate this post

7 komentářů k Internetové prohlížeče na mobil

  1. Dobrý den,nevíte někdo náhodou,jak hrát jednoduché online hry(třeba piškvorky,dámu…) na mobilu NokiaC5-00 S603rd přes internet?Kdysi jsem měl java hru,která sama vyhledela kdo ji má také spuštěnou a už jsme hráli.Už ji nemám.Opera mini to neumí,ani Bolt2.5.Tak nevím zda to spustí nějaký jiný prohlížeč.Díky za radu.

  2. muzete zkusit safri nebo samsung prohlizec

  3. dobrý večer,chci se zeptat jak smazat poslané obrázky přes bluetooth?? nelze mi smazat a mám je stále ve zprávách 🙁 zabírají mi dost paměti 🙁

  4. V jakém to je mobilu, je tam Android?

  5. Tam by mělo pomoct, smazat klasicky celou tu zprávu ve zprávách – najdi tu zprávu, podrž na ní prst, než se objeví menu a tam by v možnostech měla být i volba pro smazání

  6. opravdu to tam není,jedine tím způsobem,že jsem označila vše a vše smazala….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *